Herkese Merhaba,
Bu haftaki konumuz Dunning-Kruger Sendromu (bazı kaynaklarda etkisi olarak da geçer).

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki  bu yazının yazılış amacında (diğer yazılarımda da olduğu ve olacağı üzere) hiç kimseyi ya da hiçbir şeyi aşağılamak gibi bir gayretim söz konusu değildir.

Bunu göz önünde bulundurarak bu yazıyı okursanız çok sevinirim 🙂

Keyifli okumalar…

Giriş:

Cahilliğin ne demek olduğuna değinirsek eğer;

Cahillik, okul eğitimi almış-almamış demek değildir. Birçok insan tarafından bu anlamda kullanılır fakat asıl anlamı bir konuda bilginin ya da becerinin olmama durumudur.

Okul eğitimi tabii ki önemlidir fakat o da bir yere kadar götürür. En önemli şey kendini geliştirmek, sorgulamak; bilmediğin şey hakkında araştırıp, doğru bilgiyi edindikten sonra yorum yapmaktır. Ya da bilgin yanlış olsa bile doğrusunu öğrenmektir. 

Sırf eğitimle bilgili olunsaydı “okumuş cahil” sıfatı bazı kişilerin üzerine cuk diye oturmazdı değil mi? 🙂

Şimdi bu sendroma bir bakalım.

dunning

 

Dunning-Kruger Sendromu (Etkisi) Nedir?

Belirli bir konuda bilgisi ya da becerisi olmayan kişilerin sanki bilgileri varmış ya da becerileri varmış gibi söylemlerde, davranışlarda bulunmalarıdır. Örneğin, metafizik bir bilim dalı olmamasına rağmen metafizik ile ilgilenen kişilerin sanki bundan bir bilim dalıymış gibi bahsetmeleri ve hiçbir bilimsel kanıta dayandırmadan bir takım hipotezler öne sürmeleri ya da bazı kişilerin evrim ile ilgili hiçbir bilgileri olmamasına rağmen evrime karşı çıkmaları gibi örnekleri daha da çoğaltabiliriz.

tokalaşmak

Görüldüğü üzere burada belirtilen cahillik kavramı salt bilmemek üzerine kurulu değildir, herhangi bir konu üzerinde yapılan tartışmada bilmediği halde biliyormuş gibi yorumlar yapmak hatta abartıp karşısındakine üstünlük kurma yarışına girmektir.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, bu sendroma ya da etkiye sahip olan kişiler,  bir konu hakkında bilgileri olmasa bile “Bu konuda benim bilgim var mı yok mu?” diye bir sorgulamaya girmezler. Çünkü zaten bilmediklerini de bilmezler, öyle bir bilinçleri yoktur. Bu da Dunning-Kruger Sendromu’nun temel sebebi olarak görülür.

grafik

Bu sendromun çift taraflı bir etkisi vardır. Örneğin, bir konu hakkında oldukça kuvvetli bilgiye sahip veya o konu hakkında uzman olan kişiler, kendi bilgilerini küçümseme ve olduğundan az görme gibi davranışlar sergileyebilirler.

Bu kişilerde yoğun olarak alçak gönüllülük, bir konu hakkındaki  bilgilerinden (kanıtlanmış, doğru) emin olamama durumu vardır ve o konu hakkındaki bilgi seviyesini önemsememe, küçümseme gibi davranışlar görülür.

 

Kim tarafından ve Ne zaman tanımlandı?

Dunning-Kruger sendromu, 1999 yılında Cornell Üniversitesinde Justin Kruger ve David Dunning tarafından tanımlandı. 2000 yılında bu sendrom onlara IG Nobel ödülünü kazandırmıştır.

Dikkate aldıkları bazı görüşler:

  • “Cehalet, genellikle bilgi sahibi olmaktan daha çok özgüvene sebep olur. Israrla şu veya bu problemin bilimle çözülemeyeceğini söyleyenler çok bilenler değil, az bilenlerdir.”

-Charles Darwin

  • “Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.”

-Bertrand Russell

Son Olarak:

Son olarak belirtmek istediğim  şey cahile “cahil” denir bunun başka bir versiyonu yoktur, duyarı da gereksizdir. Kendimden örnek verirsem ben de birçok konuda cahilim çünkü bilmediğim birçok şey var -herkeste olduğu gibi- bilmediğimin farkında olup onları öğrenmeye çalışıyorum.

Çünkübilmemek utanılacak ya da ayıp bir şey değildir. Her şeyi bilemeyiz (ya da şu anlık bilmiyoruz). Keşfedilecek, öğrenilecek çok çok çok fazla şey var fakat bunları küçük yaştan itibaren öğrenirsek ve öğretirsek ne cahillik dediğimiz kavram ne de böyle bir sendrom kalır.

Belki de bilmemiz gereken en önemli şey, bilmiyorum demeyi bilmektir 🙂

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bilimle kalın!

Hoşça kalın!

Kaynakça:

  • www.wikipedia.com
  • www.evrimagaci.com
  • www.sciencedirect.com
  • psych.colorado.edu