Yıllar yıllar önce ‘’aynı nehirde iki kez yıkanılmaz’’ demiş Herakleitos. Üzerine düşünen herkesin hak verdiğine inandığım bir sözdür. Nehre ikinci kez girdiğimizde aynı insan değiliz evet ama düşünce yapımız bazen tamamen aynı olabiliyor.

Aynı koşullar altında aynı nedenler aynı sonuçları doğurur ve biz bunu bile bile sonuçların değişmediğinden yakınırız. Sonuçların değişmesi için aslında sorunu oluşturan nedenin de değişmesi gerektiğini göz ardı ederiz. Peki insan beyni neden bunu yapar? Düşüncelerimiz şekillenirken nöronların birbirleriyle olan bağlantısı önemlidir. Aynı koşulların tekrarlaması dahilinde bu nöronların oluşturduğu yol da gittikçe sağlamlaşır. Söz konusu olan bir şeyleri öğrenmekse bu koşullar oldukça elverişlidir. Aslında öğretmenlerimizden hep duyduğumuz ama genellikle yapmamayı tercih ettiğimiz tekrarlar da bu yolların sağlamlaşması için gerekli.

 

beyin

 

Gelelim bizi hep çıkmaz sokaklar arasında dolaştıran hatalı düşüncelerimize. Beyin aslında nasıl yönlendirirsen ona gitmeye elverişli. O yüzden siz doğru düşünmeye yönelirseniz doğru, hatalı düşünmeye yönelirseniz de hatalı düşünmeye başlayacaktır. Hangi yolu besleyip güçlendirdiğiniz de bu noktada önem kazanıyor. Aynı zamanda insanın sosyal bir varlık olduğuna değinmek zorundayız. Çünkü düşüncelerinizin oluşması aslında ilk etapta doğduğunuz sosyal çevreye de bağlı.

 

beyin

Hayatınızda bir şeylerin hep aynı sonuçlandığını fark etmişsinizdir. Hep aynı nedenlerden kavga edersiniz farklı insanlarla, farklı partnerlerle aynı sebepten ayrılırsınız. Peki neden hep böyle insanlar sizi buluyor hiç düşündünüz mü? Çünkü onlar sizi değil siz onları buluyorsunuz. Doğduğunuz sosyal çevrenin sizin üzerinizde yarattığı olumlu ya da olumsuz pek çok duygu ve düşünce kalıbı var. Bunlara şema adı veriliyor. Şemalarımız yaşantımızdaki sorunlu noktaları, çocukluğumuzda çözmeye gücümüzün yetmediği her şeyi yetişkin hayatımızda bize yeniden ve yeniden yaşatmaya programlı. Çünkü çocukların savunmasız olduğu pek çok alanda yetişkinler baş etme becerisi edinmişlerdir. Şemalarına esir olmak yetişkinlerin, çocuk haliyle tepki vermesi anlamına gelir. Aslında geçmişte baş edemese de yetişkin haliyle bunun altından kalkabilecektir. Ancak bunu nasıl yapacağını hiç öğrenemediği için hala bu alanda sorun yaşamaktadır. Şemalarınızın sizi ele geçirmesinden, sürekli aynı hataları yapmaktan, sizi üzen her şeye karşı bir çekim hissetmenizden sıkıldıysanız içinizdeki çocuğa yetişkin olmayı öğretmeniz ve tekrarlarla bunları kalıcı hale getirmeniz gerekmektedir.