Bilinçaltı, yaşadığımız gerekli gereksiz her şeyi kaydeden bir mekanizmadır. Son dönemde bilinçaltı temizliği olarak gündemimize oturan bir konu ortaya çıktı. Belki sizlere de bilinçaltı, zihin, temizlik gibi şeyler Eternal Sunshine of the Spotless Mind filmini hatırlatıyor olabilir. İlk duyduğumda ben de kesinlikle bu şekilde düşünmüştüm.

Bilinçaltı Temizliği Nedir?

Her insanın bir kara kutusu vardır. Tıpkı uçaklardaki kara kutular gibi. Bizler de bazı olaylar yaşarız ve bunları kara kutumuza atarız. Düşünürüz ki bu olaylar geride kaldı ve artık bize bir etkisi yok ama durum çok farklıdır. O kutudakiler bilinçaltımıza yerleşmiştir. İşte ben de bilinçaltı temizliğini ilk duyduğumda insanların kara kutularındaki olayları temizleyen ve bu sayede o kişilerin hayatlarında yaşadıkları bazı psikolojik sorunları iyileştiren bir buluştur herhalde diye yorumlamıştım. Konu hakkında araştırdıkça aslında geçmişimizdeki olaylara verdiğimiz tepkiler ve zihnimizdeki algıların temizlenmesi durumu olduğunu anladım. Yani bilinçaltı temizliği, yaşadığınız kötü bir anınızın ruhunuzda bıraktığı negatif yönlerin temizlenmesine ve onun sıradan bir anı olarak kalmasına yarıyor diyebiliriz.

Bilinçaltı Temizliği Nasıl Yapılıyor?

Reiki ve hipnoz denilen iki yöntem ile gerçekleştiriliyor. Sebebini anlayamadığım biçimde bilinçaltı temizliğine dair merkezler var. İnternete bilinçaltı temizliği olarak girerseniz göreceksiniz ki ilk başta konuyla ilgili reklam veren merkezlerin isimleri var. Kimisi evde kendi kendine de bilinçaltı temizliği yapabildiğinden bahsediyor fakat bu konu fazlasıyla kişinin enerjisine bağlı tıpkı astral seyahat gibi. Yoksa herkes geçmişine dönüp bazı şeyleri düzeltmek isterdi. Kendim denemediğim için internetten bakıp burada şöyle yapın böyle odaklanın gibi şeyler söyleyemem ama YouTube’da konuyla ilgili tonlarca video var. Hipnoz hepimizin bildiği bir yöntem olup yapay uyku olarak tanımlanan bir terim. Reiki ise biraz farklı ve bence sadece bilinçaltı temizliğinin içeriğinden ibaret değil.

6 Madde ile Reiki’yi Açıklayalım

-Reiki bir inanış değil yani dini olarak algılanmaması gerekiyor. (En azından ben böyle algılamıyorum)
-Reiki yıllardır kullanılan bir şifa, sadece zihin temizliği veya zihin ile ilgili problemlere çözüm getirmiyor.
-Fiziksel problemler için de kullanılabilen reiki tıbba bir destek gibi nitelendirilebilir.
-Dünya üzerinde reiki yöntemini kullanan iki milyondan fazla insan var.
-Amerika, Japonya ve bazı Avrupa ülkelerinde sadece reiki konusunda çalışan klinikler bulunuyor.
-Reiki yönteminin günümüze ulaşmasını sağlayan ve bu konu hakkında çeşitli araştırmaları bulunan kişi Mikao Usui’dir.

Bilinçaltı Temizliğinin Eternal Sunshine Of The Spotless Mind ile İlgisi Var Mı?

Not: Bu başlık altında film ile ilgili spoiler verilmiştir.

Eğer filmi izlediyseniz fark etmişsinizdir ki orada tamamıyla geçmişi silme söz konusudur. Bilinçaltı temizliğini duyduğumda ben de bu filmdeki olayın hayata geçirildiğini düşünmüştüm. Hatta sosyal medyada magazin sayfalarında denk geldiyseniz “geçmişini sildirmeye karar verdi.” gibi başlıklar görmüşsünüzdür. Bilinçaltı temizliğinin farkı, yaşadığınız olayı değil olayın etkisini, yani ruhunuzda bıraktığı izlerden arınmanızı sağlaması.

hafıza

Hepimizin kafasında gereksiz kalabalıklar olabiliyor. Çocukken elimizin yanması bile yıllarca hayatımızı etkileyebiliyor. Gün geçtikçe hayatlarımızda yeni gelişmeler olduğu gibi dünyada da yeni gelişmeler oluyor. Bilinçaltı temizliği de bu gelişmelerden birisi ve bu gibi travmalarımızın tedavi edilmesinde kullanılabiliyor. Şahsen filmdeki gibi hayatımdan bir kesiti sildirmek yerine yaşadığım olayın ruhumda bıraktığı izlerden arınmayı tercih ederim. Neticede bir şey yaşamışsak elbet bir sebebi vardır.

Kaynakça:

1   2