Yaşamakta olduğunuz bu hayatın her 33 yılda bir tekrarlandığını düşünsenize…Peki 33 yıl döngüsü nedir? Aynı olayların belli bir döngü etrafında sürekli tekrarlanmasıdır.. Tıpkı Netflix’in göz bebeği olan Dark dizisindeki gibi. Bu ne kadar doğru, olaylar birbirini tekrarlar mı? Bu varsayımın temeli neye dayanmaktadır?

Nietzsche amcayı hepimiz biliriz. Felsefeye farklı bakış açıları getirmiş bir filozoftur. Kendisi bizim 33 yıl döngüsü, onun ise Bengi Dönüşü dediği bir savunmanın temsilcisidir. Nietzsche’ye göre ”Evren ve zaman sonsuz bir döngü süreci içerisindedir ve yaşanan her şey sonsuza kadar tekrar tekrar yaşanacaktır. Düşünsenize en çok mutlu olduğunuz, en çok üzüldüğünüz anların tekrar tekrar yaşanıyor ve siz istemsiz bu döngünün içerisinde yer alıyorsunuz.

Bengi Dönüş

Dizininde konusu tam olarak buna dayanmaktadır. Öyle ki ilk başladığında ekranda şu yazı belirmektedir; ”Geçmiş, şu an ve gelecek arasındaki fark inatçı bir illüzyondan ibarettir”. Nietzsche’nin bu düşüncesi belli yanlış anlaşılmalara da kapı aralamıştır. Peki yeterince açık değil mi? Bu yanlış anlaşılmanın nedeni nedir? Nietzsche’nin bu düşüncesi yorumlandığında iki temele dayandırılmaktadır. Birincisi ”bilimsel teori”, ikincisi ise ”psikolojik test” olayıdır.

Bilimsel Teori Bakımından Bengi Dönüş

Nietzsche’ye göre, evrendeki tüm olay ve tecrübeler tekrar edilmektedir. Bu görüşünü üç temele dayandırır; Evrenin sonsuz enerjiye sahip olması, bu enerjinin dönüşebileceği durum sayısının kısıtlı olması ve zamanın sınırsız olması. Bahsi geçen üç temel noktaya göre evren sonsuz döngü içerisinde kendini tekrarlayacaktır.

Bir canavar düşünün, size yaşadığınız bu hayatın en güzel, bitmesin dediğiniz o mükemmel anlarını da, lanetler edip acı çektiğiniz, ızdırap dolu anlarını da tekrar tekrar yaşayacağınızı söylese ne yapardınız? Nietzsche’ye göre; Böyle bir durumda canavarın üstüne atlayıp nefret ile boğma ihtimaliniz gibi onu bu söylediklerinden ötürü Tanrı konumuna getirip yüceltme ihtimaliniz de var. Testte amaç tam olarak budur. Eğer mükemmel bir hayat yaşamış iseniz bunun defalarca tekrarlanmasından daha fazla hiçbir şey sizi mutlu etmez. Ancak acı dolu hayatı yaşamış bir kimse iseniz bunu sadece Tanrı’nın bir cezası olarak görürsünüz.

Bengi Dönüş

Dört Aile Bir Döngü ”Dark”

Dark, isminden de anlaşılacağı üzere olaylar silsilesi diyebilecek kadar karışık bir döngü ürünüdür. Nietzsche’nin Bengi dönüş teorisi gibi belli olaylar söz konusudur. Örneğin; her 33 yılda bir Ay’ın döngüsü Güneş’in dönüşü ile denkleşir, Dante’nin Araf’ta ve Cennet’te 33 kantosu olduğu söylenir, Şeytan 33 yaşında başkaldırmış ve İsa 33 mucize gerçekleştirmiştir. Bu olayları bir yapbozun parçaları olarak görüp bir araya getirdiğimizde Nietzsche’nin düşüncesinin boş kalıplardan ibaret olmadığını ve dizinin de bu görüşler çerçevesinde gerçekleştiğini söylemek mümkündür.

Siz hayatı matematiksel yaşamıyor olabilirsiniz ama hayat matematiğin ta kendisidir. Düşünsenize gün 24 saat, sonrası yeni bir güne başlangıç, yani sıfır noktasına dönüştür. Aylar, yıllar, yüzyıllar hep birer sayı ile nitelendirilir. Tüm canlıların hatta dünyanın bir yaşı, bir sonu vardır.

Öyleyse rakamlar sona varışın bir feneridir diyebiliriz. Ama bu başka evrende, başka bir bedende aynı ruh ile yer alamayacağımız anlamına gelmez. Belki de sen yaşayan ilk sen değilsindir, bilemeyiz. Düşününce; Her son bir başa dönüş değil miydi?