Hepimiz kendimizi mi yaşıyoruz?
Çevrenizde sizi tehdit eden davranışlar kaygılarınızla ilgili olabilir imi? Bir narsistin aynası (yansıtma) olmak nedir? Suçlu bulduğunuz şeylerin suçlusu siz olabilir misiniz?

Şimdi yazdıklarım size çok tanıdık gelecek, eminim…

Psikolojideki adı “yansıtma” imiş. Yansıtma hele ki yaşadığımız çağda çoğu insanın sırf kendini korumak ve savunmak için başvurduğu çok doğal ve masum bir davranış olarak düşünülür. Aslında hepimizin bir miktar yaptığı bu davranışlar birikintisi hastalık haline gelebiliyormuş meğerse.

wwe4
Narsistik Kişilik Özelliklerine
 Sahip Kişilerin Sıklıkla Kullandıkları Psikolojik Projeksiyon (yansıtma) Nedir?

Yansıtma psikopatolojide paranoya ile birlikte anılan bir savunma mekanizmasıdır. Bir tür davranış bozukluğu ve ruhsal rahatsızlıktır. İnsanda duygu, düşünce, algı ve karar verme yetisinin sağlıksızlaşmasıyla ortaya çıkar. Her ne kadar günlük yaşam içinde bu halden muzdarip çok fazla kişi olduğu için durum normal düzlemde tanımlansa da bu bulguların patolojik bir rahatsızlığın temelinden geldiği gözardı edilemez. Bu yüzden ihmal edilemeyecek derecede ciddi bir bozukluktur. Kişinin karşısındakini suçlamaya çalışmasının altında yatan sebep zihinlerinde yarattıkları, kendileri etrafında dönen bu kusursuz dünyanın bozulacağı, kontrolü kaybedecekleri endişesidir.

Tipik özellikleri; bu kişilerin asıl kendisine söylemesi gerekenleri karşısındakine söylemesidir. Rahatsızlık yansıtma adını buradan alır zaten. Kişi kendinde makbul olmayan özellikleri, davranışları –imiş gibi karşısındakine yükler, onu yanlışlar.

Bir anlamda kişinin ayna karşısında kendine söyleyeceklerini başkalarına söylemesi gibidir. Genellikle kişi bilememenin verdiği ego’da yarattığı belirsizlik ve sapma ile yanılgıya düşer ve zan’lar üretir.

Kişi kendinde birtakım eksiklikler olduğu için bunu ödünleme yoluna giderek kendini üstün ve ayrıcalıklı gösterme halleri geliştirir. Mesela kibir gibi. Kendini fazlaca önemsediğinde ve kendini önemli gösterdiğinde başkalarınında onu önemseyeceği yanılgısına düşer.

Hele ki sahip olmak istediği erdemlere sahip bir insanla karşılaşırlarsa, kendini önemseme ve önemsetme açlığından dolayı o kişiye ve aç olduğu erdemlerine saldırır ve onu kötü özelliklerle eleştirerek kendisini yücelttiğini düşünür.

Narsistik kişilik özelliklerine sahip bu kişiler doğru ve yanlış arasındaki farkı bilirler, yalnızca kuralların kendileri için de geçerli olduğu düşüncesini kabul etmek istemezler. Egoları üzerine kurdukları dünyaları kendilerinden kaynaklanan yanlışlarda bile öylesine hassastır ki ne pahasına olursa olsun kendilerini koruyabilmek için suçu başkasına yöneltirler.

erew

Bir Kişinin Yansıtmayı Sizin Üzerinizde Kullandığını Nasıl Anlarsınız?

  1. Narsist bir kişiyi size karşı olan kaba ve saygısız davranışları nedeniyle uyardığınızda sizi rahatlıkla aşırı tepki vermekle, olayları abartmakla suçlayacaktır.
  2. Narsist bir partner ilişkide sadakatsizlik gösterse bile bu sizin suçunuzdur, önce sizin kendisini aldatacağını düşündüğü için erken davranmıştır sadece.
  3. İtinayla göz ardı ettikleri, görmek istemedikleri problemleri dile getirmeniz de sizin suçunuzdur.
  4. Ortada elle tutulur hiçbir neden yokken günlerce sessizlikleriyle sizi cezalandırabilirler, ardından geçmişte yaşanan önemsiz bir olayı bu davranışlarının nedeni olarak gösterirler.
  5. Uykusuz kalmalarının ve iş yerinde bu nedenle kötü bir gün geçirmiş olmalarının nedeni muhtemelen sizsinizdir.
  6. Toplantıya geç kalmalarının nedeni de sizsinizdir, sizin yüzünüzden çocukları okula bırakmak durumunda kalırlar.
  7. Sizin hatalarınızı anlattığını sanarken o kişinin aslında tamamen kendinden bahsettiğini düşünüyorsanız.

 

werwer
Peki ya siz yansıtma yapıyorsanız?

1.Beni sık aramıyorlar

2. Fikirlerimi ciddiye almıyorlar

3. Özel günlerimi hatırlamıyorlar

……….

Şimdi bunları tersine çevirin:

1.Ben arkadaşlarımı sık aramıyorum

2. Arkadaşlarımın fikirlerini ciddiye almıyorum

3. Arkadaşlarımın özel günlerini atlayabiliyorum

……………

Sizce her maddenin doğruluk derecesi ne kadar? Çevreyle ilgili yorumlarımız gerçekte bizi anlatıyor olamaz mı?

kaynaklar:
blog.milliyet.com.tr/psikolojide–yansitma-/Blog/?BlogNo=300757
psikologofisi.com/blog/narsistlerin-en-buyuk-silahi–yansitma
blogercan.blogcu.com/psikolojide-yansitma-kendini-baskalarinda-gormek/7102160