Belgesel izlemeyi sever misiniz? Belgesel izlemeyi seviyorsanız, filmlerinde harika avcıların, aslanların savanasından, av-avcı ilişkisinden yana ilginç hayvanlarında gösterildiğini biliyorsunuzdur. Çünkü belgesel izlemeyen insanlar belgeselde sadece aslanların ceylanları nasıl yediğini farklı senaryolar ile gösterildiğini düşünür. Ancak gerçek farklıdır. Birçok konuda belgesel çekilebileceği gibi tüm canlıların tüm yönleri gösterilmeye çalışılır. Bugün ise ilginç olaylardan birinden bahsedeceğiz. Ağzından doğuran kurbağalar.

Larva

Normalde Kurbağalar

Kurbağalar metamorfoz geçirirler. Yani yavru yumurtadan çıktıktan sonra bir başkalaşım evresi geçirerek ergin bireye dönüşür. Kurbağalarda bu olayın olduğunu sanırım derelerde gördüğümüz minik siyah, önceden balık sanıp sonra larva olduğunu öğrendiğimiz canlılardan biliyoruz. Çoğu kurbağa türleri metamorfozunu yumurtadan çıkıp gördüğümüz siyah larvalar halinde yaşayarak tamamlar. Bu siyah larvaların kuyrukları ve deri solunumu mekanizmaları vardır. Daha sonra bazı kimyasal değişiklikler sonucunda kuyruk yok olur, akciğerler ortaya çıkar, bacaklar oluşturulur ve üreme yeteneğine sahip ergin birey meydana gelir. Birçok kurbağa bu şekilde bir başkalaşım evresi geçirir.  Ancak bir tür kurbağa buna uymaz.

Kurbağa

Ağzından Doğurmak

Bazı tür kurbağalar, yumurtalarını yumurtadan çıkıp larva halinden sonra başkalaşım geçirip ergin birey olmasını beklemez. Evrimsel içgüdünün bir parçası olan genlerini çocuklarına aktarmak, sadece üremeyle bitmez. Aynı zamanda kendi başının çaresine bakabilecek duruma gelene kadar yavrularını büyütmelidirler. Annelik içgüdüsünün geliştiği bu türde ergin birey yumurtladıktan sonra yumurtalarını yer. Bu kadar iyi şey söyledikten sonra çocuklarını yedi nerede bu annelik diye düşünmeyin. Çünkü bu annenin sindirim sistemindeki enzimler yumurtaları sindirmemek için özelleşmiştir. Yani yumurtada sindirilmesini engelleyecek enzimler bulunur.  Yumurtalarını yiyen bu anne yavruları dışarıdaki tehlikelerden koruyup maksimum sayıda hayatta kalan bireyler oluşturur. Yumurtalar midede annenin küçük versiyonları olana kadar kaldıktan sonra anne çocuklarını kusar.  Kusularak çıkan bireyler de diğer kurbağalardan farklı olarak başkalaşım geçirmiş üremeye hazır bireylerdir. Aşağıya izlemek isteyenler için kusma anının videosunu bırakıyorum.