Bilindiği üzere, 21. yüzyılda gençlerden beklenen yalnızca iyi bir akademik eğitim değil aynı zamanda gelişmiş bir sosyal hayat, iyi bir yabancı dil bilgisi ve farklı ortamlarda rahatça kendini ifade edebilme yetkinliğinin olmasıdır. Bunun için bulduğumuz çözüm ise, eski adı Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH veya EVS), 2019 itibarı ile ise Avrupa Dayanışma Programı (ADP veya ESC.) Peki nedir bu Avrupa Dayanışma Programı?

Avrupa'da Gönüllü Olmaya Ne Dersiniz? 1

Türkiye Ulusal Ajansı’nın dahil olduğu Erasmus+ projelerinden biri Avrupa Dayanışma Programı. Katılım için ise beklenen yalnızca “motivasyonunuz”. Herhangi bir üniversite öğrencisi olmanız aranan şartlar arasında yok, projeden projeye değişiklik gösterse de bir dil yeterliliği göstermenizin de istenmediği, kendi kişisel motivasyonunuz ve çabanız ile ulaşabileceğiniz bu programda 17-30 yaş aralığındaki gençler, kısa ve uzun dönemli gönüllülük yapabilme imkanına sahip oluyor. Her gencin, bir kısa dönem bir de uzun dönem projeye gitme hakkının bulunduğu projelerde gönüllü faaliyetlerde bulunarak hem yabancı dil yetkinliklerinin arttırılması hem de kültürel etkileşimin arttırılması hedeflenmekte.

Kısa dönem projeler; yolculuk süresi dahil olmaksızın 14-59 gün, uzun dönem projeler ise 2-12 aylık bir süreyi kapsıyor. Avrupa Dayanışma Programını bizler için özel yapan bir diğer unsur ise, yalnızca bize katacağı yetkinlikler değil. Bu program kapsamında gönüllü faaliyetiniz için yapacağınız tüm ödemeler için Ulusal Ajans ve Avrupa Birliği tarafından fonlar sağlanıyor ve yolculuk masraflarınız, vize ve pasaport işlemleriniz, kalacak yer ve yiyecek masraflarınız ise tamamen proje kapsamında ödeniyor. Ayrıca, gidilen ülkeye göre günlük olarak gönüllüye cep harçlığı da veriliyor. Tüm bunlar için yapmanız gereken sadece bir gönderici kuruluş bulup kendinize uygun projeyi belirlemeniz.

Avrupa'da Gönüllü Olmaya Ne Dersiniz? 2

Europass CV ve Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır?

Öncelikli olarak, European Youth Portal üzerinden istediğiniz ülke ve proje konusunu filtreleyerek kendi geçmiş tecrübelerinize veya ilginize yönelik projeleri bulmalısınız. Sonrasında ise Europass Cv formatında güncel öz geçmişinizi İngilizce olarak hazırlamalısınız. Burada, bilgilerinizin güncel ve doğru olmasına özen gösterin çünkü projeye seçilme ihtimaliniz tamamen öz geçmişiniz ve motivasyon mektubunuza bağlıdır. Örneğin; sinema üzerine çalışan bir kuruluşta projeye başvurduğunuzda fotoğraf düzenleyebilme, photoshop kullanabilme gibi yetkinlikleriniz varsa muhakkak belirtmelisiniz. Fark yaratabilecek özelliklerinizi vurgulamaktan çekinmeyin.

Daha sonra yine Europass formatında bir motivasyon mektubu oluşturun. Burada öz geçmişinizde belirttiğiniz özelliklerinizden kısaca bahsederek aslında projeye ne gibi bir katkınız olacağını, ülkenize döndükten sonra projenin size nasıl bir fayda sağlayacağını ve bu projeye ne amaçla katıldığınızı belirtmelisiniz. Öncesinde de belirttiğim gibi, dil şartı aranmadığı için motivasyon mektubunuzu İngilizce yazarken de birinden destek alabilir, hatta destek aldığınızı da mektubunuzda belirterek dürüst olabilirsiniz. Çünkü bu; sizi karşılayan kurum için sorun teşkil etmeyecektir, size zaten oraya gittiğinizde bir dil eğitim desteği verilecektir. Tamamen amacınıza kanalize olup kendinize güvenirseniz kolayca ulaşabileceğiniz bir programdır Avrupa Dayanışma Programı.

gönüllü
Pi Gençlik Derneği Proje Çağrısı

Gönderici Kuruluşlar Hangileridir?

Gönderici kuruluşlar, ülkede gittiğiniz dönemde size bağlantı desteği vermeleri açısından önemli. Kuruma bireysel olarak da öz geçmişinizi ve motivasyon mektubunuzu atabilirsiniz. Ancak sizden Türkiye’den bağlantıda olduğunuz bir kurum istendiğinde muhakkak birine teyit ettirmeniz gerekmekte. Bunun için ise İzmir’de bulunan Pi Gençlik Derneği, İstanbul’da Beşiktaş Belediyesi, Yozgat’ta bulunan Sorgun Gençlik Derneği’ne ve kendi şehrinizdekileri bulmak için ise ESC’nin kendi sitesine bakabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirden bir gönderici kuruluş ile anlaşmanıza gerek yok. Burada önemli olan, proje için yetkiye sahip olması.

Program ile ilgili olan sitelere kaynakça kısmından ulaşabilirsiniz. Yazımdan sonra projeye kabul alan arkadaşların dönüşlerini bekliyorum. Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz, daima kendinizi yenilediğiniz bir hayatınızın olması dileğiyle esen kalın.

Kaynakça:
1- https://europa.eu/youth/solidarity_en
2- https://europa.eu/youth/EU_tr
3- http://www.pigenclikdernegi.org/tr/ana-sayfa/#
4- https://europass.cedefop.europa.eu/tr/documents/curriculum-vitae

Editör: Sena Bakı