Çevre kirliliği tüm insanlığın ortak problemi ve gün geçtikçe daha da büyüyen bir sorun haline gelmeye başlıyor. Bu konuda yazma isteğimi arttıran bir video var. Eminim sizler de denk gelmişsinizdir. Merak edenler için buraya linkini bırakıyorum. Aslında ben de sonumuzun bu videodaki gibi olacağını düşünüyorum ve bu sondan kurtulmak için yıkıcı değil yapıcı fikirler üreten bir toplumun içinde olmak istiyorum.

Çevre Kirliliği Nasıl Oluşur?

Dünya üzerindeki nüfusun artmasıyla beraber sanayi ve teknoloji de gelişmekte. Bu gelişmelerle beraber çeşitli atıkların doğaya bırakılması ve doğal kaynakların ölçüsüz kullanımı çevre kirliliğini oluşturur.

Çevre Kirliliğinin Sebepleri Nelerdir?

-Göçler ve düzensiz şehirleşme
-Orman tahribi ve orman yangınları
-Doğal bitki örtüsünün tahribi (aşırı otlatma)
-Motorlu araçların sebep olduğu
-Atık yağların lavabolara ve çöpe dökülmesi
-Kapalı alanların ısınması için kullanılan kalitesiz kömürlerin kullanımı
-Kanalizasyon sularının arıtılmadan kullanıma verilmesi
-Sulak alanların kurutulması
-Fabrikaların ve deniz araçlarının atıkları
-Tıbbi ve teknolojik atıklar
-Deodorantlarda ve parfümlerde bulunan gazlar

Çevre Kirliliği Nasıl Önlenebilir?

-Denize, yere çöp atmamalıyız klasiğine girmek istemiyorum ama izmaritlerimiz dahil çöplerimizi çöp kutusuna atmak çok zor olmamalı diye düşünüyorum.
-Atık yağlarımızı lavabo veya çöpe atmak yerine geri dönüşüme (atık yağ toplama merkezi vs.) verebiliriz.
-Fabrika bacalarından çıkan dumanın verdiği zarardan korunmak amacıyla filtreler geliştirildi. Bu filtreleri bütün fabrikaların kullanmasının elbette bir etkisi olacaktır.
-Verimli toprakların bulunduğu bölgelere bina, fabrika ve buna benzer yapıların çoğalması yerine yeşil alanlar çoğaltılabilir.
-Geri dönüşümü mümkün olmayan birçok malzeme var. Bazı ürünleri alırken üzerilerindeki geri dönüşüm işaretlerine dikkat etmenin de faydası olabilir.
-Plastik tüketiminden vazgeçmek belki günümüzde mümkün olmayabilir ama en aza indirmeye çabalayabiliriz.

Çevre Kirliliğine Farkındalık Yaratan Projeler

-Kirli Sudan Dondurma: Tayvan’da bir sanat okulunun öğrencisi olan Hung I-chen, Guo Yi-hui ve Cheng Yu-ti, çevre kirliliğine farkındalık yaratmak için 100 farklı su kaynağından su topladılar. Topladıkları suları dondurma haline getirdiler. Öğrencilerin amacı kentleşmenin artmasıyla oluşan çevre kirliliğine dikkat çekmekti.
-Atık Yağlardan Işık Üretmek: Tokyo’da (yemek şirketleri ve lokantalar dahil olmak üzere) kullanılan atık yağlar toplandı ve ışık enerjisine dönüştürüldü. Tokyo, Fukushima olayından sonra elektrikle ilgili sıkıntı çekti ve bunun için birlik olup bu çözümü ürettiler.
-Sea Shepherd isimli sivil toplum kuruluşu çocuklara çevre kirliliğinin önemini anlatmak için bir proje gerçekleştirdi. Andrea Vida’nın tasarladığı midesinden plastik çıkan oyuncaklar çocuklara tanıtıldı.
-Ayrıca çevreyi korumak amacıyla açılmış birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Örneğin; Greenpeace, TEMA, ÇEVKO gibi.
-5 Haziran Dünya Çevre Günü, 15 Eylül Dünya Çöp Toplama Günü olarak kutlanmaktadır.

çevre

Çevre kirliliği sadece insanların varlığını tehdit etmiyor, hayvanların da yok olmasına sebebiyet veriyor. Elbette teknoloji, gelişen dünya bunlar güzel ilerlemeler. Bence her açıdan önemli olan bilinçli ve kararında kullanım.

Kaynakça:
1   2   3   4