Daha önceden izlediğim ancak daha dikkatli bir şekilde incelemek adına tekrar izlediğim harika bir film.

Filmi Konusu

Başlangıç, benzerine çok az rastlayacağınız doğaüstü buna rağmen gerçekçi yönüyle sürükleyici bir film. Leonardo DiCaprio filmde “Dom Cobb” karakteri ile bir hırsız olarak karşımıza çıkmakta ancak alışılmışın dışında bir hırsız olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü “Cobb” zihnin en karanlık yerlerinde kişinin belki de en savunmasız olduğu an olan rüya görme anında rüyalarına girerek oradaki en gizli sırları (bilinçaltının insan davranışlarına etki eden üzerinde düşünmeden yaptığımız davranışları yönlendiren mekanizma diyebiliriz) bazen çalmakta bazen de ise bunu değiştirmektedir.

Cobb (Cobb’un eşi) “Mal’’u öldürmek ile suçlandığı için bulunduğu ülkeden kaçmak zorunda kalmıştır. Bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur. Evine ve aynı zamanda iki kızını da tekrardan görebilmek için bir iş fırsatı sunulur ve çoğu kişi tarafından imkânsız olarak düşünülen “Başlangıç”ı gerçekleştirmesi istenmektedir. Ancak bu sefer fikri çalmak yerine yeni bir fikri yerleştirmek zorundadır. Ancak normal standartlarda rüya içinde en fazla bir rüya daha tasarlayarak derinliklerine inilse de bu durumda “Cobb” en az dört katman inmek zorunda kalmıştır. Her katmanda bilinçaltı daha fazla agresifleşerek rüyayı çökertmeye çalışmaktadır.

Son olarak ne dikkatle yapılan planlamalar ne de uzmanlıkları onları her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır. Olay yeri ise zihniniz.

Başlangıç-filmi

Yapım

Warner Bros., 11 Şubat 2009 tarihinde Christopher Nolan’ın yazdığı senaryoyu satın aldı. Yönetmenliğini Christopher Nolan yaptığı Başlangıç‘ın çekimleri 19 Temmuz 2009 tarihinde Tokyo’da başlamış ve çekimlere Los Angeles, Londra, Paris, Tanca, Calgary’de devam edilmiştir.

Film Replikleri

Rüyadayken her şey gerçekmiş gibi gelir. Ancak uyandıktan sonra bir gariplik olduğunu anlarız. Bir rüyanın başlangıcını asla hatırlayamazsın. Kendini hep rüyanın ortasında bulursun değil mi?

En dirençli parazit hangisidir? Bakteri mi, virüs mü, bağırsak solucanı mı? Fikir! Dirençli ve son derece bulaşıcı. Bir kere beyine yerleşti mi, söküp atmak neredeyse imkânsız. Biçimini almış ve kavranmış bir fikir, yapışıp kalır!

KAYNAK: 1