Günlük hayatta aslında düşündüğümüzden daha çok beden dilimizi kullanıyoruz. Bu yazıda bedenimiz yardımıyla verdiğimiz sessiz mesajları nasıl anlayabileceğimizi öğreneceğiz.

İletişim kurmayı öğrenmenin ilk yolu beden dilini, yüz ifadelerini ve jestlerimizi kullanmaktan geçer. Konuşmayı öğrendikten sonra bile, sözsüz iletişim ögelerini kullanmaya devam ederiz hatta bu durum öyle bir hale gelir ki insanlar üzerinde bu jest ve mimikler sayesinde güçlü izlenimler bırakabiliriz.

Beden

Beden Dili Hileleri

Kendinizi ifade etme şekliniz başkalarının sizi nasıl algıladığını ve kendinizi nasıl algıladığınızı ifade eder. Beden dilini herkesin yaranına kullanabilmek için bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerin neler olduğunu gelin hep birlikte inceleyelim.

Nasıl Hissettiğinizi Değiştirmek İçin

  • Stres atmak için: Daima bir gülümsemeye sahip olmak daha zorlu işleri daha az stresli hale getirebilir.
  • Kendinden emin olmak için: Wonder Woman gibi bir duruşa sahip olmak daha güçlü hissetmenizi sağlayabilir.
  • Tahammül etmek için: Kollarınızı göğsünüzün üzerinde tutmak, bir sorunu çözmene devam etmende yardımcı olabilir.
beden

Başkalarının Nasıl Hissettiğini Değiştirmek İçin

  • Samimi görünmek için: Araştırmalar, konuşma esnasında göz temasını sürdürmenin insanların karşısındaki insanın güvenilir ve zeki olduğunu düşünmelerine yardımcı olabileceğini gösteriyor.
  • Bağlantıları güçlendirmek için: Konuştuğunuz kişinin yüz ifadelerini ve jestlerini yansıtmak daha rahat hissetmelerine yardımcı olabilir.
  • Bağlanmak veya ayrılmak için: Karşınızdakinin onu dikkatle dinlediğinizi anlamasını sağlamak istiyorsanız; tüm bedeninizle, dizlerinizle ve omuzlarınızla ona doğru işaret ederek yanına oturun. Ancak, gerginliği yaymak istiyorsanız vücudunuzu hafifçe uzağa çevirin ve işler ısındığında yüzünüzü tam olarak ona doğru dönün.

Kaynakça: 1