İnsanoğlunun varlığından beri süregelen kehanetler, hisler ve geleceği gördüğüne inanan kahinler vardır. Zaman içerisinde isimleri değişiyor olsa da her zaman varlıklarını sürdürürler. Belki bazı zamanlarda sizin de içinize bir his geliyor ama bunu anlamlandırmakta güçlük çekiyorsunuz ya da altıncı hissinizin kuvvetli olduğunun siz de farkındasınız. Peki, etrafınızdaki insanlar hislerinizin kuvvetli olduğuna inanıyor mu yoksa size deli muamelesi mi yapıyorlar?

Yunan Mitolojisinden Günümüze Gelen Bir Rivayet

Cassandra kompleksine ismi çok uzun yıllar evvel Truva Savaşı döneminde yaşamış bir prensesten geliyor.
Truva Kralı Priam ile Hekabe’nin kızı Cassandra, kendisine aşık olan güneş tanrısı Apollon’un sevgisine karşılık verebilmesi için bir şart sunar ve o şartta küçüklüğünden beri hayal ettiği geleceği görebilme yeteneğidir ve Apollon’dan bu yeteneği ister. Apollon bu isteği yerine getirir fakat Cassandra Apollon’un aşkına karşılık vermez ve sözünü yerine getirmez. Bunun üzerine Apollon Cassandra’yı cezalandırmak için ona geleceği görme yeteneğini verir fakat beraberinde bir laneti de ona yetenek olarak vermiştir.

Cassandra geleceği görebilecektir fakat kimse ona inanmayacaktır. Bu hikâyeye göre Cassandra Truva Savaşı’nı ve olacak felaketleri herkese söylemiştir fakat kimse ona inanmamıştır ve bu durum Cassandra üzerinde psikolojik bir etki bırakmıştır. O günden beri söz konusu kompleks Cassandra olarak adlandırılmaktadır ve psikoloji tarihinde de bu şekilde yerini alır.

Malum Olmak ve Cassandra Kompleksi


Kültürümüzde yaygın olan bir söz ile bu konuyu biraz daha açalım. Bizler çoğu zaman gelecekte olacağını düşündüğümüz bir olayın hayat bulduğunu görünce “Malum oldu.” deriz fakat bir olayın malum olması, malum olan kişiye de genellikle garip geldiği için Cassandra kompleksi ile denk tutulması çok doğru olmayabilir. Cassandra kompleksinin ayırt edici yanlarından birisi geleceği gördüğünü iddia eden kişinin düşündüğü olayın farkında olması ve onun olacağına inanmasıdır. Şayet bu düşünceler kişinin çevresindekiler tarafından ciddiye alınmıyor ve kişiye inanılmıyor ise o kişi Cassandra kompleksi yaşıyordur.


Tarihi Yunan Mitolojisine dayanan Cassandra kompleksi gelecekteki felaketleri ya da olacak olayları bildiğini düşünen fakat geleceği bildiğine kimseyi inandıramamasından etkilenmiş ve çaresizlik hissi yaşayan kişilerin yaşadığı ruhsal problem olarak kaynaklarda yer almaktadır.

Dizi ve Filmlere Konu Olan Cassandra Kompleksi


Birçok film ve dizide bu komplekse rastlıyoruz fakat bunu bizler de fark edemiyoruz. Örneğin: Terminator 2 filmi birçok kaynakta bu konu ile alakalı gösteriliyor ve apaçık bir şekilde bu sendromu ortaya koyuyorlar. Bir diğer vermek istediğim örnek ise son zamanlarda Netflix üzerinde popülerleşen Atiye dizisi ile ilgili olacak. Dizi gerçek dünyamızın çok dışında ve kehanetleri de içine alarak ilerlediği için tam anlamıyla Cassandra sendromunu içerdiği söylenebilir mi, bu tartışmaya açık bir konu fakat dizideki karakterinde bu sendromu yaşadığını söylemek mümkün. Hatta bunu akıl hastanesine kapatıldığı sahne ile de destekleyebiliriz.

Eminim hepimiz bir olay için bir kehanette bulunmuşuzdur ve “saçmalama” yanıtını almışızdır yahut herhangi birinin kehanetine bu şekilde karşılık vermişizdir. Aslında Cassandra kompleksi de bu şekilde düşünüldüğünde günlük hayatımızda yaşadığımız psikolojik durumlardan birisidir.

Kaynakça: 1, 2