Kişilerle, nesnelerle, aktivitelerle, mekanlarla bir çeşit bağımız vardır. Onları yanımızda isteriz, konfor alanımızla bizimledirler ve kimliğimizi de oluştururlar. Fakat her şeyde olduğu gibi onlarla kurduğumuz bağın sınırları aşıp, aşırı hale gelmesi bize zarar olarak dönecektir. Peki bağlılığın bağımlılığa dönüşüp dönüşmediğini nasıl anlayacağız? İki kavramın arasındaki ince çizgide neler yer alır? Bağımlılık ve bağlılık arasındaki temel fark nedir?

Bağımlılık

Alan Bırakabilmek

Yaptığımız bir işten keyif alabiliyorsak veya vakit geçirmekten hoşnut olduğunuz insanlar varsa bu çok güzel. Ancak aldığınız keyif, o kişiyle veya nesneyle sürekli vakit geçirmenizi gerektiriyorsa bağımlılık başlamış demektir. Özellikler bağ kurduğumuz canlı varlıklarla yani hayatımızdaki insanlarla bu bağı korumak önemlidir. Herkesin kendi başına biriktirdikleri, serüvenleri, ayrı bir dünyası vardır. Her kimin dünyasına haddinden fazla müdahale edersek ve bizim dünyamızı bu etkilerden korumazsak sağlıksız bir durum ortaya çıkacaktır.  Günümüzde en çok görülen bağımlılıklardan biri olan telefon ve sosyal medya bağımlılığı da bunun için güzel bir örnek. Sağladığı yararın yanında, onsuz hayatınızı sürdürmenizi engelleyecek hale gelmişse yine bağımlılık vardır.

Bağımlılık

Bağımlılığın Farkındalığı & Görünüş Biçimleri

İlişkinizde, arkadaşlıklarınızda, ebeveyn-çocuk arasında, mesleğinizle veya telefonunuzla olan ilişkinizde bağımlılık kendini gösterebilir. Karşınızdakiyle kavga edebilecek, anlaşmazlık çıkabilecek bir alan bile yoksa özgürlük baltalanıyor demektir. Bağımlılık yerine bağlılığın olduğu sağlıklı ilişkilerde anlaşmazlıklar, kızgınlıklar da olacaktır; aksi durumda şüpheye düşülmesi gerekir. Annemize, babamıza, sevgilimize, arkadaşımıza kızabilmeliyiz. Karşımızdakilerin ve kendimizin illa ki hataları olacaktır, bunların hepsini göz ardı ettiğimiz senaryoda sağlıklı bir iletişimden söz edemeyiz. Bağlılık duyduğunuz şeyin bağımlılık haline gelmemesi için kişisel alanınızı yaratmış olmanız çok önemli. Sınırlar gerektiğinde devreye girmeli. Bağımlı olduğumuz şey hep bizimle olsun isteriz ve bu bağımlılık bir insana karşı olduğunda, o insanın hayat alanını tecavüz etmeye kadar gider. Hayatımızda yeni odacıklar, farklı kapılar yaratarak bunu önünü alabiliriz. Bu da bizi efektif ve dolu bir yaşam sürmeye iter aslında. Bağımsız ve kendiniz gibi olabildiğiniz ilişkilerle, özgürlükle dolu mutlu bir yıl dilerim!