Herkese merhaba,

Belki de etrafımızda bozukluğa sahip olmasa da bağımlılık örüntüsü gösteren birçok insanla vakit geçiririz. Bakalım bağımlı kişilik bozukluğu ne demekmiş?

(Not: Bu belirtilerin bir kaçını gösterdiğinizi ya da tanıdıklarınızda gördüğünüzü düşünüyorsanız, direkt tanı koymak çok yanlış olacaktır. Çok fazla belirti seziyorsanız o zaman bir uzmana gözükmeyi deneyebilirsiniz.)

Semptomlar

Aşağıdakilerden beşi (ya da daha çoğu) ile belirli, erken erişkinlikte başlayan ve değişik bağlamlarda ortaya çıkan, boyun eğici ve yapışkan davranışlara ve ayrılma korkularına yol açan, ilgilenilme gereksinmesi ile giden yaygın bir örüntü:

bozukluğu

1. Başkalarından çok öğüt ve güvence almadıkça gündelik kararlarını vermekte güçlük çeker.

2. Yaşamının çoğu önemli alanında, kendisinin yerine başkalarının sorumluluk almasına gereksinir.

3. Desteklerini çekecekleri ya da kabul görmeyeceği korkusuyla başkalarıyla aynı görüşte olmadığını söylemekte güçlük çeker.

4. Kendi başına bir işe girişmekte ya da bir iş yapmakta güçlük çeker

5. Başkalarından bakım ve destek sağlayabilmek için hoş olmayan işleri yapmaya gönüllü olmaya dek giden ölçüde aşırı uçlara gider.

6. Tek başına kaldığında kendisini rahatsız ya da çaresiz hisseder.

7. Yakın bir ilişkisi sonlandığında, bir bakım ve destek kaynağı olarak başka bir ilişki ister.

8. Kendi kendine bakmak durumunda bırakılacağı korkularıyla gerçekçi olmayan bir biçimde uğraşır durur.

9. Haddinden fazla düşüncelidir, her zaman başkalarının refahını ön planda tutar.

Her daim yardımsever ve verici olan bu kişiler kendilerini ilişkilerine, özellikle de eşlerine ve evlilik kurumuna adamışlardır. İşin aslı hayatlarını; sıcak, hassas ve düşünceli yaklaştıkları başkaları üzerinden ve başkaları için yaşarlar. İlişkilerinde uyum arar ve anlaşmazlık durumlarında karşı tarafın sorumluluğu daha fazla olsa bile hemen özür dileme eğilimi gösterirler.

bozukluğu

Kişilik Bozukluğu Özelliklerinden Bozukluğa

Bağımlı kişiliğin sağlıklı çeşitleri, görebileceğiniz en güvenilir insanlardandır; mütevazı, eleştirmeyen, nazik tutumları size sorgusuz sualsiz kabul gördüğünüzü hissettirir.

Bozukluğu olan kişiler alelade gündelik kararlarda bile aşırı düzeyde tavsiye arayışına girerlerken normal tarzı olanlar başkalarının fikirlerine başvururlar, avantaj ve dezavantajları tartarlar ama kararı kendi analizleri doğrultusunda verirler.

Bozukluğu olanlar hayatlarının büyük kısmında sorumluluğu başkalarının üstlenmesini beklerler, normal tarzı olanlar başkalarının desteğinden ve varlığından memnuniyet duymakla beraber bunlar olmadan da yeterince işlev gösterebilirler.

Bozukluğu olanlar ayrılık korkusu nedeniyle kendi duygularını ikinci plana atıp başkalarına uyum gösterirler, normal tarzı olanlarsa ilişkilerde uyumu tercih etseler bile gereken durumlarda haklarını savunmaktan çekinmezler.

Bozukluğu olanlar bir başlarına bırakıldıklarında hayatla baş edememekten korkarlar , oysa normal tarzı olanlar başkalarıyla bir arada olmayı yeğleseler de ara sıra yalnız takılmayı da severler.

Bozukluğu olanlar ilişkileri bittiğinde yana yakıla yeni partner arayışına girerlerken, normal tarzı olanlar kaybettikleri bu yakınlığa dair anıları yaşasalar da hemen bir başka ilişki arayışında olmazlar.

Kaynak: 1

Editör: Minem Kesen