Dünyamızda en yaygın canlı türü böceklerdir. Bu sessiz arkadaşlarımız tahmin edebileceğimizden daha çok şeye şahitlik ederler. Çoğumuzun öldürülmesi gereken gereksiz hatta zararlı varlıklar olarak gördüğü böceklerin aslında insanlığa faydaları hiçte azımsanacak gibi değil. Sağlık alanındaki ve tekstil alanındaki faydaları ilk aklımıza gelenler olacaktır.

Peki bir cinayetin aydınlanmasında böcek dostlarımız tanıklık yapabilir mi?
Böcekler, cesedin bulunmasıyla ölümü arasında geçen sürenin hesaplanarak kişinin ne zaman öldüğünü tahmin etmemizde en büyük yardımcılarımızdır. Bunu yanı sıra başka şekillerde de yardımları olabilir.
2003 yılında California’da Harperların evinde 3 çocuk annesi Jonny Harper’dan haber alamayan yakın arkadaşı eve giderek kontrol etmek ister. Yatak odasında Jonny, 3 çocuğu ve annesi ölü bulunur. Hepsi vurulmuştur, Jonny’de bıçak yaraları da vardır. Komşular olağandışı hiçbir şey görüp duymamıştır. Olay yerinde kanıt niteliğini tanışayabilecek hiçbir şey yoktur. Eve zorla girilmemiştir, yabancı parmak izleri ve saç gibi örnekler bulunamamıştır.
Jonny’nin yakın zamanda boşandığı eşi Vincent Brothers ortada yoktu. İlkokulda saygı duyulan bir müdür yardımcısı olan Vincent olay günü Ohio’da olduğunu söyler. Yani olay yerinden yaklaşık 3500 km uzakta…
Elinde bu iddiasını destekleyen kanıtlarda vardır. Bunlardan en kuvvetlisi ise Ohio’da kredi kartı ile yaptığı alışverişlerin fişleridir.

phts

Işıklar Vincent’ın Üzerinde

Olaydan bir süre sonra hiçbir delil bulamayan polis departmanı Vincent’ı izlemeye başlar. Bütün ailesi katledilen bir babanın olması beklenilen gibi üzgün, acılı değildir. Aksine hayatına devam ediyor, durumdan hiç etkilenmemiş görünüyordu. Yeniden sorgulanmak istenen Vincent bu sefer avukatlarını ister. Davanın işleyişine, polis memurlarına yardımcı olmaz. Araştırmalara göre cinayetten 4 gün Columbus, Ohio’da araba kiraladığı tespit edildi. İfadesine göre arabayla Columbus’un dışına çıkmadı. Fakat araç ondayken 8729 km yol yapılmıştı… Bu, araç Columbus’tan Bakersfield’a gitmiş olabilir demek.Tüm bunlara rağmen Vincent tamamen suçlu bulunamazdı. Kanıtlar yetersizdi. Parmak izleri, saçları evin her yerindeydi fakat bunlar kanıt niteliği taşımıyordu. Çünkü kısa bir süre önce Vincent o evde yaşıyordu.

mann

Kiralanan araçta inceleme yapıldı. Araç kiralama şirketi aracı yıkatmıştı ve her şey temizdi. İlk bakışta buradan delil bulmak imkansızdı. Detaylı düşünen ve imkansıza inanmayan polis memuru radyatörde böcek parçaları olduğunu fark etti. Acaba bu böcekler aracın nereye gittiğini bize anlatabilir miydi? Entomologist Lynn Kimsey’e danışıldı. Lynn, radyatörde 100’e yakın böcek türü buldu. Kanıt niteliği taşıyan birkaç böcek türü bulmayı başardılar. Bunlardan ilki bacakları açık kırmızı renkte olan çekirgeydi. Ülke genelinde yaygın olmayan bu tür Oklahoma ve Kuzey Teksas gibi Batı’da bulunuyordu. Daha sonra Karınca Aslanı denen, sadece gece uçan ve kurak bölgelerde, Güney Batı’da bulunan bu tür, bize aracın gece yol yaptığını bile söyledi. Yarım kanatlılar grubundan 2 böcek türü bulundu. Bu türler California’da oldukça yaygındı. Aracın California’ya gittiği iddiası oldukça güçlenmeye başlamıştı. Son olarak bulunan Sarıca Arı özellikle California’ya özgü ve en sık rastlanan türdü.

bck

Yargılamada Böceklerin Şahitliği

Kamera kayıtlarını incelendiğide Ohio’da Vincent’in kredi kartını kullananın erkek kardeşi olduğu ortaya çıktı. Böylece tek şüpheli Vincent Brothers oldu. Bilimin yeniliklerinin mahkeme karşısında ikna ediciliğini kanıtlaması gerekiyordu. 2004 yılının Nisan ayında Vincent Brothers tutuklandı, idam cezasına karar verildi ama o hiç itiraf etmedi. Cinayet amacının çocukları ortadan kaldırıp nafaka ödememek ve peşinde olduğu genç kadınla evlenmek istemesi olduğu düşünülüyor.

Bu vaka ile böceklerin bizler farkında olamadan bu kadar çok şeye şahitlik ediyor olması ve insanlık için aslında bir çok yararlarının olduğunu gözler önüne serdi. Böceklerden tiksinebiliriz, sevmeyebiliriz fakat bizlere olan faydaları da yatsınamayacak kadar fazladır. Bu dünyada her bir canlının bizler kadar hakkı var. Bu bitki olabilir, hayvan olabilir, insan olabilir. Nasıl her insanı sevemiyor ama onlara saygı duymamız gerekiyorsa bu kural tüm canlılık için geçerlidir. Daha saygılı ve anlayışlı bir dünya diliyorum hepinize. Küçük detaylarla mutlu olmanız dileğiyle…