Kariyerinde başarılı olmak istiyorsan duyguların seni kontrol altına almadan, senin duygularını kontrol altına alman gerekir.

Hepimiz insanız, günlük yaşamımızda duygularımızın ortaya çıkması çok doğaldır. Hangi duyguları hissettiğimizi kontrol edemesek de, bu duygularla ne yaptığımızı kontrol edebiliyoruz. Her şey doğruca zihinle ilgilidir. Duygularını gözlemlemeye başladığında, daha iyi kararlar alabileceksin.

Duygularını kontrol ederek başarıyı bulabileceğin bazı yolları aşağıda listeledik. Keyifli okumalar!

Profesyonellik

Duyguları kontrol etme süreci onları tanımakla başlar. Öfke, utanç gibi duyguları engelleyebilmek için öncelikle onları iyi tanımak gerekir. Duygularını tanıdıktan sonra, bu duyguların hayatına nasıl etki ettiğine dair daha iyi bir şekilde fikir edinebilirsin. Muhtemelen bu duygular senin profesyonel bir şekilde hareket edebilmene yardımcı olmuyorlar.

Örneğin, iş arkadaşının bir hareketinden rahatsız oluyorsun ve bu senin dikkatini dağıtıyor, sürekli hata yapıyorsun. Bir kere duyguya bağlı olan bu durumu belirledikten sonra onun üzerine gitmeye başlayabilirsin. Bu durum sonucunda kendini duygularına kaptırmak yerine profesyonel bir şekilde olaylara tepki verebilirsin.

başarı

Umut Işığı

Farkında olmasan bile duyguların algılarını etkiler. Örneğin, bir sunum yaptıktan hemen sonra patronun sana zam teklif ettiğinde nasıl hissedeceğini düşün. Oldukça iyi görünüyor değil mi? Ama sana ödeme kesintisinden bahsederse durum muhtemelen çok farklı olacaktı. Büyük ihtimalle sunum yapmak için bile motivasyonunu arttırmakta zorlanacaktın.

Duygularının bakış açını nasıl etkileyebileceğini anladıktan sonra, algını yeniden çerçevelendirme ve tutumunu değiştirme yeteneği kazanırsın. Duygularını denklemden çıkararak, daha büyük bir perspektif kazanacak, büyük resme daha kolay odaklanacak ve duygusal fırtınaların seni hedeflerinden uzaklaştırmasına izin vermeyeceksin.

Başarılı Olmak İçin Kontrol Etmen Gereken Tek Şey Nedir? 1

Sakin Ol

İş yerinde zorluklarla karşılaştığında, öfke veya korku gibi güçlü duygular gün yüzüne çıkabilir ve onlardan kaçınmak çok zor olabilir. Bununla birlikte, kendini duygularından ayırmak için ne kadar pratik yaparsan, o kadar sakin ve toparlanmış olursun. Böylelikle, bir şeyler ters gittiğinde geri adım atabilir, ne hissettiğini gözlemleyebilir ve daha sonra gerçekçi çözümlere odaklanabilmek için onları kenara koyabilirsin.

Sağlık

Her zaman çok kolay olmasa da, duygularını gözlemlemek için ne kadar çok pratik yaparsan, onları kontrol etme konusunda da o kadar etkili olursun. Güçlü bir duygu hissettiğin için sakinliğini kaybettiğinde bu durum genellikle daha sonra pişmanlık duygusuna yol açar. Ancak uyumlu çaba ve pratikle, iş yerindeki bu duygu odaklı deneyimlerini azaltmaya başlayabilir ve davranışlarında sakin, toparlanmış ve profesyonel olarak kalabilirsin. Zamanla bu durum, iş yerindeki genel refahını ve güvenini arttıracaktır.

Kaynakça: 1