Hayatınızın en önemli sınavına günler kaldı. Sınav telaşı, stresi bittiğinde maalesef her şey daha yeni başlıyor olacak: Gelecek kaygısı… Ben şimdi ne okuyacağım, bu puanla nereye gidebilirim, bunu okursam nerelere gelirim vs. Biz de ufakta olsa size biraz fikir sağlamak adına bölümlerimizden iyi ve kötü yanlarıyla kendimizce bahsetmek istedik.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir? 

Öncelikle bu adı duyan herkesin ilk tepkisi “ooo çok havalı bir şeye benziyor” oluyor. Evet bence de çok havalı ve güzel bir bölüm. Hayatın laboratuvarda geçiyor. Biyolojiyi, deneyleri  seviyorsan bir bak derim ben 🙂 İcat eden, araştıran, geliştiren ve uygulayan bir bilim insanı olmak istiyorsan tam senlik bir bölüm. Bu arada belirtmekte fayda var alacağın en uyuz soru 2 yıllık mı 4 yıllık mı sorusu. Buradan açıklıyorum ki bu bölüm “4 (dört) ” yıllıktır.

moleküler biyoloji

Moleküler Biyoloji ve Genetik dalı özellikle genetik, biyokimya ve hücre biyolojisinin gelişmesi ile ortaya çıkmış, günümüzde ise adını  sıklıkla duyuran ve yüzyılımızın en hızlı ilerleyen, gelişen bilim dalından biridir. Bölümün asıl itici güç haline gelmesi de insan genom projesiyle başlamıştır. Genelde alınan tepkiler şu şekildedir: Aaa o bölümde iş yok, işsiz kalırsın, bilim insanı olsan ne olur aç kalacaksın!

moleküler

Öncelikle herkese bir kulak tıkayın ve sonra bölümü araştırın nedir, ne değildir öğrenmek anlamında. Şunu unutmayın hangi bölümde olursanız olun kendinizi geliştiremediğiniz sürece asla iyi yerlere gelemezsiniz. Peki bu nasıl olur? Öncelikle sadece okula bağlı kalmayacaksınız. Araştıracak, okuyacak ve hiçbir zaman “aaa ben bunu biliyorum” demeyeceksiniz.

Her zaman öğrenmeye açık olun!

Bölümde Okurken Neler Yapmalısınız?

Maalesef bu bölümün değeri Türkiye’de pek bilinmiyor. Bu nedenle yapmanız gereken ilk ve en önemli iş dil öğrenmektir. Yüksek lisans ve doktora düşünüyorsanız ortalamanızı yüksek tutmanız gerekir ve arkadaşlar üniversite hayatı lise hayatına benzemiyor maalesef. Özellikle bu bölümde günü gününe çalışmak çok önemlidir çünkü konular biriktiğinde işin içinden pek çıkamıyorsunuz. Literatür taraması yapmayı ve makale okumayı öğrenmelisiniz. 3. sınıfa geldiğinizde karşınıza bir Tübitak projesi çıkıyor. Bu proje hem de sizin tez projeniz oluyor. Burada da seçeceğiniz konu ve birlikte çalışacağınız hoca büyük önem arz ediyor.

moleküler

Çalışma Alanları:

Moleküler biyoloji ve genetik, sağlıktan çevreye tarım, hayvancılık ve enerji dahil pek çok sektörde önemli bir yerdedir. Modern biyoteknolojik ürünlerin tümü moleküler biyolojideki bilgi birikimine ve genetik mühendisliğindeki uygulamalara dayanmaktadır.

İsterseniz akademik bir yol izleyip araştırma yapmaya devam edebilirsiniz. Kök hücre merkezlerinde, genetik tanı merkezlerinde, arge laboratuvarlarında, tüp bebek merkezlerinde çalışabilirsiniz. Hastanelerde, adli tıpta, Tübitakta çalışma imkanınız da var. Yukarıda bahsettiğim gibi tarım sektöründe hayvancılıkta ve ilaç sektöründe çalışabilirsiniz.

moleküler

Son Olarak:

Tabi ki her bölümün kötü yanları vardır. Bu bölüme de yeri geldiğinde lanet okuyacaksınız, yorulacaksınız, hatta belki “nereden geldim ben bu bölüme” diyeceksiniz ama ileride o çabalarınızın size getirdiği şeyleri gördüğünüzde iyi ki yapmışım diyeceksiniz.  Bunun için sadece biraz sabır gerekli çünkü sabretmeden, emek göstermeden hiçbir şey olmaz. Umarım size ufakta olsa bir katkım olmuştur. Lütfen merak ettiğiniz şeylerde soru sormaktan çekinmeyin.

Bu zorlu günlerde hepinize kolay gelsin 🙂

Geleceğiniz parlak olsun!