Bugün sizlere Taliban tarafından vurulan, karşısına çıkan engelleri bir şekilde aşıp daha 17 yaşındayken Nobel Barış ödülü alan bir kızdan bahsedeceğim. Cesaretiyle ve azmiyle tüm dünyaya örnek olan Malala Yousafzai

Malala Yousafzai Kimdir?

12 Temmuz 1997’de Pakistan’da doğdu. Şair ve eğitimci babası Pashtun kahramanı olan Malalai isminden esinlenerek koymuştu Malala ismini. Babası, hem bir okul yönetiyordu hem de kız çocuklarının okula gönderilmesine dair çalışmalar yürütüyordu. Ziauddin Yousafzai, küçük kızını eğitim ve kadın hakları savunucusu bir aktivist olarak yetiştirdi.

Ben Malala! 1

Pakistan’ın başına Taliban geçene kadar her şey çok güzeldi. Çocuklar okula kızlı-erkekli gidebiliyor, müzik ve resim gibi pek çok aktiviteye katılabiliyordu. Fakat Taliban bu bölgede üstünlük kurmaya başlayınca burada yaşayan halk için hayat bir anda zindana döndü. Taliban ve güçleri ilk etapta radyo yayını yaparak taraftar topladı, daha sonra ise televizyonları günah listesine aldı. Birçok kişi korkudan evindeki CD, DVD, ne varsa yaktı, militanlar ahlak polisi olarak sokakları gezmeye başladı. Kadınların tek başına alışverişe çıkması, kız çocuklarının okula gitmesi yasaklandı. 400’e yakın okul yerle bir edildi. Malala ve babası, her ne kadar okulun saldırıya uğramasından korksalar da asla haklarını savunmaktan vazgeçmediler.

12 yaşındayken Gul Makai takma adıyla BBC’de “Pakistanlı Kızın Günlüğü” adını verdiği yazılarıyla blog yazarlığı yapmaya başladı. Yazılarını bir kağıda yazıyordu, daha sonra bunlar muhabire iletiliyordu. Oradan da bilgisayara aktarılarak BBC’ye ulaştırılıyordu. Babası baskıcı yönetime karşı sözünü hiçbir zaman sakınmıyordu. Çeşitli toplantılarda yaptığı konuşmalar yüzünden de sürekli ölüm tehditleri alıyordu.

NY Belgeseli Ve Tanınması

O dönemde New York Times belgeselinde yer aldı ve BBC blog yazarı olarak ifşa olmuş oldu. Artık herkes onun kim olduğunu biliyordu. Bu yaşta bir kız çocuğunun cesareti tüm dünyayı hayran bırakmıştı. Tabii bu onu, Taliban için çok açık bir hedef haline getirdi. Taliban ülkesinde gelişen olaylara sessiz kalmayan bu kızı susturmak istiyordu. Bir gün okula giderken de otobüsü militanlar tarafından durduruldu. Militanlar, Malala’yı boynundan ve başından vurdular. Bu olay yaşanırken 15 yaşındaydı. Ağır yaralanmıştı ama mucize eseri hayatta kaldı.

Tedavi için İngiltere’ye gönderildi ve tam 6 ay sonunda yeniden dimdik ayaktaydı. O hastanede yaşam savaşı verirken de ülkesinde farkında olmadan değişimin yanan ateşi olmuştu. Halk, iki milyondan fazla imza toplayarak zorunlu ve ücretsiz eğitim kanun tasarısını mecliste onaylattı. Tabii vurulması onu asla durdurmadı, çalışmalarına daha da hırslı olarak devam etti. 2013 yılında Birleşmiş Milletler Malala’nın doğum günü olan 12 Temmuz’u “Malala Günü” ilan etti.

“Teröristler benim ideallerimi değiştireceklerini, isteklerimden vazgeçeceğimi zannettiler ama benim hayatımda şunun dışında hiçbir şey değişmedi: Zayıflık, korku ve umutsuzluk öldü. Kuvvet, güç ve cesaret doğdu”

Malala Yousafzai

Daha 17 Yaşındayken Nobel Barış Ödülü Aldı!

Ben Malala! 2

2014 yılında yani henüz 17 yaşındayken Nobel Barış Ödülü’nü aldı. Dünyanın en genç Nobel Barış Ödülü sahibi olan Malala, ödülden kazandığı bir milyon dolarlık ödülünü de Pakistan’da bir okul yaptırmak için bağışladı. Ayrıca Uluslararası Çocuk Barış Ödülü ve AB İnsan Hakları Ödülü’nün de sahibi oldu. TIME Dergisi’nin 2013 yılında hazırladığı “Dünyanın En Etkili 100 Kişisi” listesinde yer aldı.

Ölümü pahasına da olsa inandıklarından asla vazgeçmedi. “Sınıfta yerde bile otururum gerekirse” diyerek eğitime olan tutkusunu dile getirdi. Babasıyla birlikte sosyal, ekonomik, hukuki ve politik nedenlerle eğitim alamayan milyonlarca kız çocuğunun savunucusu oldu. 2013 yılında kurdukları fon sayesinde kız çocukların eğitiminin sosyal ve ekonomik etkileri konusunda farkındalık yarattılar, seslerini yükseltmeleri için desteklediler ve potansiyellerini fark edip değişim talep etmelerini sağladılar. Ayrıca Gazze’ye 65 okul yapılması için bağışta bulundu. Verdiği mücadeleleri ve yaşadığı zorlukları ” Ben Malala” isimli kitapta anlattı.

“Kitaplarımızı ve kalemlerimizi elimize alalım. Onlar bizim en güçlü silahlarımız. Bir çocuk, bir öğretmen, bir kitap ve bir kalem tüm dünyayı değiştirebilir” 

Malala

Kimi insanlar şarkılarıyla dünyaya duyurur adını; kimileri ise servetiyle, güzelliğiyle, davranışlarıyla ya da yaptığı işlerle… Malala Yousafzai adındaki Pakistanlı kız çocuğu ise cesaretiyle hayran bıraktı kendini herkese. İlham olması dileğiyle..

Kaynak ve İleri Okuma:
https://onedio.com/haber/taliban-tarafindan-vuruldu-nobel-aldi-pakistanli-malala-nin-tuylerinizi-diken-diken-edecek-hikayesi-801430
https://daimakadin.com/malala-yousafzai-kimdir/