Tarih boyunca yalnız insanın insanla ilişkisinden değil insanın hayvanla ilişkisinden de bahsedilir. Adını en çok duyma ihtimallerimizden biri olan atlardan konuşalım bugün. Kimi zaman yarıştan yarışa koşmuşlar, kimi zaman savaştan savaşa. An gelmiş erzak taşımışlar, çeşitli işlerde kullanılmışlar. Biz ise onları sohbet içinde tanıyalım.

atlar

At Diyince Aklımıza Ne Geliyor?

Bir düşünelim bakalım. Duyduk bu telafuzu ya da gördük yazıya dökülmüş haliyle. Zihnimizde ilk canlanan görsel nasıl? Benim genelde siyaha çalan kahverengilikte bir at yansır zihnime, ancak ilginç olan şudur ki her gün baktığım saatte beyaz bir at profili vardır. Siz de az önce adı zikredilince düşündüyseniz bunu hafızanızın bir köşesinde tutabilirsiniz. Genelde ilk anda kısır bir görsel gelse de düşünmeye devam ettikçe aslında farklı türlerin de varlığını fark etmeye başlarız ve yenileri canlanmaya başlar zihinlerimizde.

atlar

Atlar da tıpkı diğer varlıklar gibi çeşit çeşit. Hangi rengi tercih etmek isteyeceğimizi yalnızca araba şirketleri düşünmüyor. Belki esinlenmiş bile olabilirler. Hadi, atların cinslerine dair bilgi dağarcığımızı geliştirmeye başlayalım. Bir rivayete göre dünyada 150’nin üzerinde at cinsi bulunmaktadır. Arap Atı’ndan Ahal Teke’ye Paso Fino’dan Mustang’a Başkırt’tan Deliboz’a… Bazılarının özelliklerini ve kalanların isimlerini buradan okumaya devam edebilirsiniz. Türk at ırklarına dair Anadolu At Irklarını Yaşatma ve Geliştirme Derneği eski başkanı Dr. Ertuğrul Güleç’in kaleme almış olduğu kitabın PDF’sine buradan ulaşabilir, değerli at cinslerine ve özelliklerine yer verilen bu metni de inceleyebilirsiniz.

Genel olarak sınıflandırmaların nasıl yapıldığına dair bir okuma için; soğukkanlı, sıcakkanlı ve ılıkkanlı atların ne demek olduğuna dair bilgi sahibi olmak için burayı ziyaret edebilirsiniz. Tüm bunlardan sonra bir attan diğerine geçerken dilimizden tek hecede dökülen iki harften fazlası olduğunu daha net görmeye başlayacaksınız ve belki anlatmak için bazen söz bulamayacaksınız.

atlar

Atlar Nasıl Yürür?

Yalnızca cinsleriyle değil yürüyüş çeşitleriyle de hayatlarımıza renk katıyor atlar. Doğal yürüyüşleri bulunduğu gibi farklı eğitimlerden geçerek yeni çeşitler öğrenmeye de kabiliyetliler. Bu çeşitliliklerin keşfini buradan gerçekleştirebilir, ayrıca kaynakta belirteceğim linkten de atların yürüyüş çeşitlerini ve kusurlarını konu alan bir makaleye erişebilirsiniz.

atlar

Öğrendiğime göre atlar arkadan çekişliymiş, ön bacaklarını yön için kullanıyorlarmış. Bu özellik arabalar için performans ve denge demek. Hoşuma giden bu bağlantıyı sizlerle paylaştıktan sonra tekrar yürüyüş çeşitliliğinden devam edebiliriz. Doğal yürüyüşlerini yukarıdan okumuş olmalısınız ama yeniden sıralayalım buraya:

  1. Adeta (ağır aksak),
  2. Tırıs (süratli),
  3. Kenter (eşkin – tırıstan hızlı ama dörtnaldan yavaş),
  4. Dörtnal (en hızlı yürüyüş),
  5. Rahvan (yavaş dörtnala benzetilir),
  6. Marş (tek ayak yürüyüşü).
atlar

Her birinde ayrı bir güzellik bizi bekliyor. Bunların özelliklerini de bildikten sonra daha bir ayırt edilir hale geldiklerinden ve bilmenin heyecan vericiliğinden mahrum kalmamak için tekrar tavsiyemdir verdiğim linklere bir göz atmanız. Sözümüzün sonuna gelirken; atları seviyorsanız, seyretmekten keyif alıyorsanız şaha kalkmış, sakin duran, yürüyüşleriyle poz veren farklı cinslerin bulunduğu, belki içlerinden tablosunu duvarınızda görmek isteyeceğiniz yahut yapbozuyla her parçasını ellerinizle birleştirerek o ahengin seyrine koyulmak isteyeceğiniz, görselleriyle adeta bizlerle konuşan atların seyrine doyamayacağınız bir fotoğraf koleksiyonuyla sizleri tanıştırmak isterim. İşte buradan ulaşabilirsiniz. Ben artık müsaadenizi isteyeyim, siz seyrinizle yalnız kalın, ben de öyle…

Kaynak: 1