Kilo verme konusunda adım atanların ve bu yolda olanların belki de en çok sıkıntı çektiği konu verilen kiloların bölgesel olmamasıdır hiç şüphesiz. Kilo neden en çok bel ve kalçada toplanır ve bölgesel kilo vermek mümkün mü? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Bölgesel Yağlanma Nedenleri ve 3 Maddede Çözüm Önerileri 1

Vücudumuzdaki tüm ağırlık aslında tek başına yağ dokusundan ibaret değildir. Vücut ağırlığı; kas, kemik, vücut suyu, organlar ve adipoz doku dediğimiz vücut yağ dokusunun toplamından oluşur. Bu bileşenler bireyin genetik, cinsiyet, yaş, büyüme, üreme durumu ve fiziksel aktivitesine göre değişiklik gösterir. Tüm bunların yanında vücut ağırlığını etkileyen en önemli sebebin enerji alımı ve harcaması arasındaki denge olduğunu da söylemek yanlış olmaz.

Toplam vücut yağı ise vücudumuzun üretemediği, zorunlu olarak besinlerle almamız gereken yağlar ve depo yağların toplamından oluşur ve optimum sağlık ile ilişkilendirilerek toplam vücut yağının yüzdesi olarak ifade edilir. Daha önce çeşitli cihazlarla vücut analizi yaptıranlar ve sonuçlarında “yağ oranı” ifadesi görüp anlamakta zorlananlar için küçük bir bilgi de eklemiş olayım: Toplam vücut yağı ortalaması kadınlarda %25-31, erkeklerde ise %18-24 arası normal sınırlar olarak kabul edilir.

Abdominal Obezite ve Türkiye’de Durum

Obezite, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunudur. Obeziteyi kısaca, alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması şeklinde tanımlayabiliriz. Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışması-II (TURDEP-II Çalışması)’na göre ülkemizde obezite görülme sıklığı %32 olarak bulunmuştur. Yani çevremizde yaklaşık her 3 kişiden 1’ i obez ve bu çok yüksek bir oran.

bölgesel yağlanma

Abdominal obezite ise bel çevresi ya da bel/kalça oranının artmış olduğu diğer adlarıyla santral ya da visseral obezite tipidir. Abdominal obezite genel obezite tanımından farklı olarak sadece vücut ağırlığı fazlalılığını ifade etmemektedir. Gün içerisinde besinlerle aldığımız kalorilerin (enerji) bir kısmı vücudumuzun ve organlarımızın çalışması için harcanırken bir kısmı da gün içinde yaptığımız fiziksel aktivitelerimizle harcanır. Fiziksel aktivite azaldığında, enerjinin bir kısmı harcanamaz ve yağ dokusu olarak vücutta depolanır. Bunun sonucunda bazı bireylerde vücut ağırlığı normal olmasına karşın abdominal obezite görülebilir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Amerikalı kadınlarda bel çevresi ölçümünün kadınlarda 88 cm, erkeklerde ise 102 cm üzerinde olması abdominal obezite göstergesiyken, Türkiye için yapılan yayınlanmış Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) obezite-lipid metabolizması-hipertansiyon çalışma grubunun verilerine göre bel çevresi ölçüsünün kadınlarda 90 cm, erkeklerde 100 cm ve üzerinde olması abdominal obezite kriteri olarak önerilmiştir.

Bölgesel Yağlanma Nedenleri ve 3 Maddede Çözüm Önerileri 2

TURDEP-II Çalışmasının bir diğer verisine göre ülkemizde abdominal obezite görülme sıklığı %53 (kadın %64, erkek %35) olarak bulunmuştur. Bu da demek oluyor ki yine çevremizdeki her 2 kişiden 1’ i abdominal obeziteyle mücadele ediyor.

Bölgesel Yağlar

Bölgesel yağ birikimi genetik olarak kontrol edilir ve cinsiyete göre farklılıklar gösterir. Bilinen iki ana vücut yağlanma tipi vardır. Bunlardan ilki elma tipi android yağ dağılımı, diğeri ise armut tipi jinoid yağ dağılımıdır. Android tipi yağlanmada, vücut yağı belirgin bir şekilde bel ve göbek çevresinde toplanmış durumda iken jinoid tipi yağlanmada yağ, bel ve ağırlıklı olarak kalça bölgesinde toplanmış şekildedir. Android tip, seks hormonunun katkılarıyla erkekler arasında daha yaygındır. Kadınlarda ise menapoz dönemi ve sonrasında jinoid tip yağlanma östrojen hormonun azalması sebebiyle yerini android tip yağlanmaya bırakır.

Bölgesel Yağlanma Nedenleri ve 3 Maddede Çözüm Önerileri 3

Çözüm Önerileri

1. Sağlık ve Dengeli Beslenmeye Özen Gösterin

Bel çevresi yağlanmasının belki de en önemli sebebi basit şeker dediğimiz karbonhidrat türünden kaynaklanıyor. Basit şeker; beyaz un ve beyaz un ile yapılan her şey, sofra şekeri, şekerlemeler, çikolata, gazlı içecekler, ketçap, mayonez, diğer hazır soslar ve aklımıza gelmeyen birçok hazır üründe bulunur. Bu ürünleri hayatınızdan tek seferde olmasa bile adım adım çıkarmayı deneyin ve bunların yerine sağlıklı, tok tutan, bol lifli tam tahıllar, sebze ve meyveleri tercih edin.

Bölgesel Yağlanma Nedenleri ve 3 Maddede Çözüm Önerileri 4

2. Fiziksel Aktivitenizi Artırın

Fiziksel aktivite olarak önerilen, en az haftanın 3-4 günü 45 dakikalık orta tempolu bir yürüyüştür. Fakat bunları yapamıyorum vaktim yok diyorsanız bir yerden bir yere giderken yürüyen merdivenler yerine normal merdivenleri tercih edin, size yakın olan markete değil bir sonraki uzak markete gitmeyi tercih edin, otobüsten bir durak önce ya da bir durak sonra inin. Bunların dışında karantina döneminde bolca hazırlanan, online olarak bulabileceğiniz ve evde rahatlıkla yapabileceğiniz fiziksel aktivite videolarını takip edebilirsiniz.

Bölgesel Yağlanma Nedenleri ve 3 Maddede Çözüm Önerileri 5

3. Stresten ve Sizi Olumsuz Etkileyen Çevresel Faktörlerden Uzaklaşın

Bölgesel Yağlanma Nedenleri ve 3 Maddede Çözüm Önerileri 6

Sonuç olarak vücuttaki yağlanma büyük bir paydada genetik olarak kontrol edilse de bizim hayatımızda yapabileceğimiz davranış değişiklikleri ile çözemeyeceğimiz bir konu değildir. Sorun uzun gibi görünüyor ama çözüm çok daha basit. Yukarıdaki üç maddedeki gibi hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerin sizde büyük değişikler yaratabileceğini ve bu gibi süreçlerde en çok mücadeleyi kendimizle verdiğimizi unutmayın.

Kaynakça: 1, 2

Editör: Sena Bakı