Muhtemelen şöyle bir hikayeyi duymuşsunuzdur: Siz tatile nereye gideceğinizi düşünüyorsunuzdur. Bu konuyu arkadaşlarınızla ve ailenizle konuşursunuz sonrasında Küba’nın iyi bir fikir olacağına karar verirsiniz. Şansa bakın ki, Instagram’da gezinirken bir anda Havana uçuşlarının reklamlarını görmeye başlarsınız ve bu durum siz internet araştırması yapmaya başlamadan olmuştur. Yani telefonunuzdan yaptığınız konuşmalar dinleniyor mu yoksa bu sadece bir tesadüf mü? Bununla beraber yılın bu zamanlarında Küba, sıkça tercih edilen bir tatil yeri.

“Telefonumda konuştuğum her şey dinleniyor ve bu bilgiler bana bir şeyler satmak için kullanılıyor.” Bunun gibi teoriler bir süredir konuşuluyor. Tartışmayı çözmek için Northeastern Üniversitesi’ndeki (Massachusetts) bilgisayar bilimciler bir yıldır bu konuyla ilgili çalışmalar yürütüyorlar.

telefon konuşması cep

Dolayısıyla telefonunuz dinleniyor mu? Muhtemelen, hayır. Araştırmacılar telefonunuzda bulunan mikrofonlardan dinlenildiğine dair herhangi bir kanıt bulamadılar. Buna karşılık, akılalmaz bir teknikle hangi uygulamaların bilgilerinize eriştiğini açığa çıkardılar.

Uygulamalar Bilgilerinizi Nasıl Kullanıyor?

Araştırma 17,260 Android uygulama ve 10 telefonda yapıldı. Herhangi bir şüpheli medya dosyasının üçüncü şahıslara verildiği gözlemlendi. 9000’in üzerinde uygulamanın telefonunuzun mikrofonuna ve kamerasına ulaşma izni var bu da demek oluyor ki, teknik olarak bu uygulamaların sizi dinleme hakları var.

telefon kilit cep

Ayrıca bu uygulamalar kişilerin ekran görüntülerini(screenshot) ve video kayıtlarını da iziniz olarak üçüncü şahıslarla paylaşıyorlar. Böyle uygulamalara bir örnek de GoPuff, tatlı ve tuzlu atıştırmalıkların servis edildiği bir şirket.

Bu uygulama, kişilerin sadece uygulama içindeki ekran kayıtlarını kullanmakla kalmıyor kullanıcıların ekranlarını da kayıt altına alabiliyor. Üstelik şirketin gizlilik sözleşmesinde de böyle bir şeyden bahsedilmiyor. Bu bir tip gizliliğe tecavüz olarak sayılabilir çünkü bu şekilde kişisel bilgilere hatta banka hesaplarına bile ulaşabiliyorlar.

Yani Teoriler Doğru Mu, Yanlış Mı?

Yapılan deneyler ‘dinleme’ teorilerini çürütse de araştırmacıların stresi tamamen ortadan kalkmış değil. Çalışmalar laboratuvar ortamında otomatik bir sistemle bilirkişiler tarafından incelenerek yapılmıştır, bir kişinin günlük işleriyle ilgili değil yani mikrofonları insanların iletişimleri de tetikliyor olabilir.

Sonuç olarak bazen karşımıza tesadüfen çıkan reklamlar ürkütücü olsa da başka faktörler de etkili olabilir.

Kaynak

https://www. iflscience.com/technology/is-your-phone-really-listening-in-to-your-conversations/