Merhaba Kreatif Biri okuyucuları. Bugün sizinle iletişimde beden dili üzerine konuşacağız. İletişim, insan hayatında olmazsa olmaz bir gereksinimdir. İnsan ancak kendisini ötekiyle birlikte tanımlar ve bu tanımlamada iletişim gereklidir. Çünkü insan sosyal bir varlıktır.

Beden Dili Neden Önemlidir?

Yaşadığımız çağ imajların, göstergelerin, görüntülerin çağıdır. Göz sözün üzerinde bir zafer kazanmıştır. Resimler, posterler, filmler ve reklamlar bunun en büyük kanıtıdır. Zamanın ruhu imajlardır. İmajların bu derece önemli olduğu bir zamanda beden dilimizi kullanmamız da her zamankinden daha fazla önemli bir hal almıştır. Prof. Dr. Albert Mahrebian ve Ferris’in 1967’de yaptığı bir araştırmada söz %7, ses %38, beden dili %55 etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Emoji

İmajlar evreninde beden dilimizin ifade ettiği sevgi, korku, endişe veya mutluluk kendimizi daha iyi anlatmayı mümkün kılar. Aslında beden dilimizin de yaşadığımız duygulara dair çok önemli ipuçları var çünkü beden anı yaşar, söylemek istemediklerimizi bile gösterir. Mesela ellerin belin üstünde açık konumda olması bir şey saklanmadığının, ellerin aşağı doğru kapalı konumda olması o kişi üzerinde bir otorite kurulduğunun göstergesidir. Ellerle yüzün kapatılması genellikle olumsuzluk, endişe ve kaygıya dair ipuçlarıdır. Konuşma esnasında bir şeylerle ilgilenme ya da elde kalem tutma bir şeylerin arkasına saklanma, güç bulma anlamına gelir. Beden dilini etkili bir şekilde kullanan insanlar hem kendini daha iyi ifade eder hem de kendini karşı tarafa dinletir. 

Emoji

Teknolojide Beden Dili

Teknoloji ve sosyal medyanın kullanımının artmasıyla kısa mesajlarda emojiler hayatımıza girmiştir. Emojiler beden diline bir atıftır. Bu konu ile ilgili olarak bilişsel linguistik uzmanı ve The Emoji Code adlı kitabın yazarı Vyvan Evans, emojilerin dijital ortamda insan iletişimi için gerekli olan neredeyse tüm özellikleri taşıdığını ifade ediyor ve bu konuda şöyle diyor: ‘’Sözlü iletişimde anlam %80 oranında sözlü olmayan unsurlardan elde edilir. Karşımızdaki kişinin ses tonu, söylediği şeyden daha çok ipucu verebilir. Emojiler de yazılı iletişime kişisellik katar ve insanlar arasında bir empati bağı kurar. Bu bağ ve kişisellik de etkili bir iletişimin çok önemli iki unsurudur. Dijital iletişimde sözel olmayan işaretler olarak tanımlayabileceğimiz emojiler bir mesajın ne şekilde yorumlanması gerektiği konusunda bize rehberlik eder.”

Kaynakça: 1, 2

Editör: Berfincan Doğan