Ufologlar ve Ufoloji ile ilgilenenler için mihenk taşı niteliğindeki Roswell UFO olayı, 4 Temmuz 1947 gecesi, ABD’nin küçük bir New Mexico kasabası olan Roswell yakınlarına bir uçan daire düştüğü iddiasına dayanıyor. Ancak söylenenlere göre olay aslında 2 Temmuz’da başlıyor.

Modern Tarihin En Büyük Enkazı

roswell

Roswell’de yaşayan Dan Wilmot ve eşi gece verandalarında otururken hızla uçmakta olan büyük, parlak, oval biçimli bir cisim görürler. Hemen ardından Roswell’in 120 km kuzeydoğusundaki Corona bölgesinde bir fırtına kopar ve patlamaya benzer bir ses duyulur. Sabaha karşı Mac Brazel ve komşularının 7 yaşındaki oğlu William Dee Proctor, fırtınanın çiftliğe zarar verip vermediğini kontrol etmek için yola koyulurlar ve gittiklerinde modern tarihin en büyük enkazını bulurlar, hemen kasabanın şerifine haber verirler.

Örtbaslar Başlıyor

roswell


Roswell kasabasının şerifi, Binbaşı Marcel’e anlam verilemeyen bir cismin bir çiftlik arazisine düştüğünü haber verir. Ardından Binbaşı Marcel ve emrindeki bölük olay yerine gelir, tüm parçaları toplar.Hatta enkazın biraz ilerisinde 4 uzaylı bedeni de bulunur. 3’ü ölmüş 1’i yaralıdır ve kısa zamanda o da yaşamını yitirir. Amerikan ordusunun doğrulamasıyla Roswell Günlük Gazetesine o gece olay  “Roswell bölgesinde bir uçan daire yakalandı” şeklinde yansır.

roswell

Olay Pentagon’a kadar gider. Ertesi gün halkın dikkatini bu olaydan uzaklaştırmak için önceki gün yayımlanan haber, üssün sorumlu komutanı olan, 8. Hava Kuvvetleri Komutanı General Roger Ramey tarafından hemen yalanlanır. Düşen cismin uçan daire değil bir meteoroloji balonu olduğunu iddia eder ve daha da inandırıcı olmak için meteoroloji balonuna ait birkaç kalıntı gösterir. Böylelikle Roswell olayı 30 yıl sonrasına kadar açılmamak üzere kapanır.

1978’de Binbaşı Jesse Marcel, 1947’deki Roswell enkazı parçalarını toplamaya çalışıp televizyona çıkar ve bunların kesinlikle dünya dışı kökenli olduklarını savunur. 1980’de The National Enquirer Gazetesi binbaşı Jesse Marcel’in görüşlerini yayımlar. Böylelikle Roswell olayı tekrar gündeme gelir ve yeni tanıklar da birer birer ortaya çıkmaya başlar.

İtiraflar Gün Yüzüne Çıkıyor

roswell

Zamanında Roswell Hava Üssü’nde morg hizmeti veren, emekli bir müteşebbis Glenn Dennis, 1989’da, vaktiyle Roswell Üssü’nde uzaylıların cesetleri üzerinde otopsi yapılmış olduğunu onaylar.

1992 yılında bir başka itiraf da Albay Thomas DuBose’ten gelir. 1947’de Forth Worth’teki 8. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda General Ramey ile çalışan albay ölümünden hemen önce yaptığı açıklamada meteoroloji balonu hikayesinin tamamen bir örtbas hikayesi olduğunu söylemiştir.

Bir diğer itiraf Amerikalı eski askeri yetkili, Teğmen Walter Haut’tan. Seneler önce Roswell Askeri Üssü yakınlarında düşen cismin içinde uzaylı cesetleri de bulunan bir UFO olduğunu ve bunların Amerikan Ordusu tarafından gizlendiğini ölüm döşeğinde itiraf eder. Öldükten sonra açılmak üzere yazdığı mektupta ise, ABD ordusunun birçok teknolojiyi bu kazada ele geçen uzay mekiğinden aldıklarını iddia eder.

1994 yılında Hava Kuvvetleri Roswell Olayı’yla ilgili tekrar açıklama yapmak zorunda kalır. Roswell Olayı’nın bir UFO olayı olduğu yönünde hiçbir bilgiye rastlanmadığını; Brazel çiftliğinden kaldırılan enkazın büyük olasılıkla Mogul Projesi (Sovyetler Birliği’nin nükleer çalışmalarını izleyen bir casus balonları) balonlarından birine ait olduğunu, radar hedeflerinde Mogul balonlarıyla normal meteoroloji balonları arasında görünüş açısından bir fark olmamasından kaynaklandığını açıklar.

Uzaylı bedenleri için de Hava Kuvvetleri “Gözlemlenen bedenlerin aslında bilimsel ve mühendislikle ilgili deneylerde kullanılan ve balonlarla yukarılara taşınan antromorfojik test mankenleri olduğunu” iddia ederek uzaylı bedeni olduğu yalanlanır.

Son olarak 1997’de Albay Philip Corso, Roswell olayında ele geçen uzaylı cesetleri ve enkazı üzerinde araştırmalar yapan grubun başında olan kişi, ölümünden 3 yıl önce “Roswell Ertesi (The Day After Roswell)” adlı bir kitap yazar ve hükümet ile ordunun bu olayı nasıl örtbas ettiğini, Roswell’de düşen aracın dünya dışı kökenli olduğunu ve de 51. Bölge gibi üslerde bu teknolojiyi kopya etme çalışmalarını açıkça itiraf eder.

Bir Efsanenin Başlangıcı: Roswell UFO Olayı 1

Roswell olayı farklı kaynaklarda farklı şekilde anlatılmış ve adeta iyi kurgulanmış bir bilim-kurgu romanı gibi dursa da turist çekme açısından UFO Müzesi ve Uzaylı Festivali ile Roswell’e büyük bir gelir kapısı açtığını inkâr edilemez bir gerçektir.

Kaynakça: