Kemik evi anlamına gelen Beinhaus, Hallstatt’ta M.S. 12. yüzyıldan beri Katolik Bölge Kilisesi’nin yanındaki St. Michael Şapeli’nin bahçesinde bulunuyor. Tek odalı bu kulübevari yapının içinde 610 tanesi boyalı, toplam 2104 adet kafatası bulunuyor. Peki içerisinde sadece gerçek insan kemikleri ve kafatası bulunan bu ilginç ev neden yapılmış? Gelin, hep birlikte bu ilginç yapıyı keşfedelim.

hallstatt

Avusturya Hallstatt’ta bulunan mezarlık küçük olduğundan ve genişletme imkanı olmadığından ölüler toprak altında 10-15 yıl bekleme sürelerini doldurup kemik haline geldikten sonra mezar açılır, böylece kemik ve kafatası çıkarılırmış. Kafatasları temizlenip birkaç hafta renklerinin açılması için güneş ve ay ışığında bekletilirmiş. Kafatasları, ressamlar ve mezar kazıcıları tarafından sembolik sevgi işaretleri olarak çiçek resimleri ile boyanırmış. Bu işlem özellikle M.S. 1720’lerden itibaren bir gelenek haline gelmiş.

hallstatt beinhaus

Kemik Evine Getirilen En Son Kafatası

En son 1995 yılında kemik evine bir kafatası getirilmiş ve odadaki haçın sağ yanına koyulmuştur. Bu kafatası 1983 yılında ölen bir kadına aittir. Kafatasının bu kemik evine konulmasını kendisi istemiştir. Altın dişi ise hala kafatasında durmaktadır. Günümüzde bir gelenek haline geldiği için vasiyetnamesinde bu isteğin yer alması halinde ölen kişinin kemikleri ve kafatası, bu kemik evine konulabilmektedir. Ölümünden yaklaşık 15 yıl sonra mezar açılıp kemikleri ve kafatası boyanabilmektedir. Böylece ölen kişinin kimliği dekoratif resimler ve yazıtlarla korunmaktadır.

beinhaus kemik evi

Haçın aşağısındaki kafataslarına yılan resmi yapılmıştır. Elbette kafatasındaki resimlerin sembolik bir anlamı vardır. Bu yılan resmi, ölüm ve günahı simgelemektedir. Yılan resminin üzerine kehanet anlamını taşıyan bir haç çizilmiştir. Kitapların üzerindeki kafatasları ise papazlara aittir.

Kafataslarının Üzerindeki Semboller ve Anlamları

  • Meşe ağacı yaprağı: Şan ve şöhretin sembolü
  • Defne yaprağı: Zaferin sembolü
  • Sarmaşık: Yaşam sembolü
  • Güller: Sevgi ve aşkın sembolü

Zamanımızda. Hristiyanların çoğunun yakılmak istemesi sebebiyle, mezarlıklarda yer ihtiyacı kalmadığından bu işleme gerek duyulmamaktadır. Avusturya’ya yolunuz düşerse kesinlikle Hallstatt’a uğramalısınız. Oradayken de bu enteresan mezarlığa uğramayı ihmal etmeyin. Peki böyle bir yapıda kafatasınız bulunsa, sizi ve kişiliğinizi tanımlayacak semboller neler olurdu?

Kaynak: 1