Sussex Üniversitesi’nden araştırmacılar, bazı eski teknolojilerden yararlanarak görebileceğimiz, duyabileceğimiz ve hatta hissedebileceğimiz hologramlar tasarladılar.

Tasarlanan cihaz, ultrason dalgalarını kullanarak çalışıyor. Cihazdaki polistiren boncuk, bir nesnenin şeklini üç boyutlu olarak izler ve LED’ler üzerinde kırmızı, yeşil ve mavi ışık verir. Boncuk çok hızlı hareket ettiğinden, insan gözü yalnızca tamamlanmış şekli görebilir.

Araştırmacı Ryuji Hirayama, “Yeni teknolojimiz, ekran boyunca hızlı taranan tek renkli ışın kullanan eski televizyonlardan ilham alıyor.” dedi. “Prototipimiz aynı şeyi 3B alanda her yerde hızlı hareket edebilen çıplak gözle görülebilen renkli bir parçacık kullanarak yapıyor.” diye ekledi.

hologram

Ultrason dalgalarının kullanılması, cihazın duyulabilir bir gürültü oluşturmasını ve fiziksel olarak algılanabilmesini sağlıyor.

Araştırmacı Diego Martinez Plasencia, “Biz duyamasak bile, ultrason mekanik bir dalgadır ve enerji taşır. Prototipimiz bu enerjiyi yönlendirir ve odaklar, bu da kulaklarınızı ses için uyarabilir veya cildinizi hissetmeye teşvik edebilir.” dedi.

Araştırmacılar, daha ayrıntılı hologramlar oluşturmak için çoklu boncuklardan faydalanan cihazın yeni sürümlerinin oluşturulabileceğini düşünüyor.

Aşağıdaki videoyu izleyerek araştırma hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz, keyifli izlemeler.

Kaynakça: 1