Sağlıklı beslenme alışkanlığı, sadece besinlerin içeriği ve kalori miktarı ile ilişkili değil. Öyleki bilim insanları, gıdanın ne zaman alındığının içerdiği kalori miktarından daha önemli olduğu görüşünde. Beslenme saati, karaciğer gibi metabolik organların günlük döngüsünü etkiliyor.

O’Donnell Beyin Enstitüsünde yapılan araştırmalar beslenme düzenimizdeki zamanlamanın, sirkadiyen ritimle bağlantılı olarak cildimizi de doğrudan etkilediğini ortaya koydu. Alışılmışın dışındaki zamanlamalarda yemek yemek, cildin biyolojik saatini kesintiye uğratıyor.

Anormal Zamanlamalar Cilt İçin Olumsuz

Gececi hayvanlar için düşünüldüğünde anormal bir zamanlamayla gündüz beslenen farelerin, mor ötesi B (UVB) ışınlarına maruz bırakıldığında gündüzleri daha çok cilt hasarına uğradıkları tespit edildi. Beslenme zamanlamasındaki anormal değişim, cildi mor ötesi radyasyondan koruyan bir enzimin ( XPA; xeroderm pigmentosum grup A) günlük döngüsünü olumsuz etkiliyordu. Diğer deney grubunda ise alıştıkları gibi yalnızca akşam beslenen farelerin gündüzleri XPA döngüsünde değişiklik gözlemlenmedi. Bu fareler maruz kaldıkları morötesi ışınına karşı daha az duyarlıydı.

Beslenme ve Cilt İlişkisi

Bu araştırmaların öncülüğünü yapan Dr. Takahashi; insanlar için anormal bir zamanlama olarak gece geç saatlerde yemek yemenin, cildi zararlı ışınlardan koruyan XPA döngüsünde enzimin daha az etkin olması yönüyle değişikliğe yol açacağı görüşünde. Yapılan araştırmalar, değişen beslenme düzeninin; cilt hücresindeki genlerin yaklaşık %10’nun gen ifadesini (genlerin protein yapıya dönüşmesi sürecini) de olumsuz etkilediğini gösteriyor. Bilim insanları; gece geç saatlerde yemek yiyen insanların güneş yanığına ve cilt yaşlanması, cilt kanseri gibi güneşin uzun süreli etkilerine daha yatkın olduğunu savunuyor.

Kaynakça:

1