Herkese Merhaba,
Bu haftaki konumuz kitapları dünya çapında milyon sayıda satılmış olan ve dünyanın 1 numaralı düşünürü olarak kabul edilen evrimsel biyolog Richard Dawkins.
Keyifli okumalar…

Yaşamı:

Clinton Richard Dawkins, 26 Mart 1941 tarihinde kendisi gibi biyolog olan bitki bilimci babasının çalışmalarını yürüttüğü Kenya, Nairobi’de doğdu. 8 yaşında ailesi ile İngiltere’ye geri dönen Dawkins, Oundle Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra Oxford Üniversitesi bünyesindeki Balliol Koleji’nde zooloji eğitimi gördü. Burada Nobel ödüllü bilim insanı Niko Tinbergen’den de ders alan Dawkins, Tinbergen için “İlham aldığım en önemli insanlardan biri” ifadesini kullanmıştır.
1962 yılında lisans eğitimini tamamlayan Dawkins, doktorasını hayvan davranışları üzerine mi yoksa biyokimya üzerine mi yapacağı konusunda kararsızlık yaşasa da sonunda hayvan davranışları üzerine yapmaya karar verdi ve 1966 yılında doktorasını tamamladı. Kendisi de doktora için “Doktoramı biyokimya üzerine yapsaydım muhtemelen hiç kitap yazmamış olurdum.” demiştir.
1967-1969 yılları arasında California Berkeley Üniversitesinde zooloji alanında çalıştı. 1970 yılında Oxford Üniversitesine geri dönen Dawkins 1995 yılında yazılımcı Charles Simonyi tarafından kurulan “Simonyi Professorship for the Public Understanding of Science” kürsüsünde emekli oluncaya kadar (2008) görev yaptı.

man

Richard Dawkins ve Evrim:

Küçük yaşlardan beri doğaya ilgi duyan Richard Dawkins’in ilham kaynaklarından biri de Charles Darwin’dir. Öyle ki, isim ve soy isim baş harfleri Darwin’in isim ve soy isim baş harfleri ile aynı olan Dawkins’in bundan dolayı övündüğü söylenir.
Bu ilgisi ve ailesinin de etkisiyle üniversitede biyoloji alanında eğitim gören Dawkins özellikle doktora konusu ve çalıştığı hocalar sayesinde evrim konusunda çığır açacak çalışmalar yapıp kitaplar yazdı.

kırmızı

Kitapları:

Yukarıda bahsettiğimiz kitaplardan ilki ve belki de en önemlisi “Gen Bencildir” kitabıdır. Bu kitap evrime gen merkezli bir bakış açısı sunmasıyla biyoloji alanında büyük bir değişime neden olmuştur.
Ayrıca Dawkins bu kitabında ilk kez “Mem” kavramını ortaya atmıştır.

Kısaca bahsedecek olursak,
Mem, kültürel evrimin iletim birimidir. Yani, kültürel bir içerik bir sonraki nesle Memler tarafından aktarılmaktadır. Bu tıpkı kalıtsal bir bilginin DNA tarafından aktarılması gibidir. Fakat Memler, DNA gibi mikroskopta görülmez yani daha çok soyuttur.
Richard Dawkins’in bu görüşü birçok bilim insanı tarafından desteklenmiş ve Memetik dalının kurulması sağlanmıştır.

Kısa sürede bestseller arasına giren Gen Bencildir kitabını;

 • Genişletilmiş Fenotip
 •  Kör Saatçi
 •  Cennetten Akan Irmak
 •  Olasılıksız Dağına Tırmanmak
 •  Ataların Hikayesi
 •  Bir Şeytanın Papazı
 •  Yeryüzündeki En Büyük Gösteri
 • Gerçeğin Büyüsü

gibi diğer evrim konulu kitapları izledi.

Evrim ile ilgili kapsamlı bilgiye sahip olmak istiyorsanız bu kitaplardan en az birkaçını okumanız gerekir. Ufak bir tavsiye, eğer bilgileriniz başlangıç seviyesinde ise bu kitapları biraz daha sonraya saklamanızı öneririm 🙂

Bu kitaplardan sonra “Tanrı Yanılgısı” kitabı yayınlanan Dawkins bu kitabıyla tüm dünyada büyük bir sansasyon yarattı. Kitabın sansasyon yarattığı ülkelerin içinde maalesef Türkiye de var. Bu kitap için Türkiye’de iki kez dava açıldı. Ayrıca Prof. Dawkins’in web sitesine giriş mahkeme kararı ile yasaklandı fakat sonradan erişime tekrar açıldı. Buradan siteyi ziyaret edebilirsiniz.
Bununla birlikte Dawkins’in hayatını anlattığı “Merak Tutkusu” kitabından da kendisi ile ilgili daha birçok şey öğrenebilirsiniz.

Ödülleri:

 •  1987 Kraliyet Edebiyat Topluluğu Ödülü
 •  1990 Kraliyet Topluluğu Michael Faraday Ödülü
 •  1997 İnsan Biliminin İlerlemesi İçin Uluslar arası Kozmos Ödülü
 •  2001 Kistler Ödüllü
 •  2001 Shakespeare Ödülü
 •  2007 Galaksi İngiliz Kitap Ödülü
 •  2009 Nierenberg Bilim Ödülü

Ayrıca 2012 yılında Sri Lanka’da yeni bulunan bir balığa, Dawkins’in bilimin herkesçe anlaşılması için gösterdiği çabayı onurlandırmak için “Dawkinsia” ismi verilmiştir.

Ek olarak, Prospect dergisinin 100 ülkeden 10.000 okur ile düzenlediği ankette dünyanın en büyük düşünürü seçilmiştir.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Bilimle kalın!

Hoşça kalın!

Kaynakça:

-www.theguardian.com

-Merak Tutkusu/ Richard Dawkins

– Wikipedia