Doğada tüm hayvanlar birbirleriyle sürekli iletişim halindedir. Bu ilişkiler av-avcı ilişkisidir çoğu zaman ancak hayvanlar mutualizm gibi başka ilişkiler de kurabilir.  Peki hayvanlar av ya da avcı ilişkisinde bulunmayıp da birbirlerine zarar verirler mi? Birbirlerine zarar verirlerse neden verirler? Aynı ortamda ne gibi çıkar çatışmaları olabilir? Bugün yazımda bunlardan bahsedeceğim. Büyük kedilerin(Aslan ve leopar) birbirleriyle iletişim ve ilişkilerinden bahsedeceğim.

Aslan

Aslanlar

Aslanlar ormanın kralıdır.

Küçükken hikayelerden duyduğumuz söz. Gerçek yaşama baktığımızda ise aslında gerçekten öyledir. Ormanın kralı aslanlardır. Çünkü aslanlar avlanmak konusunda diğer hayvanlardan daha başarılıdır. Sürüler halinde yaşayıp, avlarını belirledikten sonra güçlü çenelerine dayanabilecek hayvan yoktur. Birkaç hamlede kendinden daha büyük hayvanları bile avlayabilir. Bu aslanları ormanın kralı ilan eder. Ancak bazen kolay yemek de yiyebilirler.

leopar

Leoparlar

Leoparların çenesi aslanlara göre daha güçsüzdür. Leopar da avını avlar. Doyduktan sonra da avını ağaçların dallarına saklar. Bazen de avını kaptırmamak için avını ağaçların tepesinde yer. Bunun sebebi ise aslanlar ve leoparlar aynı ekosistemde yaşarlar. Aslanlar daha güçlüdür, bu yüzden leoparların avını da yerler. Savanada büyük bir hiyerarşi kurmuşlardır.

Aslan vs

Aslan vs Leopar

Aslanlar ve leoparlar avcı iki farklı türdür. Ancak leoparlar aslanların gücü karşısında boyun eğmek zorunda kalıyorlar. Bu iki canlının yaşam alanları aynı olduğu için aslanlar gördüklerinde leoparların avlarına sahip çıkıyorlar. Bu durumdan rahatsız olan leoparlar ise aslan türünü azaltmak için her fırsatta aslan yavrularını boğuyorlar. Buna katlanamayan aslanlar ise leoparların yavrularını boğuyorlar.

Doğada aynı anda, aynı yerde iki baskın türün bulunması bu şekilde bazı sorunlara yol açıyor. Birbirlerinin yavrularını öldürüyorlar. Oysaki yavrular canlıların soyunu devam ettirecekler. Yavrular için hayatta kalmada, doğal seçilimdeki başka tehditler(açlık, susuzluk, kuraklık) yetmiyormuşcasına bir de yavru katilliği ekleniyor.