Celal Şengör’ü son dönemlerde gençlere yönelik olan platformlarda daha çok görmeye başladık. Televizyondaki samimiliğini ve açık sözlülüğünü burada da devam ettirmesine rağmen bu sefer farklı olan bir şey vardı: Hitap ettiği kitle. Özellikle gençlere kariyer ve hayatla ilgili birçok tavsiye verdi. Peki, Celal Şengör’ün gençlere tavsiyeleri nelerdir?

1-Özgürleşmek İstiyorsan Çok Şey Bilmelisin

Bilmek dışında insanı hiçbir şey özgürleştirmez. Bilmediğiniz bir ortamda yapacağınız her şey, başınıza dert açabilir. Tam özgürlük için mümkün olduğu kadar çok bilmelisiniz.

2-İstikbalin Senin Elindedir

Kendi istikbaliniz de çevrenizin istikbali de sizin elinizdedir. Başkalarının sizin geleceğinizi planlamaya ve yaratmaya etkisi olabilir ama bunun tamamını yapmaya imkanları yoktur. Bu imkanlar sizin elinizdedir.

3-Aşık Olacağın Bir Alan Bul

Aşık olup tutkuyla bağlanacağın bir konu bul, bir sorun bul ve onun peşinden git. Ne gerekli? Okumak mı, sinema mı, Dünyadaki insanlarla tanışmak mı? Ne gerekiyorsa yap ama tutkuyla bağlı olduğun o branşı bulamazsan hiçbir şey yapamazsın. Ziyan olup gidersin.

Babası ise herkese Celal Şengör’ün başarısını şöyle açıklıyor:

“Celâl yaptığı işe tutkuyla bağlı; işte başarısının anahtarı da budur.”

4-Eleştirel Düşünce ile Bilgiyi Değerlendirmeyi ve Elemeyi Öğren

21.yüzyılda yapılacak en önemli şey bilgi değerlendirmesini öğrenmek. Eskiden olmayan inanılmaz bir bilgi yoğunluğunun yanında bilgi kirliliği de var. Bu yüzden bilgileri ayıklamak gerekiyor. Bunu öğrenmenin yolu ise eleştirel düşünebilmek. Temel bilimler hakkında uzman olmasan bile bir fikrinin olması lazım ki biri sana bilimle alakası olmayan bir şey söylediğinde gerekli cevabı verebil.

5-Kimseye Üstten Bakma

“Zengin bir aileye doğmuş ve ömür boyu zengin olmuş olan babam, en basit ve fakir bir köylüyle yer sofrasına oturarak onlarla sohbet eder, zevkle mütevazı yemeklerini paylaşır, gerekirse asla belli etmeden yardım ederdi.”

6-Başarı Elindeki İmkanları Ne Kadar İyi Kullandığınla İlgilidir

İlk uluslararası ödülünü aldığında babası arayıp şunları söylüyor: “Bu kadar imkân içinde, bu zekâyla, bu kadar sevdiğin bir işte böyle bir başarıyı yakalayamasaydın, o zaman hayret ederdim.”

KAYNAKÇA: 1, 2, 3, 4, 5