Britanya’nın en yetkin sözlüklerinden Cambridge Dictionary, “Nomophobia”yı 2018’in kelimesi seçti. Her sene yapılan seçimlerde, ulusal ve uluslar arası yaşanan olaylar göz önünde bulundurularak Cambridge editörleri tarafından dört kelime belirlenir. Belirlenen bu kelimeler katılımcıların oyuna sunulur ve en çok oyu alan yılın kelimesi seçilir. Önceki yılların kelimeleri ise 2017’de popülizm, 2016’da paranoyak, 2015’de ise ekonomik krize referansla kemer sıkma olarak belirlenmişti.

İngiliz DailyMail’in haberine göre bu seneki seçimlerde “Nomophobia”ya rakip kelimeler arasında cinsiyet ayrımı (Gender gap), ekolojik tahribat (Ecocide) ve kürsüsüz bırakma(No-platforming) yer aldı.

Nomophobia Nedir?

Nomofobi
Mobile Lovers – Banksy

Nomophobia Türkçe’de “Telefon bağlantısını kaybetme korkusu” olarak geçiyor. Teknolojinin gelişmesiyle cep telefonlarımız hayatımızda büyük yer kaplamaya başladı. Ülkemizde ve dünyada neler olduğunu anında öğreniyor, arkadaşlarımıza ve ailemize anında ulaşabiliyor, bir çok ünlü ve influcerı takip edebiliyoruz. Hatta bizlerle o kadar bütünleşti ki yanımızda olmadığı zaman kendimizi eksik hisseder duruma geldik. Bir kafeye gittiğimizde hemen internet şifresi soruyor, internet paketimiz veya şarjımız bittiğinde telaşlanmaya başlıyoruz. Eğer sizde de bu hisler oluşuyorsa nomofobik olma ihtimaliniz yüksek.

2008’de Britanya’da ortaya çıkan kelime “No mobile phone phobia” (Cep telefonsuz kalma korkusu) cümlesinin kısaltması olarak kabul görüyor. Söz konusu kelime 2018’in başında Cambridge’in online sözlüğüne eklenmiş.

Cambridge editörleri, katılımcıların “Nomophobia” yönünde oy kullanmasının sebebini dünya çapında çoğu insanın yaşadığı endişeli tecrübelerden kaynaklandığını düşünüyor  ve  buna bir ad vermek istediklerini söylüyorlar. Sözlüğün editörleri, nomofobinin bilimsel bir kelime olmadığını da belirterek klinik derecedeki aşırı korkudan ziyade kaygıyı temsil ettiğini açıkladı.

no phone

Belirtileri Nelerdir?

  • Telefonunuz yanınızda olmasına rağmen sürekli kontrol ediyorsanız,
  • Telefonunuzun çantanızda ya da cebinizde olduğunu bilmenize rağmen sürekli çalınır diye düşünüyor ve korkuyorsanız,
  • Telefonunuzun çekmemesi ya da kapanması durumunda aşırı öfke duyguları yaşıyorsanız,
  • Telefonunuzun kapalı olması gereken mecburi alanlardan (Uçak, Tiyatro gibi) uzak duruyorsanız,
  • Telefonu asla kapatmıyor ve sürekli yanınızda bulunduruyorsanız,
  • Arama ya da mesaj bildiriminin gelmediğini bilmesine rağmen sürekli kontrol ediyorsanız, siz de bir nomofobik adayı olabilirsiniz!

Tedavisi Var Mı?

nomophobia ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle nomofobi hakkında bilgi edinmek atacağınız ilk adım olmalı. Bu bağımlılığı kabul edip, kendinizi telefondan uzak tutarak hayatınızda değişiklik yapmaya başlayabilirsiniz. Yatmadan önce telefonu baş ucunuza değil, sizden uzak bir yere koymayı deneyin. Ayrıca telefonunuzu sesliye alarak sürekli kontrol etmekten yavaş yavaş kendinizi kurtarabilirsiniz. Hala aynı belirtiler devam ediyorsa bir uzmandan yardım almakta fayda var.

Mobil cihazlar hayatımızı aşırı kolaylaştırsa da, bizi bilgilendirip mutlu etseler de aslında bizden çok şey alıp götürür. Anı paylaşacağız derken, anı telefon karesinde yaşarız. Bazı şeylerin beynimizde kalması daha güzel olmaz mı? Anı biriktirmek ve paylaşmak için elbette fotoğraf çekin fakat telefonunuzun anı yaşamanızı engellemesine izin vermeyin.