Kahveler elinizde mi?

Toplumumuzun bir kısmı “çaycılar” bir kısmı ise “kahveciler” olarak ikiye ayrılıyor. Ben her zaman kahve takımındaydım. Çay içme alışkanlığım hiçbir zaman olmadı…

Yeni kahve tarifleri, kahve sunumları, kahvelerin çekilme şekli gibi gibi birçok şeyi merak eder ve araştırırdım. Şimdi hep birlikte 5 ülkede en çok tercih edilen kahvelere bakalım mı? Hadi!

TÜRKİYE

Türk Kahvesi

kahve

Tabi ki Türkiye’de en çok tercih edilen kahve Türk kahvesidir. Yorgunluğun üstüne, stres anında, dedikodu zamanında, sabah ayrı, akşam ayrı olan Türk kahvesi benim de en sevdiğim kahve çeşididir. Üstüne tanımam.

1400’lü yıllarda Yemen’de kahve bitkisinden yapılan içecek Sufiler arasında yaygınlaşır. Ticari olarak yaygınlaşmaya başlayan kahve, Mısır’da çok tercih edilmeye başlanmış ve buradan Suriye’ye geçmiştir. 1517 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde kahve, Yemen Valisi Özdemir Paşa tarafından İstanbul’a getirilir. Padişahın kahveyi çok sevmesi üzerine cariyelere bile doğru kahve pişirme dersleri verilir. Zamanla kahve tüm şehre yayılır ve sosyal bir parça haline gelir.

Özdemir Paşa’ya büyük hizmeti için teşekkürü borç biliriz.

İTALYA

Espresso

kahve

Espresso denince akıllara hemen İtalya gelmeli. İtalyanlara özgü Espresso ya da sadece “kahve” ülkede en çok tercih edilen kahve çeşidi olup aynı zamanda en uygun fiyatlı kahveleridir. İtalya’nın başkenti Roma’da tek bir Starbucks şubesi bile bulmanız imkansız. Kendi kahve geleneklerini bozmak istemedikleri için bu konuda çok hassaslar.

ABD

Americano

kahve

Starbucks, birçok insanın kahveye bakış açısını değiştiren büyük bir marka zinciri. Neredeyse her ülkede olan Starbucks, Amerika’ya özgü bir marka ve Americano kahve Amerika’da çok tercih edilen bir çeşit. Espressonun suyla inceltilmiş hali olan americanonun en büyük özelliği ise yanında ne yerseniz yiyin, tadı nötrleştiriyor.

YUNANİSTAN

Frappe

kahve

Komşu ülkemiz Yunanistan’da en çok frappe tercih ediliyor. Buz ve kahvenin birleşimi bence de bazen çok iyi hissettiriyor. İnce, uzun bardaklardaki sunumu ise harika! Sunum her şey için çok önemli değil mi zaten?

İRLANDA

Irish Coffee

kahve

İrlanda’ya özgü bu kahvede İrlanda viskisi, esmer şeker ve kahve karıştırılıyor, üzerine çırpılmış krema sıkılarak servis ediliyor. Dünyanın bildiği bu kokteyl tarzı kahveyi evde yapmak isterseniz istediğiniz herhangi bir viskiyle deneyebilirsiniz.

Kahve eşliğinde neşeli günleriniz, güzel anılarınız, unutulmayacak sohbetleriniz olsun.

Kahveniz sizden, artı bir de kırk yılda hediyeniz olsun!

Kaynak: 1

Editör: Minem Kesen