Herkese merhaba,
Bu hafta, kısa bir süre önce aramızdan ayrılan, kaleminden dökülen kelimelerle kimi zaman eğlendiren ama her zaman düşündüren yazar, Ursula Guin’den bahsedeceğiz.

Keyifli okumalar 🙂

Başlangıç:

Ursula Kroeber Le Guin, 21 Ekim 1929 yılında ABD’nin Kaliforniya eyaletinde doğdu. Antropolog bir babayla ve yazar bir annenin kızıdır. İsmini doğum tarihi olan Azize Ursula Günü’nden aldı. Kültürel çeşitlilik fikrinin hakim olduğu bir ev ortamında büyüdü, bu da gelecekteki fikirleri ve yazacağı kitaplar için bir nevi temel oluşturdu. Ursula Le Guin, Radcliffe ve Columbia Üniversiteleri’ni bitirdi ve yüksek lisansını “Fransa ve İtalya’da Orta Çağ ve Rönesans Dönemi Edebiyatı” üzerine yaptı.

Edebiyat’ın İçinden Ursula Le Guin:

1950’li yıllarda fantastik öyküler ve romanlar yazmaya başladı. 1962 yılında, bilim kurgu kraliçesinin ilk bilim kurgu öyküsü yayınlandı. İlk romanı ise 1966 yılında yayınlandı. 1969 yılında kaleme aldığı “Karanlığın Sol Eli” kitabı ile bilim kurgu ödülleri Hugo ve Nebulayı kazanarak edebiyat dünyasındaki ilk önemli başarısını elde etti. Ayrıca, 1974’te yazmış olduğu ütopik bilim kurgu romanı Mülksüzler ile 1975’de yine Hugo ve Nebula ödüllerini aldı. Mülksüzler kitabı LeGuin’in adından en çok bahsedilen bilim kurgu kitabıdır. Le Guin, bilim kurgu ve fantastik kurgunun yanı sıra şiir ve çocuk kitapları da bulunmaktadır.

gençken

Le Guin’in Kurgusu:

Le Guin, kitaplarının kurgusunda teknolojik gelişmeleri değil, politika, psikoloji gibi konuları öne çıkarır. Kitaplarında ayrıca alternatif toplum biçimlerini de sorgular. Örneğin: Mülksüzler kitabı “ikircikli ütopyadır” yani yazılan diğer ütopyalar gibi ideal yaşamı, ideal toplumu yansıtmaz. Kitap Anarres ve Urras birbirine zıt iki gezegende geçer. Anarres, anarşistlerin Urras ise sosyalist ve kapitalistlerin gezegenidir. Bu ve bunun gibi birçok zıtlık Ursula Le Guin’in kitaplarında görülür.
Karakterlere gelecek olursak: Le Guin’in karakterleri klişe kahramanlardan uzaktır. Genç, mükemmel kadın ve erkekler kitaplarında yer almaz. Le Guin’in kahramanları genellikle yaşlı adamlar ve kadınlar, yoksulluk içinde büyümüş çocuklardır. İsyandan bahseder. Kadınlık ve erkeklik, çocukluk ve erişkinlik, kölelik ve sahiplik gibi zıtlıklara vurgu yapar. Le Guin, kitaplarında yalın ama şiddet dolu bir evren yaratır. Şiddeti anlatmaktan çekinmez. Özgürlükçü ve cesaretli bir dili vardır. Ayrıca Ursula Le Guin bilim kurgu edebiyatını feminizm ve anarşizmle tanıştıran yazar olarak kabul ediliyor.

ütopya

Eserlerinden Bazıları:

-Sürgün Gezegenimülksüzler
-Mülksüzler
-Anlatış
-Yerdeniz Büyücüsü
-Lavinia
-Dünyaya Orman Denir
-Kanatlı Kediler Masalı
-Kadınlar Rüyalar Ejderhalar

 

Ursula K. Le Guin’in Sözleri:

– Hiç kimse cezayı kazanmaz, ödülü de. Aklınızı hak etmek, kazanmak gibi fikirlerden arındırın, ancak o zaman özgür düşünebileceksiniz.
– Yaşamın geri kalan kısmı boyunca ya herkes gibi olmayı ya da farklılıklarını erdeme dönüştürmeyi seçmen gerekir.
– Düşüncenin doğasında iletilmek vardır, yazılmak, konuşulmak, gerçekleştirilmek. Düşünce çimen gibidir, ışığı arar, kalabalıkları sever, melezlenmek için can atar, üzerine basıldıkça daha iyi büyür.
– Eğer bir nesil cehaletin mutluluk olduğunu sanarak yetişirse, bir sonraki nesil cehaletini bile fark edemeyecektir.

yeni resim

Son Olarak:

Bilim kurgu türünün kraliçesi diye nitelendirilen Ursula K. Le Guin 22 Ocak 2018’de ABD’nin Oregon eyaletinde 88 yaşında aramızdan ayrıldı. Geriye, 40’tan fazla dile çevrilen eserleri, milyonlarca okuru ve birbirinden güzel, birbirinden düşündürücü sözleri kaldı.
Kendisine ve muhteşem eserlerine saygı ile…

Bilimle kalın!
Hoşça kalın!

Kaynakça:

www.wikipedia.com

www.theguardian.com

www.bilimkurgukulubu.com

www.bbc.com

Mülksüzler Romanı-Ursula Kroeber Le Guin