Aslında tüm hikaye Haluk Levent’in bir takipçisinin oy pusulasının yanına “Haluk Levent parti kursun, oy verelim” yazması ile başladı. Ardından Haluk Levent Anadolu Halk ve Barış Partisi’ni kurduğunu sosyal medyada açıkladı. Herkes bir anda şaşırmıştı. Kısa süre içinde Ahbap Parti 81 ilde örgütlendi. Bulunduğunuz ilde bir Ahbap Parti il başkanı var. Hatta bulunduğunuz ilçede de bir Ahbap Parti ilçe başkanı bulunuyor. İl ve ilçe örgütleri, üniversite örgütleri tamamladı ve görev yapmaya başladılar. Partinin ilk görevlileri seçilmek yerine gönüllüler arasından atandı. Çünkü Ahbap bildiğiniz partilerden değildi.

Ahbap Nedir?

Anadolu Halk ve Barış Platformu olan Ahbap, Anadolu’nun zengin kültür birikimin çağdaş teknoloji ile birleştirerek geleceğe taşıma, dayanışma, paylaşma ve sevgi üzerine kurulu bir işbirliği hareketidir. Sürdürülebilir dayanışma çerçevesinde projeler geliştiren Ahbap, hiçbir ayrımcılık gözetmeksizin her insanın sosyal, kültürel, hayati ihtiyaçlardan eşit olarak faydalanması gerektiğini savunur. Ahbap Anadolu kültür ve doğa hazinesini güncel bilim ve teknolojinin olanaklarıyla sürdürülebilir çevre bilinci çerçevesinde yorumlayarak yerel kalkınma, istihdam, global bilgiyle entegrasyon içerisinde projeler üretmektedir.

ahbap

Sevokratik Diye Bir Kelime Uydurduk O da Bizden Olsun

Ahbap, ilk kuruluşunda görevliler gönüllüler arasından atandı. Fakat böyle büyük bir platformu yönetmek için elbette bir sistem olmalıydı. Kendisi kadar yönetim sistemi de orjinal olan Ahbap’ın bu sistemini kısaca açıklayalım.

Sevokratik seçim, 3 koldan (Yerel Değerlendirme, Merkez Değerlendirmesi, Dijital Analiz) gelen değerlendirmelerle sonuçlanır. Bu değerlendirmelerin tamamının toplamında en yüksek puanı alan Ahbap seçilir. Daha ayrıntılı açıklama için sizi şuraya alabiliriz.

Ahbap Neler Yapıyor?

haluk levent tweet

Ahbap o kadar güzel işler yapıyor ki, sizlere anlatmak için hangisini seçsek bilemedik. Aralarından birkaç tanesini seçtik, diğer hepsi için sizi şuraya alalım.

  • Ayvalık’ta orman yagını sonucu kül olan ormana ağaç dikme kampanyası 
  • İllerdeki ihtiyaç sahiplerin tespit edilip, ihtiyaçlarının giderilmesi
  • Kanser hastası Ömer için gerekli protezin temin edilmesi için yardım kampanyası
  • Dershane ya da özel ders imkanı olmayan öğrencilere Ahbap gönüllülerince özel ders verilmesi
  • Çocuklarının tedavisi için Silopi’den Ankara’ya gelen aileye ev tutulması
  • Kızılay ile birlikte yürüttükleri kök hücre bağışı projesi

Şu dünyada bir insanın gözlerinin içini güldürmek kadar güzel bir şey yok. Böyle projeleri duydukça dünyada hala iyi insanların olduğunu görüyor ve iyiliğin gücüne daha sıkıca bağlanıyorum. Böyle projeler yapıldıkça biz hepsini duyurmaya devam edeceğiz. Bir iyilik yapmak için karşı tarafın ahbabınız olmasını beklemeyin. Bir iyilik, bir tohum gibidir; ekildikçe çoğalır. Ahbap ekibine kocaman teşekkürlerimi yolluyorum. İyi ki varsınız…