Geçtiğimiz yıl Youtube’da Başka Bir Şey fırtınası esmişti. Fırtına dedim çünkü popüler olmasıyla ortadan kaybolması tıpkı bir fırtına gibi aniden olmuştu. Peki, ne olmuştu Başka Bir Şey’e? Neden kaybolmuşlardı ortadan? Geri döndüler mi? Yoksa hala ortalarda yoklar mı? Baştan sona Başka Bir Şey’in hikayesi…

Önceki yazılarımdan birinde “Youtube çöplüğünden nasıl kurtuluruz?”u anlatmıştım. Ama kendi kurtuluşumdan bahsetmemiştim. İşte şimdi kısaca buna ve Başka Bir Şey’in hikayesine değinmek istiyorum.

Başka Bir Şey neydi?

Ben de herkes gibi biraz da mecburiyetten o dönemler saçma sapan Youtube videolarını izliyordum çünkü alternatif yoktu biraz da cahillik. Sonra Barış Özcan’ı keşfettim. Büyük bir etki bırakmıştı ben de. Türkiye’den böyle kaliteli şeyler çıkabilir miydi? Çıkmıştı… Daha Barış Özcan videosunun şokunu atlatamamışken Başka Bir Şey’i gördüm. İlginçti adı böyle olan bir kanal daha önce görmemiştim. Hemen 10 dakikalık birinci bölümü izledim. Sonra hemen hızımı alamayıp 2,3,4,5 bölümlerini de izledim. Ama daha bitmemişti ve sonraki video tarihi belli değildi. Ardından her yeni bölüm geldikçe tüm işimi bırakıp onları izledim izledim ve 3 partlık 10. bölümün ardından hikâye bitmişti. Bu bölümlerin devamı olarak bir web sitesi açıldı ama o da kısacık bir zamanın ardından son buldu. Tek açıklama ise yaptıkları şeyin doğruluğunu sorgulamak ve adını hak edip etmediğinden emin olmaktı.

Geri dönüşlerine gelmeden biraz da nasıl bu kadar popüler oldular ve beni nasıl etkilediler buna değinmek istiyorum. Hayal et, bir gün, ülkeden umudunu kesmişsin her genç gibi ve boş boş webde geziniyorsun. Karşına bir Youtube videosu çıkıyor ve video, Türkiye’de, Ankara’da adını bile duymadığın bir şirketin hikayesini anlatıyor. Ama anlatım bir dizi-belgesel formatında ve müthiş bir kurgu içeriyor. Bu şirket öyle bir şirket ki Türkiye’deki diğer şirketlerin hiçbirine benzemiyor. Ne şirket hiyerarşisi olarak ne de ürettikleri bakımından. Abi böyle bir şirket var mı Türkiye’de demeden alamıyorsun. Ve sonunda anlıyorsun ki böyle muhteşem şirketler bu ülkede de var olabiliyor. Peki, var olabiliyorsa sen neden hala yurt dışına kaçmak istiyorsun?

Başka Bir Şey beni nasıl etkiledi?

İşte, aynı böyle düşünceler silsilesi beni de kovaladı ve büyük değişimler yarattı. İlk olarak kendime güvenim geldi çünkü bir rol model vardı önümde. Sonrasında ise daha büyük bir şeyi fark ettim bu ülkede de istersen her şeyi yapabilirsin. O halde neden yurt dışına gitmek istiyorum ki? Şu an halen net bir karar veremedim bu konuda ama Türkiye lehindeki karara en büyük katkıyı Başka Bir Şey yaptı.

Başka Bir Şey’in yeni adresi ne? Nasıl Geri Döndüler?

521 başka bir şey

Eminim buna benzer birçok etkiyi belki yüzlerce belki binlerce gençte, vatandaşta bırakmıştır. İşte bu kadar büyük etkiyi bırakan Başka Bir Şey 521 adlı radyo yayınlarıyla geri döndüler. Belirli günlerde genelde saat 22’de Kadir Köymen ve iki saz arkadaşı canlı radyo yayınları yapıyorlar. Bir saat olarak belirlenen bu yayınlar genelde bir saati aşsalar da çok keyifli oluyor. Ayrıca dün itibariyle canlı yayınlara telefonla bağlanabilmeniz mümkün. Numarayı vermiyorum ama son yayını izleyerek bulabilirsin.

Yayınları canlı takip veya sonradan takip etmek için edel.kr/521 adresine gidebilirsiniz.

Ayrıca Apple Podcast’lerde canlı olmasa bile önceki yayınlar bulunmakta. 521 aramasını yaparak bulabilirsin.

Canlı yayınları kaçırmamak için Instagram hesaplarını takip edebilirsin: instagram.com/besyuzyirmibir

Mail atmak için [email protected]

Son olarak neden Başka Bir Şey projesini bitirdiklerini detaylıca 521 kanalının 15. bölümünde ayrıntılı bir şekilde açıklıyorlar. Benim burada yüzeysel anlatmam yeterli olmayacağından ötürü onlara haksızlık olur.