Başarıya giden her yol mübahtır. Fakat o yolda kendinize doğru bir pusula seçerseniz emin olun ki hedefe daha kısa sürede varırsınız. Sizlere başarıya giden yolda kitapları çizgi romana çevrilen ve beyaz perdeye taşınan, en büyük gerilim ve korku kitaplarının yazarı Stephen King’in başarı pusulasından bahsedelim.

İşini Aşkla Yap

başarı

Stephen King mesleğine tamamen aşık olanlardan. “Para için değil, o mesleği gerçekten sevdiğiniz için yapmaya başladığınız an mutlu olabilirsiniz ve unutmayın mutlu olduğunuz zaman da başarılı olma ihtimaliniz artar. Para olmasa da ben bu işimi bedavaya yapabilirdim.” diyor. Kim sevmediği bir işi yaparken mutlu ve aynı zamanda başarılı olabilir ki? O yüzden pusulamızda ilk durağımız yaptığımız işi sevmek oluyor.

Durmayın, Fikir Üretin!

başarı

Kendinizi geliştirmekten asla vazgeçmeyin. Yeni fikirler üreterek yaratıcılığınızı körükleyin. “Yeryüzündeki tüm fikirler bulundu diye düşünmeyin. Yumurta keşfedildi, sonrasında yumurtanın pişirilme yöntemleri keşfedildi. Bunun bir sınırı yok.”

Hayatı İyisi Ve Kötüsüyle Yaşayın

başarı

“Eğer işler yolunda gitmediyse vazgeçmeyin, direnin. Bütün güzel şeyler zor yollardan geçer.” diyor King. Yaşamı iyi ve kötüsüyle kabul etmeliyiz. En ufak başarısızlıkta vazgeçmemeli, kesin sonuca varmak için kötü şeyleri yaşamalıyız ve mücadele vermeliyiz.

Risk Al Ve Ret Edil!

başarı

King yazdığı ve beyaz perdeye uyarlanan kitabı “The Shining” deki senaryo  Stanley Kubrick tarafından beğenilmeyip reddedilince çok üzülmüş. Fakat aynı senaryoyu reddedileceğini bile bile tekrar tekrar sunmuş ve risk almış. Fakat bazen ısrar etmektense olan duruma hafif dokunuşlar yapmak sizi amacınız olan yola daha kısa bir yoldan götürebilir. Önemli olan deneyimlerde ders almak ve risk almaktan korkmamak.

İlham Bekleme, Sen Ona Git!

başarı

Hepimizin başarmak için ilhama ihtiyacı vardır. Fakat sanılanın aksine ilham masallardaki gibi peri gibi gelip size dokunmaz, bazen sizin ona gitmeniz gerekir. Yani ilhamınızı kendiniz yaratmalısınız. Bu bir ortam değişikliğiyle, farklı bir düşünme tarzıyla olabilir. Bu konuda King; “Bana fikirlerin nereden geldiğini soruyorlar. Fikirler bir yerlerden gelmiyor, ben onlara gidiyorum. Tek bildiğim oturuyorum ve yazı makinemi açıyorum, ilk 10 dakika ölü bir balığı koklamak kadar iğrenç geçiyor. Sonrasında kendimi kaptırıyorum ve bu süreç benim için yeni bir maceraya dönüşüyor.” demiş ve ilham almanın yanında odaklanmanın da ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştir.

Tavsiye: Stephen King – Rüya Avcısı

kitap

25 yıl önce Down Sendromlu bir çocuğu zorbaların ellerinden kurtaran ve artık farklı yaşamları ve sorunları olan Beavy, Henry, Pete ve Jonesy her yıl düzenledikleri geleneksel kamp tatili için Maine ormanlarında buluşurlar. Arkadaşların kampına gelen bir yabancı, gökyüzündeki ışıklar hakkında anlamsız sözler mırıldanmaya başlayınca kamptaki huzur bir anda yok olur. Dört arkadaş tam da bu zoraki misafirden kurtulmanın planlarını yaparken ansızın kendilerini başka bir dünyadan gelen korkunç bir yaratıkla giriştikleri ölüm kalım savaşının içinde bulurlar. Hayatta nasıl kalabileceklerinin sırrı ortak geçmişlerinde ve Rüya Avcısı’nda saklıdır. Gerilim, korku türü sevenler için harika bir kitap.