Blockchain bir tür şifreli bloklar bütünüdür. Peki bu bütünü oluşturan parçalar neler? Bizim Blockchain sistemimizin parçalarını Kripto paralar oluşturmaktadır. Peki Kripto paralar nedir?

Sanal ortamda varlık değeri milyonları aşıp somut olarak sahip olamayacağınız para türleridir. Herhangi bir para basma söz konusu değildir. Bunun nedeni ise hiçbir merkez bankasına bağlı olmamasıdır. Parasal işlemlerin gerçekleşmesine herhangi bir aracı kurum dahil olmaz. Bu yönden bankalardan ve üçüncü şahısların dahil olduğu diğer aracı kurumlardan ayrılır. Peki ne kadar güvenilir? ”Dünya’ya asteroid çarpması paranızın çalınmasından daha muhtemel bir durumdur.” dersek yeterli cevabı vermiş oluruz.

Blockchain Dünyasında Kripto Paralar 1

Merkez Bankası her an banka hesaplarında dönen paralardan haberdar olamayabilir. Kimi zaman bu durum bankanın açık vermesi ile sonuçlanır. Açığın kaynağı bulunamadığı taktirde bankanın belirlediği tutar, açık veren kasa çalışanı tarafından ödenir. Blockchain ortamında bu tür durumlar oldukça farklı işler. Normalde tek elde toplanan paralar bu sistemde var olan tüm hesap müşterilerinin ekranında mevcuttur. Yapılan al-sat işlemleri herkes tarafından görülür ve takip edilir. Bu durum, tek elden yönetilen para kurumlarındaki yolsuzluk ve kayırma gibi durumların da önüne geçer. Sonuçta, herkese açık ve birbirine bağlı olan bir sistemde kaçak işlemlerin gerçekleşme olasılığı yoktur.

Kripto paralardan sadece birkaçı şu şekildedir :

  • Bitcoin (ilk dijital para)
  • Ethereum
  • Litecoin
  • Ripple
  • Stellar

Microsoft, Paypal, Overstock, İntuit, DISH Network gibi dünya devi firmaların yanı sıra birçok Türk ve yabancı firma Bitcoin ile al-sat işlemlerini gerçekleştirmiştir.

Blockchain Dünyasında Kripto Paralar 2

Bitcoin gibi sanal para birimlerinin elbet birçok zararı da vardır. Bunlardan biri de enerji tüketimidir. Şöyle ki; Bir Bitcoin üretmek için harcanan elektrik ile Türkiye’deki 35 evin bir günlük elektrik ihtiyacı karşılanır. Daha uzun vadede bakılacak olursa bir yılda ise sekiz milyon ailenin elektrik ihtiyacı da karşılanmış olur.

Kısa bir hesaplama yapacak olursak 2011’de 100 dolarlık bitcoin almış olsaydık bugün 3 milyondan fazla -sanal- paramız olurdu. İşte bu kadar hızlı artması ve azalmasından ötürü zorlaştırıcı bir para birimidir.