Unutkanlık hepimizin ortak problemidir diye düşünüyorum. Yapılması gereken bir iş, ödev, alışveriş ve buna benzer sorumlulukların hepsini aynı anda aklımızda tutmamız oldukça zor. Zaten bu sebeple telefonlarımızın “notlar” kısmı var diye düşünüyor olabilirsiniz. Açıkçası kısa bir süre öncesine kadar ben de böyle düşünüyordum. Ta ki notlar kısmını da unutana dek… Yapılması gerekenleri notlar bölümüne, renkli bir kağıda veya bir not defterine yazıyoruz. Buraya kadar her şey muntazam ilerliyor. Sonra dışarı çıkıyoruz, telefonumuzda sosyal medya hesaplarımızı dolaşıp günlük “stalk rutinimiz”i gerçekleştiriyoruz. Notlar kısmını unuttuk gitti! Çantanın bir köşesindeki kağıt, not defteri de unutuluyor, kendimizi kandırmayalım. Fazla uzatmadan “Bullet Journal” akımından bahsetmek istiyorum.

Bullet Journal Nedir?

Bu akım çocukluğunda öğrenme bozukluğu çeken Ryder Carroll tarafından keşfedilmiş. Aslında akımdan ziyade bir sistem veya yaşam tarzı olarak adlandırılabiliriz. Akımın amacı kendi zevkinize göre dizayn ettiğiniz defterinizde hayatınızı organize etmenizi sağlamak. Peki bu defter unutulmayacak mı? Aslına bakarsanız bu biraz zor. Akımın amacından bahsetmek gerekirse; dijital dünyamızdan ayrı monolog bir dünyada hayatımızı organize etmek, hedeflerimize olan yakınlığımızı veya uzaklığımızı görebilmemizi sağlamak diyebiliriz. Bu akımı kullananların çoğu hayatının düzene girdiğinden ve hedeflerine yaklaştıklarından bahsediyor.

Nasıl Uygulanır?

Akımın gereklerinden bahsedeyim. Öncelikle kendi zevkinize göre bir defter edinmeniz gerekiyor. Kareli veya çizgili defterlerden ziyade noktalı defterler daha çok tercih ediliyor fakat bu sizin seçiminize ve nasıl rahat edeceğinize bağlı. Sadece bu metot için üretilmiş defterler bile bulunuyor. Bu defter sadece size ve hayal gücünüze ait olmalı, istediğiniz gibi şekillendirip renklendirebilirsiniz. Defterin içerisini bölümlere ayırmanız gerekiyor zaten noktalı defterler bu yüzden tercih ediliyor. Defterin ilk sayfasına “içindekiler” gibi bir bölüm yapabiliyorsunuz. Numaralandırdığınız sayfaların başlıklarını bu bölüme yazmanız aradığınız şeyi daha kolay bulabilmenizi sağlayacaktır, tıpkı bir kitap gibi. Yılın bütün aylarını görebileceğiniz bir takvim hazırlayabilirsiniz. Böylece hangi ay ne yapılacağını kolaylıkla görebileceksiniz. Sonrasında ise aylık bir plan çıkarıp hangi ay ne yapılması gerekiyor, o ay ki hedefleriniz ve beklentileriniz nelerdir bunları belirleyip yazmalısınız. Günlük görünüme geçişinizde görevleri maddelendirerek yazabilirsiniz. Artık işaretlendirme kısmına geçebilirsiniz. Öncelikle sembollerinizi belirleyin, bunu defterin başlarında belirtmeniz daha kullanışlı olur. Mesela “nokta”: tamamlandı, “çizgi”: tamamlanmadı gibi sembollerle maddenizi adlandırabilir, maddelerinizi renklendirebilirsiniz. Renklendirme metodu unutkanlığınızın azalmasına yardımcı olur.

Bu Akım Popüler Mi?

Bu akım her ne kadar ülkemizde fazla aktif olmasa da dünyanın çoğu kesimine yayılmış durumda. Öyle ki kimileri defterlerini karikatürlerle, desenlerle renklendiriyor. Aslına bakarsanız orası sizin dünyanız. Beyninizdeki düşünceleri sınıflandırdığınız, zevkinizle tasarladığınız bir defter. Amacının da doğrultusunda dijital dünyadan ayrı monolog bir dünya. Kim böyle bir defteri unutabilir ki?
bullet journal defteri