Çin Seddi’nin Tarihçesi

Çin Seddi, “Dünya’nın Ejdarhası” olarak bilinen, mimari açıdan hayranlık uyandıran en büyük yapılardan biri olmuştur. Bu şaheser 7 Temmuz 2007 tarihinde dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak seçilmiş ve UNESCO tarafından da dünya mirasları listesine kabul edilmiştir. Efsanelere de konu olan bu duvarın yapımına M.Ö 221 yılında başlanmış ve M.S 17. yüzyıla kadar Çinliler tarafından devam edilmiştir.

Uzun bir inşa süreci olan bu savunma duvarının yapımı yaklaşık 2.000 yıl sürmüştür. İnşası sırasında 3 milyona yakın işçi çalıştırılan bu savunma duvarı, toplamda 8.851,8 kilometre uzunluğunda sahiptir. Duvarın, yapılış amacı, savaşan beylikler döneminde yirmiden fazla ayrı Çin hanedanın sınırlarını korumak amacıyla oluşturdukları ufak savunma setleriyle kullanılmasıyla olmuştur. Daha sonra ilk Çin hükümdarı olan Qin Shi Huang tarafından tamamen aşılmaz bir duvar olarak inşası tamamlanmıştır. Böylece Qin Shi Huang’ın ülkesine kuzeyden gelecek Moğol ve Türk boylarının saldırısı bertaraf edilmiş olacaktır.

çin seddi

Savunma duvarının yapılış amacı birçok tarihçi tarafından farklı görüşler içerse de ortak görüş hemen hemen; savaşlarda esir düşmüş komşu hanedanların savaş esirlerinin çalıştırılması ve hükümdarın bu savunma duvarıyla ülkenin artık tek elden yönetildiğini bütün Dünya’ya göstermek istiyor olmasıdır. Ayrıca, Çin Seddi’nin tarihte bir savunma duvarı olarak görülmüştür. Bunun sebebi de duvarda okçu yerlerinin, siperlerin ve her 200 metrede bir gözetleme kulelerinin var olmasıdır.

Çin Seddi’nin tamamı muhteşem bir işçilik ve sağlamlık örneği sergilemez. Aksine duvarın bazı yerleri tuğla ile örülmüşken bazı yerleri hafif yapı malzemeleriyle inşa edilmiştir. Genellikle yüksekliği 4-6 metre, taban kalınlığı 7 metre ve tavan kalınlığı yani duvarın üst bölgesi de 6 metre olarak inşa edilmiştir .

Böyle bir şaheserin yapımında çalıştırılan işçilerden bahsetmek gerekirse; geneli esirlerden oluşan yaklaşık 1 milyon işçi inşaatın yapım aşamasında ölmüş ve Çin Seddi’nin altına gömülmüştür. 

çin seddi

Çin Seddi Çıplak Gözle Görülebilir Mi?

Tarım arazileri, depolar ve şehir ışıkları uzaydan görünebilirken, şimdiye kadar Çin Seddi’ni gören hiç kimse olmamıştır. Bize birçok kez anlatılanın tersine Çin Şeddi aslında çıplak gözle görülemez. Aslına bakılırsa uzay kameraları ve hatta uydu imajlarında bile görünmesi neredeyse imkansızdır.

Çin Şeddi uzmanı Arthur Waldron’un “Çin Şeddi: Tarih ve Efsane” adlı eserine göre uydu fotoğraflarına dayanan ABD haritaları yanlışlıkla bir yolu duvar olarak görmüştür ve duvarın diğer bilinen kısımlarını göstermemektedir.

çin seddi

Peki Bu Efsane Nereden Çıktı? 

Aslında en büyük efsane Çin Şeddi diye bir şeyin olduğudur. Tek bir amaç için yapılmış uzun bir duvar diye bir şey yoktur. Aslında hiçbir zaman tam anlamıyla araştırılmamış birbirinden ayrı birçok duvarı kucaklayan bir terimdir bu.

18. asrın sonunda ve 19.asrın başlarında Batı kültüründe Çin çılgınlığı başladı ve Çin Şeddi aşırı derecede romantikleştirildi. Bu çılgınlık 1800’lü yılların astronomi ve uzaylılar çılgınlığıyla birleşti. 1892 yılı gibi erken bir tarihte dergilerde duvardan, “dünya yüzeyinde görülebilen tek insan eseri” diye söz ediliyordu.

William Edgar Geil 1909 tarihli duvarla ilgili ünlü kitabında Çin Seddi’nin, “Ay’da yaşayanların yeryüzüne sarılmış bir siyah kuşak olarak gördükleri yapı” olduğunu söylüyor.

1932 yılında Robert Ripley’in “İster İnan İster İnanma” sütunlarında duvarı “İnsanın en büyük eseri, aydan görülebilen tek anıt” olarak nitelendirerek bu efsaneyi destekledi.

Nasa uzmanlarıysa astronotların ilk uzay uçuşlarında yeryüzünde fazla bir şey görmelerini beklemiyordu, nitekim görmediler de. Ay’dan tek görebildikleri şey deniz, bulutlar, kıtalar ve büyük bitki örtüleri. Fakat kitaplar hala astronotların Çin Seddi ’ni gördüklerini söylemeye devam ediyor.

NASA nihayet 1994 yılında uzaydan Çin Seddi’nin görüntüsünü çekti. Bu görüntü küresel bir harita programının bir parçası olarak bir uydu tarafından çekilmişti. O zaman bile duvar ancak eski efsaneden ilham alan program dikkatle onu aradığı zaman görülebildi.

İddianın Kökeni

Bu mitlerin kaynağının ABD’nin meşhur Ripley’in İster İnan İster İnanma Müzesi‘nin 1932 senesinde yayınladığı bir karikatürde, Çin Seddi’nin “insanlığın en ihtişamlı yapıtı, çıplak gözle Ay’dan bile görülebilecek tek eser” olarak lanse edilmesidir. Ancak bu tamamen hatalıdır.

Ayrıca Çin’de Çin Seddi büyük bir gurur kaynağıdır ve bir “mucize” olarak görülmektedir. Bazı Çinliler, duvarın insanlar tarafından yapıldığına inanmazlar. Duvar, onlara göre, bir anda ve mucizevi bir biçimde belirivermiştir. Bu yüzden bir nevi kutsal ve gizemli sayılır. Çin’in Shenzou 5 uzay aracıyla 2003 senesinde uzaya gönderdiği ilk insan olan Yang Liwei, döndüğünde Çin Seddi’nin uzaydan ayırt edilemediğini söylediğinde Çin’de büyük bir hayal kırıklığı ve öfke yayılmıştır.

Çin Eğitim Bakanlığı kitaplardaki “Çin Seddi’nin uzaydan göründüğü” bilgisini kitaplardan çıkarması gerekmiştir. Böylesine büyük bir ülkenin, bu kadar çok sayıda insanın, böylesine büyük bir biçimde beslediği gizem ve övünç arzusu, mitin yayılmasından sorumlu olabilir.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler…

Kaynaklar: 1, 2, 3