Belgesellerden görmeye alışık olduğumuz hayvanlardır filler. Çoğumuz yaşadığımız yerde olmadığı için onları hayvanat bahçelerinde ziyarete gider. Büyük cüsselerinden dolayı da hemen dikkat çekerler. Gün geçtikçe anlam arayışıyla dolduğumuz bu dünyada ise ne işe yarar bu filler? Neler yaparlar? Ekolojide ki önemleri nedir?

Ormanın Peyzaj Mimarları

Karadaki en büyük hayvan olan fillerin besin ihtiyacı da bir o kadar fazladır. 200-300 kg civarı ot, ağaç kabuğu ve taze dallar ile beslenen filler için kurak zamanlarda yerdeki otlar biter. Bunun sonucunda hortumlarıyla ağaçları eğip yaprakları yerken ormanı yeniden dekore ederler. Eğilen dalların arasında diğer hayvanlar için yuva ve saklanma yerleri oluşur.

Aile Yapıları

70 yıl yaşayabilen filler hamileliklerinde 22 ay boyunca yavrusunu karnında taşırlar. 2 yıl boyunca ise emzirirler. Filler konuşamadığı için iletişim kuramadıklarını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü filler kedi gibi mırlayarak ve hortumlarından çıkardıkları seslerde iletişim kurarlar. Ayrıca duyguları da vardır. Ağlar, oynar ve gülerler. Aileden ayrı düşen filler döndüğünde törenle karşılanır. Eğer ölen bir fil olursa aile bireyleri ona saygılarını sunar.Yemek yemeyi yeni öğrenen minik

Göçleri

Göçlerin asıl sebebi değişen hava koşullarına karşı su ve besin bulma ihtiyaçlarıdır. Filler sürüler halinde yaşarlar. Hafızaları da oldukça güçlüdür. Göç zamanlarında en yaşlı olan aileye liderlik edip içgüdüleriyle beraber ezberlediği güvenli ve su molası verebilecekleri yerlerden sürüyü diğer su kaynaklarına ulaştırır. Koku duyuları da oldukça gelişmiştir. Suyun kokusunu 19 km öteden alabilirler.

Su İhtiyaçları

Su diğer hayvanlarda olduğu kadar fillerde de çok önemli bir ihtiyaçtır. Göç eden sürüÇünkü büyük ve ağır vücuda fazla su gerekir. Günlük yaklaşık 190 L su içebilirler. Bu kadar fazla su için sıcaklıklar ile birlikte göçe başlarlar. Yolda bataklık ve su birikintilerinde mola verip su ihtiyaçlarını giderirken doğal güneş kremi ve parazitleri kovucu olan çamur ile banyo yapıp serinlerler. Banyoları sırasında su birikintilerini büyütüp yağmuru tutacak daha fazla alan sağlarlar. Bu küçük çukurların ekosistemini her yıl uzatırlar. Yolda su çukurlarıyla karşılaşmazlar ise toprağı 1 m den fazla kazıp suya ulaşırlar. Fillerin vücudundaki deri 2.5 cm iken kulaklarındaki deri daha incedir ve karmaşık damar yapısı sayesinde kulaklarını hareket ettirerek kendini serinletebilirler.

Nasıl Hayatta Kalırlar?Banyo sonrası kestirme

Gezgin fillerinin yoluna elbette cesur ve aç aslanlar da çıkar. Çünkü sıcaklıklar gittikçe artmaktadır. Filler her ne kadar büyük olsa da aslanların da hayatta kalmak için besin ve suya ihtiyaçları vardır. Aslanlar küçük yavruları, yalnız, yorgun ya da yaşlı filleri hedef alırlar. Bu yüzden saldırı sırasında filler çember oluşturarak yavruyu korur. Yalnız düşen fillerin ise yardım çığlıklarına hemen cevap verip yardımına koşarlar.

Kaynak

National Geographic Fil Belgeselleri