Herkese merhaba! Sınav tarihine ve ardından tercih dönemine az bir zaman kalmışken, akıllarda birçok soru işareti oluşturan bölümüm de olan hukuk fakültesi hakkında sizleri kendimce bilgilendirmek istiyorum. Umarım az da olsa size yardımcı olabilir ve kafalardaki soru işaretlerini giderebilirim 🙂

Hukuk Fakültesi Nedir, Ne Değildir?

Öncelikle şunu belirterek bir klişeye açıklık getireyim, ezberleme fakültesi değildir! Evet, kanunlar temel kaynaklarımızın başında geliyor ancak; yazılı olmayan örf ve âdet hukuku kuralları, bilimsel görüşler, yargı kararları da kaynaklarımız arasında ve biz bu fakültede hepsiyle iç içeyiz. Kanunların içeriğini iyi bilmek durumundayız elbette ama bir hukukçu için daha önemlisi, neyi nerede arayacağını ve bulacağını bilmektir. Öğrendiğimiz bir kavramın veya kanun maddesini ezberlemek yerine onun temelini, mantığını kavrıyoruz; zaten bir kanun maddesinin manasını kavramadan düpedüz onu ezberleyerek ancak günü kurtarabiliriz, iyi birer hukukçu olamayız. İyi bir hukuk fakültesinin amacı öğrenciyi yalnızca ülkedeki mevcut anayasal düzen veya hukuk sistemi, prosedürü hakkında bilgilendirmek değil; ona dünyada olup bitenler üzerine düşünmeyi, sorgulamayı öğretmek ve hemen her konuda perspektif ve bilinç kazandırmaktır. Bu kazanımlar sonucu iyi birer hukukçu olarak fakülteyi tamamlayabiliriz.

hukuk-adalet-terazi

Derslerin İçeriği Nasıl?

Öncelikle hukuk derslerini özel hukukkamu hukuku ayrımına tabii tutarak inceleyebiliriz. Buna göre medeni hukuk, borçlar hukuku, ticaret hukuku, eşya hukuku gibi özel hukuk alanına giren dersleri görüyoruz, özel hukuk alanının özneleri özel hukuk kişileridir. İdare hukuku, anayasa hukuku, vergi hukuku gibi dersleri içine alan kamu hukukunun özneleri içinde anlaşıldığı üzere kamu gücü, devlet bulunur. Ayrıca genel kamu, hukuk felsefesi gibi derslerde birçok hukuksal ve felsefi teorinin gelişimini öğreniyoruz yani bugünkü sistemi öğrenirken temelini de bilerek ilerliyoruz. Aynı şekilde hukuk tarihi derslerimizde şu anki sistemin temelini teşkil eden Roma hukuku hakkında bilgilendiriliyoruz. Elbette tercih edeceğiniz okula göre bu noktada değişiklikler baş gösterecektir… Tercih noktasında; seçeceğiniz okulun akademik kadrosunun kalitesi ve profesör sayısı, yurt dışı programları, dil öğrenme ve kendinizi geliştirme yönünde sağlayabileceği katkılar gibi hususları göz önünde bulundurmayı unutmayın

Zorlukları: Nasıl Baş Edeceğiz?hukuk-kitaplar

Ufuk açıcı eğitimin ve sağladığı yetkinliği yanı sıra çok zor kısımları da var tabii… Öncelikle dersler ilk başta göz korkutuyor ve çünkü oldukça detaylılar ve fakültede ilerledikçe ders yükü artıyor. Ancak okumayı seviyorsanız ve dersleri düzenli takip etme konusunda kendinize güveniyorsanız korkmanıza gerek yok. Düzenli takip ve tekrar yaptığınız sürece her gün sabahlamak gibi bir mecburiyetiniz olmuyor. Ayrıca mezun olduğumuzda da bizi sıkı bir rekabet ortamı bekliyor olacak. Avukatlık, savcılık, hakimlik, hukuk danışmanlığı, noterlik, siyaset hangi kariyeri seçerseniz seçin işimiz kolay olmuyor. Bu yüzden eğitim esnasında en az bir yabancı dili çok iyi öğrenmenizi, seminer ve benzeri programlara katılıp sertifikalar edinmenizi, tecrübeli ve yetkin hukukçuların tavsiyelerini takip etmenizi ve her konuda okuyarak kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim.

Son Olarak

Onurlu, hukuku baş tacı eden, adaletten şaşmayan hukukçular olma yolunda bu devirde işimiz kolay değil. Fakültedeki mücadelemiz de ondan sonraki yolumuz da oldukça zorlu, ama bir o kadar da güzel. Bana sorarsanız her şeye rağmen iyi ki bu yola girmişim derim 🙂 Umarım sorularınız cevap bulmuştur ve size biraz da olsun yardımcı olabilmişimdir. Sınava gireceklere ve hukuk fakültesini tercih edeceklere bol başarı ve sabır dilerim!

Diğer ilgili yazılarımız da aşağıdaki gibidir:

Biyomühendislik Bölümü

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

Mezuna Kalmak Daha İyi Bir Sıralama Getirir Mi?