Modern teknolojiyi ve yaratıcılığı harmanlayan ve bugün pek çok kişinin tercih ettiği Apple markasının arkasında yer alan isim Steve Jobs.

Bir Yaratıcı Deha: Steve Jobs Hakkında Bilinmeyenler 1

1- Evlatlık Verilmişti

Steve Jobs’un biyolojik babası Suriyeli Abdulfattah Jandali. Annesi ise Joanne Schieble. İkili Wisconsin Üniversitesi’nde okurken tanıştı. 23 yaşındayken çocuk sahibi olan bu ikili, henüz çok genç oldukları ve bir çocuk yetiştirmeye hazır olmadıkları gerekçesiyle Steve’i, Paul ve Clara Jobs ailesine verdi. Onlar da okutmak şartıyla Steve’i evlat edindiler.

2- Budizm İnancına Sahipti

1974 yılında, hepimizin çocukluğuna damga vuran Atari video oyun şirketinde çalışan Steve Jobs, kafasını dağıtmak ve dünyayı görmek amacıyla 7 ay boyunca Hindistan’ı gezdi. Orada sürekli meditasyon yapan, çıplak ayakla yürüyen Steve Jobs’ın budizm inancına sahip olduğu düşünülüyor.

Ayrıca Jobs, çok nadir duş alması ve şirket içinde yalın ayak gezmesi nedeniyle sürekli olarak gece vardiyasına verilmişti.

3- Hewlett Packard(HP) Ona Dönemlik İş Teklif Etti

Ünlü bilgisayar ve yazılım şirketi HP, Steve Jobs’a 3 aylık bir iş teklif ettiğinde o henüz 12 yaşındaydı. Steve Jobs’un çocuk yaştayken mühendisliğe ve yazılıma ilgili olduğu zaten bilinen bir gerçek.

4- Apple’dan Kovuldu

Pepsi yöneticilerinden John Sculley, Steve Jobs’u çok genç olması nedeniyle Apple’dan çıkardı. Halbuki John Sculley’in Apple’a girmesine Steve Jobs önayak olmuştu. Daha sonra NeXT adlı bir bilgisayar üretimine girişen Steve Jobs, bu işte pek başarılı olamadı. Çünkü NeXT çok pahalı olduğu için satışlar da oldukça düşüktü.

Apple, NeXT’i satın aldıktan sonra Steve Jobs Apple’a geri döndü. Ayrıca belirtelim: NeXT’in donanımı ve Apple’ın yazılımı, iPhone’larda kullanılan iOS’un çekirdeğini oluşturur.

5- Telefon Sistemini Hackledi

steve jobs

Apple’ı kurmadan önce Steve Jobs ve Steve Wozniak, 100 dolar değerinde bir ekipman tasarladılar. Bu cihaz, telefon sistemlerini hackleyip dünyanın her yerine telefon etmeye imkan sağlıyordu. Hatta öyle ki bu cihazı geliştirdiklerinde ilk olarak Vatikan’ı aradılar. Steve Wozniak kendini, dönemin dış işleri bakanı Henry Kissinger olarak tanıttı. Ancak Papa, telefona cevap vermedi.

6- Sadece Balık Yerdi

Steve Jobs bir peskateryan idi. Yani balıktan başka et tüketmiyordu.

7- Arabasına Asla Plaka Takmadı

Bir Yaratıcı Deha: Steve Jobs Hakkında Bilinmeyenler 2

Steve Jobs, gümüş renkli Mercedes SL65 aracına asla plaka takmadı. Kaliforniya yasalarına göre, bir sürücü aracına 6 ay içinde plaka taktırmak zorunda. Steve Jobs ise 6 ayda bir araba değiştirerek kullandığı Mercedes’lere hiçbir zaman plaka takmadı. Ve arabasını her zaman engelli park alanına park ederdi.

8- Sekreterine Araba Aldı

Steve Jobs’ın sekreteri arabası çalışmadığı için işe geç kaldığında, Jobs sonraki gün ”Jaguar” alıp anahtarları uzatarak ”Bir daha işe geç kalmazsın” demiş.

9- Google’ın Logosunu Düzeltti

Steve Jobs, Google’un eski yöneticilerinden Vic Gundotra’yı arayarak Google kelimesindeki ikinci O’nun yanlış bir gölgelendirme stiline sahip olduğunu söyledi. Bunun üzerine Google logosunda düzeltme yapıldı. Steve Jobs, inanılmaz derecede detaycı ve mükemmeliyetçi biri olarak biliniyor.

10- Paketlemeye ve Sunuma Çok Önem Veriyordu

Bir Yaratıcı Deha: Steve Jobs Hakkında Bilinmeyenler 3

Steve Jobs, Apple’ın başındayken sadece paketlemeye özel bir ekip oluşturdu. Bu ekip kutu açılımı tecrübeleri tasarlamakla meşguldü. Yani insanlar yeni bir Apple ürünü alınca kutuyu açarken nasıl bir deneyime sahip olacaklar diye çalışıyordu bu departman. Apple’ın çok iyi yaptığı bir şey varsa, o da deneyim tasarımıdır diyebiliriz.

11- Yıllık Maaşı 1 Dolardı

Steve Jobs’un 1997 yılına kadar Apple’dan aldığı yıllık maaş 1 dolardı. Tabii ki 5.5 milyon adet Apple ve Pixar hissesine sahip olduğundan yokluk içinde değildi ancak bu tavrıyla bile sadeliğe ve minimalizme verdiği önemi görebiliriz.

12- Medyayla Arası Pek İyi Değildi

Steve Jobs, gazetecilerle ve medyayla pek sıkı ilişkiler kurmadı. Çünkü Apple markasının insanların gözündeki izlenimini sıkı sıkı kontrol etmek istiyordu. Öyle ki, Nicholas Ciarelli adlı bir genç tarafından yönetilen Think Secret adlı blogun kapatılması için dava bile açtı. Zira bu sitede yeni çıkacak Apple ürünleriyle ilgili çeşitli teoriler ve dedikodular üretiliyordu.

13- Apple Eşyalarını Stanford Üniversitesine Verdi

Steve Jobs, 1997 yılında Apple’a geri dönünce şirketteki tüm bilgisayarları ve mobilyaları Stanford Üniversitesine bağışladı. O dönemler sendeleyen şirketin geçmişi unutup geleceğe temiz bir sayfa açma için yapılmış bir hareketti bu.

14- Toplam 458 Patent Sahibi Oldu

Bir Yaratıcı Deha: Steve Jobs Hakkında Bilinmeyenler 4

Steve Jobs, 2011’de ölümünden bu yana 141 farklı tasarımın patent sahibi oldu. Apple III, Macintosh gibi ürünlerden onlarca patent sahibi olan Jobs, Apple’ın New York 5. Cadde’deki mağazasının cam küp şeklindeki tasarımından da patent sahibi oldu. Bu cam mağazanın 2018’in sonlarında hizmete girmesi bekleniyor.

15- Mezar Taşında İsmi Yazmıyor

2003 yılında pankreas kanserine yakalanan Jobs, modern tıp yöntemlerini reddetti. Vegan oldu, akupunktur yaptırdı, bitkisel ilaçlara yöneldi ancak kanser ilaçlarını kullanmadı. 5 Ekim 2011’de Palo Alto’daki evinde hayatını kaybeden Jobs’ın son sözleri “Oh wow. Oh wow. Oh wow.” (Vay canına. Vay canına) oldu. Steve Jobs’un mezarı Alta Mesa Memorial Park’ta bulunuyor, ancak mezar taşında ismi yazmıyor.

16- İlk Takım Elbisesini 22 Yaşında Aldı

1977’de Apple II’yi tanıttığı bir fuara katıldığında takım elbise almak zorunda kalmıştı.

17- Günlük Kıyafetlerinde Çok Sadeydi

Bir Yaratıcı Deha: Steve Jobs Hakkında Bilinmeyenler 5

Günlük kıyafeti ST Croıx Siyah Kaşmir/İpek boğazlı sweatshirt, Levı’s marka mavi kot pantolon (ki 100 taneden fazlasına sahip olduğu biliniyor) ve New Balance marka spor ayakkabı.

18- En Sevdiği Meyve Elmaydı

Bir Yaratıcı Deha: Steve Jobs Hakkında Bilinmeyenler 6

Tam bir meyve sevdalısı. Şirketin adını Apple olarak almasının en büyük sebebi, elmanın Jobs’ın en favori meyve olması.

19- Şaka Yapmayı Seven Biriydi

2007’de MACWORLD’de IPHONE’u tanıttığı sırada, STARBUCKS’ı arayarak 4.000 adet sütlü kahve siparişi vermişti.

20- John Sculley’i Apple Ceo’luğuna İkna Etmişti

PEPSİCO’nun Başkanı’nı Apple’da çalışmaya ikna etti. Sculley’e şu sözleri söylemişti: ”Bütün hayatın boyunca şekerli su mu satmak yoksa Dünya’yı değiştirmek mi istiyorsun?”

21- iPhone Lansmanlarında Saat Hep 09:41

Bir Yaratıcı Deha: Steve Jobs Hakkında Bilinmeyenler 7

Apple tarafından internete sunulan iPhone görsellerinde saat daima 9:41 şeklinde. Bunun nedeni kimine göre Steve Jobs’un sabah 9:41’de hayatını kaybetmesi. Ancak bu olayı Apple’ın IOS şefi aslında şöyle açıklıyor: ”Özel bir nedeni yok, yaptığımız lansmanları 9’da başlatıyorduk ve yeni Apple ürününe ait fotoğraf ekrana geldiği zaman o anki zaman diliminde olmasını istiyorduk ve konuşmanın 40 dakika süreceğini düşünüyorduk.”

Kaynakça: 1, 2