Gölgeler varlık safında mıdır yokluk safında mı? Görünen bir karartı mıdır, ışığın yokluğundan göremeyişin bir ifadesi mi? Bizim gölgemiz benzeyebilir mi bir başka gölgeye? Bir gölgenin olabilir mi bir benzeri? Gölgeler bürünebilir mi gövdeye? Hangi gölge hangi cismin eseri?

gölge

Gölgelere Şiir Yazılır Mı?

  • Suların karardığı bir çağda birtakım günah yüklü gemiler harekete hazırdı / iyice biliyorum gölgeler vardı / kalın tasmaları vardı gölgelerin … (devamı için tıklayınız.)
  • Bıktım usandım sürüklemekten onu… (Devamı için tıklayınız.)
  • Gönlüm uçmak dilerken semavi ülkelere… (Devamı için tıklayınız.)
  • Bir zamanlar yaralanmış gölgeniz / Yalnızlığa ısılanmış geliyor.. / … (Devamı için tıklayınız.)
  • Ben avcı olurum, o ceylan olur / Kovalar dururum kendi gölgemi. /…
  • Sevgi, dağ zirvesi; kin, dipsiz kuyu / Karıştan kısadır hayatın boyu / Kirletirse şayet toprağı, suyu / Göğsünden vururum kendi gölgemi. (Tamamı için tıklayınız.)
gölge

Bir gölge şiire düştü mü, sonsuz bir kelime torbasının büzüşen ağzı yırtılırken çıkan sessizliğin ardındaki görünmez kalemin tükenmek üzere olan mürekkebinden damlayan her hecenin bir cümleye sığışmak mücadelesine daha yakından bakarken biz, heyecanını duyabilir miyiz tek tek tüm mısraların, ard arda manaların yokuşa vurulmuş arabaların homurtusuna karışmadan, kuşların gagasında getirilmiş bir dal parçasının kıvrımlarından okuyarak, ters istikametimize yol alan bir nehrin şırıltısını duyarak, boğulmadan derin bir nefes alarak, balta girmemiş bir ağacın hanesine konuk olarak?

gölge

Gölge Nasıl Oluşur?

Gölge varlığını bir ışık kaynağına borçlu olmakla birlikte ışığın ulaşamadığı yerde meydana geliyor. Cisminden bağımsız bir heyulaya dönüşebilen gölgeler görsel bir dilin temsilini oluşturabiliyor. Gölgelerin anlatımlarından birini buradan seyredebilirsiniz. Bazen de bir ressamın fırçasından kara boyayla taşabilen gölge kendine psikolojide de yer bulmuş. Jung’un gölge kavramına buradan erişebilirsiniz.

Gölge renk belli etmez, ancak çeşitli anlamlara sahiptir. Gölge hem gösterir hem saklar, hem aslına ulaştırır hem aslından uzaklaştırır. Bize karanlığı yansıtmanın yanında bizi aydınlığa kavuşturmanın da bir yoludur. Zira gölgenin nereden vurduğunu tespit edebilirsek ışık kaynağının yönünü de tespit edebiliriz. Kimi zaman da bunaltıcı sıcakların ortasında bir sığınak, uzun yolculukların konak merkezi, bir saçağın altıdır gölgeler. Kimi zaman büyüklerimizdir. Gölge düşürmek, gölgede bırakmak, gölge düşmek, gölge etmek, gölgesinde kalmak, gölgesine sığınmak gibi deyimlere de anlam biçerler.

gölge

Sizin gölgeniz nasıl oluşur? Gölgenizle konuşmayı dener misiniz? İçinde ne hikayeler barındırır diye baktığınız olur mu, gölgeniz nasıl görünür gözünüze, başka gölgelerle gölgenizin çarpışmasını hisseder misiniz? Bir görünen bir kaybolan gölgeler, nereden gelir nereye giderler? Bir gün bir gölge çıksa karşınıza bir kağıt mı ararsınız, oturmak için bir bez parçası mı? Zihninizde bir senaryo mu kurgulanır, psikoloji hakkında mı düşünürsünüz yoksa içinizden şiir yazmak mı geçer?  Nedir yapacağınız?

Kaynakça: 1, 2

Editör: Minem Sena Kesen