Kuzeyin en görkemli ve en büyük etoburlarından biri olan kutup ayıları hakkında neler biliyoruz? Daha doğrusu ne bildiğimizi sanıyoruz? 

Son zamanlardaki iklim değişiklikleri, petrol ve gaz araştırmaları, zehirli kimyasallar, avlanma ve birçok başka nedenlerden dolayı malesef bu güzel canlıların 100 yıl içinde tükenebileceği konuşuluyor. Peki biz bu canlıları ne kadar tanıyoruz?

Nasıl Canlılardır?

 • Dünyanın karada yaşayan en büyük etoburlarıdır.
 • Pençeleri pürüzlü pedlerden oluştuğu için buz üzerinde kolay kolay kaymazlar.
 • Diğer adları Ursus Maritimus dur.
 • Alaska’nın güneybatısında bulunan Kodiak Kahverengi ayılarla akrabalıkları bulunan kutup ayıları zamanla onlardan ayrılarak soğuk bölgelere uyum sağlamışlardır.

Aslında Beyaz Değiller!

Bunları Biliyor Musunuz: Kutup Ayıları 1

İçinizden nasıl ya dediğinizi duyar gibiyim; ama gerçekten beyaz değiller. Kutup ayılarının aslında derileri siyah (bunun için burun renklerine bakabilirsiniz. Tabi ki resimdeki bir kutup ayısı değil, sadece olayı vurgulamak adına seçtim) ve tüyleri renk pigmentine sahip değil, yani şeffaf. Bu tüyler ışığı yansıtarak beyaz görünmelerini sağlıyor. Olay aslında basit bir ışık yanılsaması…

Büyük Beyaz Köpek Balığının Dişleri Yanında Basit Kalır

Bunları Biliyor Musunuz: Kutup Ayıları 2

Kutup ayılarının insanlardan daha fazla dişi bulunur. Bir kutup ayısının 42 adet dişi vardır. 1235 birim olarak ölçülen ısırma kuvvetleriyle kutup ayıları, büyük beyaz köpek balığı, Bengal kaplanı ve Afrika aslanından daha güçlü bir ısırığa sahiptir. Bunun ne demek olduğunu gözümüzde canlandırabilmemiz için kendi ısırma kuvvetimizin 7 katını düşünmeliyiz.

Ayaklarıyla İletişim Kurabilirler

Bunları Biliyor Musunuz: Kutup Ayıları 3

Attıkları her adımda kutup ayılarının pençeleri geride bir koku izi bırakır. Bu da onların çok geniş alanlarda bile birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlar. Ayrıca karada 40 ila 65 km hız ile koşabildikleri gibi suda 10 ila 15 km hıza ulaşabilirler. Ve ayaklarında çorap biçiminde sert kürk vardır. Isınmalarını ve avlarına giderken sessiz olmalarını sağlar.

Bunları Biliyor Musunuz: Kutup Ayıları 4

3 Göz Kapakları Vardır

Üçüncü göz kapağı gözlerine ulaşan UV miktarını azaltır ve böylece onları kar körlüğünden korur.

Su İçmezler

Kuzey Kutbu’nda bulunan içilebilir suların çoğunluğu, tahmin edebileceğiniz gibi donmuş durumdadır. Bu bizim için sorun oluşturabilir ama kutup ayıları için asla! Çünkü onların su içmelerine gerek yok, ihtiyaçları olan H2O’yu yağ yakımı sırasında gerçekleşen kimyasal tepkime ile elde edebilirler.

Dilleri Mavidir 🙂

Bunları Biliyor Musunuz: Kutup Ayıları 5

Diğer Ayılar Gibi Kış Uykusuna Yatmazlar

Ayrıca normal bir vakitte uyurken pençelerini kapattıklarını biliyor muydunuz? Bunun sebebi de sadece gözleri ve ağızları ile ısı yayabildiklerinden ,sıcak kalabilmek için.

Bunları Biliyor Musunuz: Kutup Ayıları 6

Nasıl Yüzerler?

Kutup ayıları 100 ila 160 km arasında bir uzaklığa yüzebilirler. Kutup ayılarının, yüzmelerine yardım eden hafif dokulu ayak parmaklarıyla geniş ön pençeleri vardır.

Koku Yetenekleri Harika

16 km den dahi koku alabilirler. Bazı araştırmacılar ise 32 km’den dahi bir fokun kokusunu alabildiklerini iddia ederler.

Ne Yerler?

 • 4-5 günde bir yeni av bulmak zorundalar.
 • Sinirli yırtıcılardır. Avlarını kaçırırlarsa buzlara tekme atarlar.
 • Av girişimlerinin sadece %2’sinde başarılı olurlar. Yani 100 avlamanın 98’inde başarısızlardır.
 • Kutup ayıları penguen yiyemezler çünkü penguenler Antarktika yani güney kutbunda yaşarlar. Genellikle küçük balinalar, balıklar ve en çok fok balığıyla beslenirler.
 • Halkalı fok balığı ve sakallı fok balığı en sevdiği besinlerdir. Kutup ayılarının ana besin kaynağı foklardır.
 • Fok yağını ve derisini işleyen özel bir karaciğere sahiplerdir.
 • Foklarda bulunan A vitamini kolayca büyümelerini sağlar.
 • Bir kutup ayısının karaciğerinde herhangi bir hayvanın 10 katı kadar A vitamini bulunur.
 • Bu yüzden bir kutup ayısının karaciğeri son derece toksik yani zehirlidir. (Bu yüzden kutup ayısı karaciğeri yemek sizi zehirler!)

Kutup Ayısı Evlat Edinin!

Evet, kutup ayıları hakkında bir şeyler öğrendiysek artık onları korumak adına neler yapabileceğimize gelebiliriz! En başta da bahsettiğim gibi, maalesef ki birçok sebep yüzünden büyük tehlike altındalar. WWF bunun için çalışmalar yapıyor, isterseniz bir göz atalım:

 • İklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları yürütüyor.
 • Sera gazı salınımını düşürmeleri ve iklim değişikliğini azaltmaları için hükümetlere, sanayi kuruluşlarıyla ve bireylerle görüşüyor.
 • Kutup ayılarını ve üremeleri için hayati olan yaşam alanlarını koruyor.
 • Petrol ve gaz geliştirme, deniz taşımacılığı gibi endüstriyel faaliyetler sonucu oluşan doğrudan tehditleri önlüyor veya ortadan kaldırmaya çalışıyor.
 • İnsan-yaban hayatı çatışmasını azaltmak ve sürdürülebilir yaşamı geliştirmek amacıyla yerel topluluklarla birlikte çalışıyor.
 • Küresel ısınmanın kutup ayılarının durumlarını uzun vadede nasıl etkileyeceğini öğrenmek amacıyla, kutup ayıları konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarına saha araştırmaları için fon sağlıyor.
 • Kuzey Kutbu’ndaki sanayileşmenin ve iklim değişikliğinin sebep olduğu büyük tehditlere yönelik yönetimsel çözümlere öncülük ediyor.

Sizler de sevdiklerinize hediye olarak, bir kutup ayısı evlat edinerek hem onlara yardım edebilir hem de belki de dünyanın en güzel hediyesini vermiş olursunuz 🙂

 

Kaynak