Merhaba sevgili okur. “Bir kitap okudum ve hayatım değişti” klişesini eminim hepimiz duymuşuzdur. Belki hayatınızı değiştirecek kadar büyük bir etkisi olmaz ama kitap anlamında önerim Jules Payott’un İrade Terbiyesi olabilir. Ancak bugün bir film izleyip hayatınızın değişmesini temenni ediyorum. İzleyeceğiniz film: Short Term 12. Neden mi izlemeliyiz? Hayatın içindekileri görebilmek ve kendi konfor alanımızdan biraz olsun uzaklaşıp yardımcı olabileceğimiz insanlara ulaşma isteği uyandıracağı için. Çünkü ne demiş Hallac-ı Mansur: “Cehennem acı çektiğimiz yer değil, acı çektiğimizi kimsenin bilmediği yerdir.”

bir film izle gönüllü ol

Short Term 12

Korunmaya ve bakıma muhtaç olan, risk sınırı altındaki çocukların geçici olarak kaldığı bir bakımevinde geçen filmde hem çocukların hem de bakım verenlerin kendi içinde yaşadığı sorunları, çözüm şekillerini ve aslında doğru iletişimin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

Başroldeki oyuncu Grace, kendi de birtakım sorunlarla boğuşarak büyüdüğü bakım evinde çocuklara yardımcı olan bir görevlidir. Özellikle Jayden adlı çocukla benzer süreçlerden geçmeleri Grace ile aralarında bir bağ oluşmasını sağlamıştı. Kuruma geldiği anda diğer çocuklarla iletişime geçmeyi reddeden, kendi dünyasında kalmayı tercih eden Jayden’ın bir benzeri de görevli Grace’di.

Bazen tek bir gözyaşının bile neler ifade edebileceğini gördüğümüz filmde olayların anlatılış biçimi çok dramatik değildi. Olaylar dışarıdan bakan bizler için oldukça dramatik olsa da filmin belki de en güzel yanı gözlerinizde yaşlar birikmişken birden güldürebiliyor olmasıydı. Ama asıl belirtmek istediğim, filmi izledikten sonra kolları sıvayıp toplumsal yarar için çabalamak. Bunun için de sivil toplumun dönüştürücü gücüne oldukça inanıyor ve sizi daha iyi bir çocukluk geçirmeleri için imkan sağlayan sivil toplum kuruluşları ile çalışmaya, gönüllü olmaya davet ediyorum.

Nerede, Ne Yapabilirim?

Bir Film İzle ve Gönüllü Ol! 1

*KORUNCUK (Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı)

Burada Koruncuk elçiliği gönüllülerinden biri olarak toplumsal bir farkındalık için çalışabilirsiniz. Koruncuk elçisi, koruyucu aile ve evlat edinme prosodürlerini çevresine anlatmakla yükümlüdür. Vakıftan alacağı kısa bir eğitimle bileğinde “her çocuk sevgiyle büyümeli” ibaresini taşıyan gönüllüler, 30 yaşındaki her kadın ve erkeğin evli veya bekar fark etmeksizin koruyucu aile olarak başvuru yapabileceğini anlatıyorlar. Aslında en önemli faydayı sağlayan bu farkındalık çalışması ile devlet yurdunda kalan bir çocuğa sıcak bir yuva verebilecek birçok insan varken insanlar şartlarını, nereye başvuru yapılması gerektiğini bilmediği için koruyucu aile olmak yaygın değil.

Bir başka gönüllülük şekli ise Adım Adım Maraton koşularında Koruncuk adına koşabilirsiniz. Ve son olarak herhangi bir profesyonelliğiniz varsa örneğin bir enstrüman çalabiliyorsanız İstanbul’da Bolluca Çocukköyü’ne gidip gönüllü olabilirsiniz. Ancak burada gönüllünün süreklilik göstermesi, beklenen bir koşul. Orada aktif bir gönüllü olabilmeniz için sıkı bir elemeden geçebilirsiniz, bizden söylemesi. Gönül verdiğimiz, birilerinin hayatına dokunduğumuz ve iyiliği yaydığımız günlere. Sağlıkla kalın!

Kaynakça: 1, 2

Editör: Sena Bakı