Hafıza, insan beyninin ihtiyaç duyduğu bilgilerin saklandığı, toplandığı ve zamanı geldiğinde bilgilerin geri çağrıldığı karmaşık bir yerdir. Tüm bu karmaşık yapıya rağmen hafıza, önemli kişileri ve günleri hatırlamamıza yardımcı olan en büyük etkendir.

Demans, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi hastalıklar insan beynini hafıza işleminden mahrum eder. Bu hastalıklara sahip olmasak bile telaşlı yaşam tarzlarımız ve bu durumdan kaynaklı az uyku, hafıza işlevine zarar verebilir.

Anıları saklama ve hatırlama yeteneğimizi kaybetmemek için aktif yaklaşımlar belirleyebiliriz. Bilim bu konuda da bize umut veriyor. İşte bilimsel olarak kanıtlanmış, günlük rutinlerinize dahil edebileceğiniz 5 bilimsel yöntem, keyifli okumalar!

1- Video veya Beyin Egzersizi Oyunları Oynayın

hafıza

Video oyunlarının zararları sürekli gündemdeyken bu bilimsel tavsiye size komik gelebilir. Ancak, Behavioral Brain Research dergisinde 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre çeşitli video oyunlarının beyinde hafızayla ilgili bölgelerin işleyişini iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Bir video oyununa gün içinde saatlerinizi harcamak istemeseniz de kontrollü bir şekilde zaman ayırabilirsiniz.

Eğer video oyunları oynamayı sevmiyorsanız, beyin egzersizi veya hafıza uygulamalarını kullanarak molalarınızı değerlendirebilirsiniz. Araştırmalar, bu gibi uygulamaların bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olduklarını ve hatta daha düşük demans riskiyle sonuçlanabileceğini gösteriyor. Potansiyel olarak yararlı beyin eğitimi uygulamalarına örnek olarak Lumosity, CogniFit, BrainFitness ve Clockwork Brain sayılabilir. Ayrıca bulmaca, kelime bulma ve resim arama uygulamalarını da deneyebilirsiniz.

2- Hatırlamanıza Yardımcı Olacak Anımsatıcılar Kurun

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Hafıza Geliştirme Taktikleri 1

Anımsatıcı cihazlar, bilgileri size hatırlatmanın yanında beyninizi geliştirmenize de yardımcı olur. Neuron dergisinde 2017 yılında yayınlanan bir makalede hatırlatıcı eğitim faaliyetlerinin beyni fiziksel düzeyde yeniden şekillendirdiği ortaya koyuldu.

Müzik, sözcükler, isimler ve notlar içeren anımsatıcılar oluşturabilirsiniz. Örneğin, hatırlamanız gereken şeyler için bir liste oluşturup listedeki her kelimenin ilk harfini kullanarak bir anımsatıcı oluşturabilir, ardından ona bir kişinin veya onu hatırlatan bir şeyin adını verebilirsiniz.

Hemen hemen her şey için anımsatıcı kullanabilirsiniz. Anımsatıcılarınızı oluştururken hatırlamaya dair zihinsel yeteneğinizi güçlendireceksiniz.

3- Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Hafıza Geliştirme Taktikleri 2

Zihinsel egzersizler hafızanızı geliştirmek için ne kadar önemliyse aynı şekilde fiziksel egzersizler de önemlidir. Trends in Cognitive Science araştırmasına göre, hareketsiz yaşam tarzının hafıza kaybını teşvik ederken, fiziksel aktivitenin hafızayı korumaya ve iyileştirmeye teşvik ettiği ortaya koyuldu.

Bu konu üzerine yapılan çeşitli araştırmalar, düzenli fiziksel egzersizin hafıza dahil bilişsel becerilere yararlı olduğunu ortaya koymuştur.

Çalışma programınıza uyan ve sevdiğiniz bir alanda haftalık egzersiz programı oluşturun. İsterseniz koşu, yürüyüş, yüzme veya basketbol olsun, hoşunuza giden bir alan bulun. Toplu şekilde yapılan sporlar da tercih edebilirsiniz, böylelikle bu durum sizi programınıza bağlı kalmanız için cesaretlendirebilir.

4- Stres Seviyenizi Azaltın

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Hafıza Geliştirme Taktikleri 3

Araştırmalar, bunama teşhisi konan bazı kişilerin aslında bu hastalığa hiç sahip olmadığını buldu. Aksine, yoğun ve kalıcı stres, hafızalarını ve diğer bilişsel becerilerini bozmuştu.

Stres, kısa süreli hafıza ve otobiyografik hafıza dahil olmak üzere çok çeşitli hafıza işlevlerini etkileyebilir. Son araştırmalara göre, bir stres hormonu olan kortizol beynin hafıza alanlarını doldurabilir, hatırlama ve tanımayı azaltabilir.

Farkındalık temelli stres azaltma yöntemlerini dahil ederek, araştırma katılımcıları hafıza işlevini yeniden kazanabildiler ve hatta iyileşebildiler. Bu yöntemler arasında meditasyon, dikkatli düşünme ve günlük tutma yer alır. Bunalmış hissettiğinizde, olumsuz durumlardan ve insanlardan kaçınarak ve riskli durumları en aza indirerek, size kendinizi iyi hissettirecek stresi azaltmanın yollarını bulun.

5- Sebze Meyve Tüketin

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Hafıza Geliştirme Taktikleri 4

Harvard Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, erkeklerin daha fazla porsiyon sebze ve meyve yiyerek hafızalarını geliştirebilecekleri sonucuna varıldı. Kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilen çalışmada, 50’li yaşlarının başlarında, yirmi yıl boyunca her dört yılda bir soruları yanıtlayan yaklaşık 28.000 erkeği içeriyordu. Sorular, günde kaç porsiyon sebze, meyve ve diğer yiyecek türlerini yedikleriyle ilgiliydi.

Ayrıca araştırmacılar, katılımcılara çalışma bitiminden dört yıl önce düşünme ve hafıza becerilerini ölçen testler yaptılar. Çalışma bittiğinde erkekler 70 yaşlarının başındaydı.

Her gün altı porsiyon sebze ve meyve yiyen erkekler, her gün iki porsiyon veya daha az yiyen erkeklerden daha güçlü düşünme becerilerine sahipti.

Bu araştırmada çalışan bilim insanları, A, B, C ve E vitaminlerinin yanı sıra karotenoidler, flavonoidler ve polifenolleri içeren antioksidanların ve biyoaktif maddelerin beyindeki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olduğunu düşündüler.

Hafızanızı Geliştirmek İçin Kapsamlı Bir Plan

Bir konuda uygulanması gereken stratejik yaklaşımların ilk aşamada hepsini uygulamaya çalışmak yerine, bir veya iki taktiğin uygulanarak başlanılması önerilir. Bu durumda, hafızanızı geliştirmek için bu yazıda listelenen birçok kanıtlanmış yolu deneyip benimsemelisiniz.

Unutmayın, bir kez kaybolduktan sonra anılarınızı geri alamayacaksınız, bu yüzden yaşınız kaç olursa olsun bilişsel olarak formda kalmaya şimdi başlayın.

Kaynakça: 1