İnsanlar da kertenleler gibi beyinlerini yenileyebilirler mi? Kertenkelelerden ilham alınarak beyin hücrelerinin yenilenmesi üzerine çalışmalar yapılmaya başlandı.

Kertenkelelerin kuyruklarını ve omurgalarını yenileyebildikleri hepimiz tarafından yıllardır biliyor. Guelph Üniversitesi araştırmacılarına göre, gekolar (bir tür kertenkele) aynı zamanda beyinlerinin bazı parçalarını da yenileyebiliyorlar ve gekoların bundan yararlanabildiği gibi insanlar da yararlanabilir. Bu özellikleri sayesinde insanlarda beyin hasarı ve dejenerasyon tedavisi için yeni araştırma alanları ortaya çıkıyor.

Gekoların vücutlarının bazı bölümlerini yenileyebilmeleri araştırmacıları gekoların beyinlerinin de böyle bir özelliği olup olmadığını araştırmaya itti. Yeni oluşan hücreleri takip etmek için, bu hücrelerin DNA’larında araştırmacıların tanıyabilecekleri bir kimyasal etiketi leopar gekolarına enjekte ettiler.

Beklentilerinin üstünde bir hücre sayısı ile karşılaştılar. Aynı zamanda, insan beynindeki hipokampus bölgesi ile aynı işlevi gören gekolardaki medial korteks beyin hücrelerine dönüşen kök hücre tipleri tespit edilmiştir. Bu keşif ile bilim adamları ilk defa leopar geko nöronlarının formasyonu ile kök hücreleri ilişkilendirmişlerdir.

gekolar

Kertenkeleler ve İnsanlar Benzer Mi?

Rebecca McDonald’ın bir basın açıklamasına göre kertenkeleler, rejenerasyon araştırmalarının en çok konusu olan balık ve amfibi hayvanlardan çok insanlar ile ilişkilendiriliyor. Yani, geko beyninin rejenerasyonunu konu alan araştırmaların diğer rejenerasyon araştırmalarından daha yararlı olacağı muhtemel.

McDonald’ın eş yazarı Matthew Vickaryous “Bulgular, geko beyninin sürekli olarak kendini yenilediğini gösteriyor. Herkesin de bildiği gibi, insanlar bu konuda çok beceriksizler.” dedi. “Bu araştırma alanında atılacak sonraki adım, insanlar gibi bazı türler beyin hücrelerini değiştiremiyorlarken neden geko gibi bazı türlerin bunu yapabildiğini anlamak.”

İnsanların neden gekolar gibi beyin hücresi üretemediğini anlasak bile, bu biyolojimizi değiştirip gekoları taklit edebileceğimiz anlamına gelmez. Buna rağmen insan beyninin karmaşıklığını ele alırsak, çalışma mekanizmasını anlamak için atacağımız her adım daha iyi tedavilerin geleceğini temsil ediyor.

Kaynak: https://futurism.com/gecko-brain-regeneration/