Temizlik insanoğlunun geçmişten bugüne kadar vazgeçemediği bir eylemdir. Temizlikte ilk olması gereken eylem  süpürmek yani ortalıktaki tozu  bir araya toplayarak ortadan kaldırmaktır. İnsanlar ilk olarak ilkel süpürgeleri icat etmişlerdir. Çalıları birbirine bağlamışlar ve evlerini  bu çalı süpürgeleri ile süpürmüşlerdir. Elektrik ve elektroniğin gelişmesi ile birlikte elektrikli süpürgeler ortaya çıkmıştır. Özellikle elektrikli süpürgelerde, tozu dağıtmak yerine içine çektiği için daha hijyenik  iş yapmak mümkün olmuştur.Fakat  yine de insan faktörü olmadan bu süpürgeleri kullanmak imkansızdır.

İnsanlar günlük yaşadıkları yerleri temizlemek için çok fazla emek ve zaman harcamaktadırlar. Gelişen teknoloji ile ortaya çıkan bu süpürgeler sayesinde insanlar, zaman harcamadan ve emek sarf etmeden temiz bir yerde yaşamayın keyfini sürüyorlar.

süpürge

NEDEN ROBOT SÜPÜRGE ALMALIYIM?

Evinizde kedi köpek gibi tüylü hayvan besliyorsanız bunların dökülen tüylerinden de rahatsızsanız bu süpürge tam size göre gün içerisinde istediğiniz zaman istediğiniz yeri süpürte bilirsiniz.

Alerjik bir bünyeniz varsa  toz akarlarına karşı hassas iseniz hem yerlerdeki tozların sürekli  temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Evdeki  diğer eşyaların da (biblo, sehpa vs) toz olarak sizi rahatsız etmesini engellemiş olursunuz.

Küçük  bebeğinizi her an temiz bir yerde yaşatmak ve ağzına yerdeki pislikleri atmaması için alınabilir. Ayrıca süpürmek ve silmek için ayırdığınız vaktinizide artık bebeğiniz ile geçirebilirsiniz.

Yoğun bir iş hayatınız var ve siz eve gittiğinizde ayaklarınızı dinlendirmek istiyorsunuz fakat evinde süpürülmesi ve silinmesi gerekli siz oturun sizin yerinize robot süpürgeniz evi süpürüp siler. Sizde diğer işerinizi halledebilirsiniz.

süpürge

BU ROBOTLAR NASIL TEMİZLİYOR?

Bu süpürgeleri evinizi çok titiz temizleyen gırgır gibi düşünebilirsiniz.  Süpürgeler telefon ile bağlantılı siz onları telefondan kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca manuel olarak üzerindeki tuş yardımıyla da evinizi süpürtebilirsiniz.

İlk çalıştırdığınızda evin haritasını çıkarabilmesi için kenarları süpürtmelisiniz.  Bu adımı atlarsanız haritalaması daha zor olacaktır. 

Robot önce evin haritasını çıkarıyor. Evi temizlerken eğer şarjı biterse tekrar istasyonuna dönerek kendini şarj ediyor ve geri dönerek kaldığı yerden temizliğe devam ediyor.

Robot bazen evin içerisinde kaybolabilir sıkışabilir, bu gibi durumlarda telefondan robotu uygulama üzerinden arayabilirsiniz. Robotta buradayım şeklinde size yanıt verecektir.  Bahsettiğim özellikler tüm robotlarda maalesef yok fakat orta düzeydeki her robotta mevcuttur. Bu sebebten  almadan önce özelliklerine çok dikkat etmeliyiz.

BU ROBOTU  KİMLER ALMAMALI?

Eğer evinizdeki eşyalar çok kalabalıksa ve koltuk altlarınız on santimden kısaysa robot çok fazla yararlı olmaz. Bu tarz robotlar için minimal hayat düzeni daha işlevseldir. Robotunuz evinizde rahat hareket edebilmeli ve her yere girip çıkabilmelidir.

Kısacası bütçemizde bu tatlı ev eşyasına yer bulabilirsek bize hem zaman hemde temiz bir ev kazandırıcaktır.

Kaynak: 1

Editör: Efe Şen