Şehirlerde yaşayan bizler, doğanın bir türü olduğumuzu unutuyoruz. Hızlı tempodan uzaklaşmak, dinlenmek ve keyifli vakit geçirmek için yeşil alanlara gidiyoruz. Ancak bir yeşil alana ulaşmak için ne kadar mesai harcamamız gerekiyor? Hazırlık faslını dâhil etmezsek ulaşım bile ekstra mesai gerektiriyor. Gittiğimizde de yeşili, ağacı ve çiçekleri görüyoruz.

Peki, ismi ne bu bitkilerin? Birisini tanımak istediğimizde önce onun isimini öğreniriz. Tanışmak isimle başlar. Bir şeyin ismini bildiğimizde onu fark etmeye, tanımaya ve bağ kurmaya başlarız. Doğayla bir ilişkimiz olduğunu varsayıyoruz ancak onu tanıdığımızı pek de söyleyemeyiz. Çünkü onun ismini bilmiyoruz.

Öyleyse bu yazıyla birlikte onları biraz daha tanıyalım.

Ters Lale (Ağlayan Gelin Çiçeği)

bitki

Birçok dinde ve kültürde hüznün sembolüdür. Pek çok efsaneye de konu olmuştur. Hristiyan inancına göre, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesine şahit olmuş Hz. Meryem’in gözyaşlarının düştüğü yerde yetişmeye başlamış. İslam söylenceleri ise kerbelada, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in katledilişlerinden dolayı orada yetiştiğinden bahseder. Birbirlerine kavuşamayan çiftlerden dolayı yetiştiği de söylenir. Ferhat ve Şirin efsanesinde kavuşamayan çift için boynunu büker. Anadolu’da eskiden beri hüzün çiçeği olarak taşlara nakşedilmiş.

Bu kadar güzel ve gösterişli bir çiçeğin hüzün duygusunu taşımasının oldukça destansı olduğunu söyleyebilirim.

Mabet Ağacı (Ginkgo Biloba)

Bitki Rehberi 1

Mabet ağacı günümüzde varlığını sürdüren, hiçbir yakın türü ve benzeri bulunmayan kendine özgü bir ağaçtır. Doğu kültürlerinde bu ağaç uzun ömürle ilişkilendirilmiş. O kadar uzun zamandır Dünya üzerindeki dinozorlarla bile karşılaşmış olması muhtemel! Yaprakları tıpkı kalbe benziyor. Bu ağacın hayatta kalmakta usta olduğunu söyleyebiliriz. Hiroşima’ya atılan bombadan 2 yıl sonra mabet ağacı kavrulmuş gövdesinden yeni filizler verebilmiş. Üstelik merkez üssüne 1 km yakındayken!

Doğum günü olan veya hasta olan bir yakınınıza iyi dileklerinizin temennisi olarak mabet ağacı yaprağı verebilirsiniz. Bu onun uzun bir yaşam sürmesini ve güçlükleri atlatmasını temenni ettiğinizi gösterecektir.

Huş Ağacı

Bitki Rehberi 2

Huş ağacı yeni başlangıçları, yenilenmeyi ve temizliği ifade eder. Işığı çok seven bir ağaçtır. Beyaz kabuğu ona karakteristik bir görünüm kazandırır. Kabuğunun renginden dolayı kötü şansları giderdiğine inanılır. Beyaz rengiyle insana huzuru ve barışı getirir. Aynı zamanda ilginç bir bilgi olarak söylemeliyim ki geleneksel cadı süpürgesi de huş ağacının dallarından yapılır.

Kavak Ağacı

Bitki Rehberi 3

Bu ağacı gören herkes ufak bir rüzgârla bile yapraklarının nasıl dans ettiğini bilir. Bir kavağı izlemek insana neşe ve enerji verir. Kavak ağaçları bir şeylerin olumlu sonucunu müjdeler. Yaprakları ile de korkuyu ve şüpheyi def ederler.

Lotus Çiçeği

Bitki Rehberi 4

Lotus, saflığın ve aydınlanmanın çiçeğidir.

Suçtan kurtulduğumuzu hayal edebildiğimiz zaman,

Lotus çiçeği gibi çiçek açarız yaz şafağında.

Susuki

Kalbin lotusu diye bir söz vardır. Bu söz, kişinin içindeki evreni anlamak için yaptığı tinsel hayat yolculuğunu anlatır. Lotus bu yolculuğun koruyucusudur. Her ne kadar suyun üzerinde zarif ve enfes bir görüntüsü var ise de lotusun kökleri oldukça kabadır. Bu da aslında güzelliğin ardındaki zorlukları sembolize eder. Kendini tanımaya yollanmış bir yolcunun yareni ve koruyucusu lotus çiçeğidir.

Söğüt Ağacı

Bitki Rehberi 5

Aslında hepimizin bildiği bir ilacın etken maddesi söğüt ağacından elde edilir. Aspirin! Söğüt ağacının acıları dindirme ve temizleme özelliği vardır. Söğüt ağacı Yunanistan’da kutsal kabul edilir. Çünkü Ay tanrıçasının ağacıdır. Sebebi ise söğüt ağacının suyu çok seven ağaçlardan biri olmasıdır. Ay tanrıçası da çiğ ve nemin sağlayıcısı olarak kabul görür. Önceden cadı büyülerinde kullanıldığı ve söğüt ağacı ile cadıların romatizma hastalığını geçirdiği rivayet edilir. Bu aslında söğüdün içindeki asidin iyileştirici özelliği olmasında yatıyor.

Tatar Çiçeği

Bitki Rehberi 6

Tatar çiçeği narin görüntüsüne rağmen ekolojik şartlara oldukça dirayetlidir. Peyzaj açısından da ekonomik değeri yüksektir. Tatar çiçeği çevresindeki olumsuzluk ve kötülüklere rağmen özünü korumayı sembolize eder. Karşılaştığı zorlukları yine içindeki iyiyi koruyarak aşmayı başarır. Umudun ve dirayetin sembolüdürler.

Bir sonraki yazılarımda da bitki rehberini sürdüreceğim. Anlamını bilmek istediğiniz bitki ve çiçekleri yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bitki Rehberi 7

Sizinle olmak güzeldi. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Kaynakça: 1, 2

Editör: Sena Bakı