Sizce erken kalkan gerçekten yol alıyor mu? Sabah insanı olmak neden bu kadar önemli? Sabah erken kalkmanın insan sağlığına ve sosyal hayata faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle başarılı insanları göz önünde bulundurduğumuzda saat 08:00’den geç kalkan birini görmek pek mümkün değil. Peki sadece bu kadar mı? Başarılı insanların sabah rutinlerini hep birlikte inceleyelim.

Başarılı İnsanların Sabah Rutinleri

Meditasyon

Genel olarak ele alındığı zaman başarılı kişilerin sabah kalktıklarında ilk yaptıkları şeylerden bir tanesi meditasyon. Bu meditasyon yoga veya yogaya benzer türlerde ciddi bir meditasyon olmasa da şükür veya olumlama gibi cümlelerin kurulduğu küçük bir zaman olarak tanımlanabilir. Örneğin Arianna Huffington, Oprah Winfrey, Jack Dorsey, Kate Cole gibi başarılı isimler sabah kalktıklarında meditasyon yapmadan güne başlamıyorlar.

rutin

Egzersiz

Egzersiz yaparak güne başlamak çoğu insanın alışkanlığı olduğu gibi Richard Branson, Bill Gates, Oprah Winfrey, Lord Sugar, Sergey Brin, Jack Ma ve Jack Dorsey’de çeşitli antrenmanlarla güne başlıyor. Örneğin Richard Branson güne yüzerek veya uçurtma sörfü yaparak başlamayı tercih ederken Jack Ma tai-chi yaparak güne başlıyor.

rutin

Erken Kalkmak ve Yeterli Uykuyu Almak

Richard Branson erkenden kalkabilmek için perdeleri açık bırakarak uyurken  Marissa Mayer 6 saatin üzerinde asla uyuyamıyor. Arianna Huffington yeterli uyku konusuna önem verirken Indra Nooyi sabah 04:00’den geç kalkmıyor. Yani hepsi vücutlarını ve kendilerini tanıyor ve uyku sürelerini genele göre değil kendilerine göre ayarlıyorlar.

rutin

Minimalist Stiller

Bu Steve Jobs için minimalistlik göstergesi olsa da her sabah siyah tişört ve mavi kot pantolon giyiyor. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ise her gün aynı tişörtü giyiyor.

rutin

Motivasyon

Richard Branson, gibi insanlar başarılı insanların konuşmalarını dinliyor ve motive oluyorlar. Scott Adams ise motivasyonunu düşürmemek için sabahları politik haberler okumuyor. Steve Jobs ise her sabah ayna karşısında kendisine bir motivasyon konuşması yapmadan güne başlamıyor. Obie Mckenzie, sabahları eşiyle 84 dakika konuşuyor ve bunun onları birbirlerine bağladığına inanıyor.

rutin

Yeme-İçme Rutinleri

-Scott Adams: Her sabah kahvesini içiyor ve protein barını tüketiyor.

-Kat Cole: Focus Afrika’daki insanlara yardım etme amacı taşıyan çalışmadan sonra temiz suyun önemini ve değerini anlamış ve her sabah 700 ml su içiyor.

-Howard Schultz: Starbucks kurucusunun sabah kalkar kalkmaz kahve içtiğini herkes anlamıştır sanırım. 😊

-Jack Dorsey: Twitter kurucusu Dorsey, sabah kahvaltısı olarak soya sosunda kızartılmış yumurta yiyerek güne başlıyor.

rutin

Daha önce uyku ile ilgili yazdığım bir yazıda uykunun ortalama ömre sahip bir insanın hayatından 20 yıl eksilttiğinden bahsetmiştim. Belki 20 belki de daha fazla bir zamanı hayatımıza katmak ve verimli zamanlara dönüştürmek insanları başarıya götürdüğünü söyleyebiliriz.

Kaynakça:

12