Çin’in Wuhan kentinde yeni bir tür virüs ortaya çıktı. Virüse yakalananlarda akut solunum yolu enfeksiyonu görülüyor. Birkaç hafta içerisinde hızla yayılan virüse, Çin’in dışındaki ülkelerde de rastlanmaya başlandı.

İlk kez Aralık ayında görülen ve “2019-nCoV” olarak adlandırılan virüs, koronavirüs ya da corona virüsü adıyla biliniyor. Bu virüs nedeniyle ölenlerin sayısı da 24 Ocak itibariyle Hubei’de yeni bir ölüm vakasının yaşanmasıyla 25’e çıkmış durumda.

Çinli yetkililer, virüse yakalanan 830’dan fazla kişi tespit ettiklerini söylüyorlar. Virüs şimdiye kadar, Çin dahil toplam sekiz ülkede görüldü. Virüsün Çin’in doğu bölgelerinin yanı sıra Japonya, Tayland, Güney Kore, ABD, Singapur, Vietnam ve Tayvan’a da yayıldığı biliniyor.

Çin'de Başladı Tüm Dünyada Yayılıyor: Corona Virüs 1

Bu yeni ortaya çıkan ve zatürre belirtilerine yol açan virüs, dünya çapında sağlık uzmanlarını alarma geçirdi.

Peki henüz bir tedavisi olmayan yeni koronavirüs tipi, kısa zamanda ortada kaybolan geçici bir salgın mı yoksa çok daha tehlikeli bir hastalığın ilk işaretleri mi?

Çin'de Başladı Tüm Dünyada Yayılıyor: Corona Virüs 2

Corona Virüs Bulaşma Riskinizi Azaltın

  • Ellerinizi sabun ve suyla ya da alkol bazlı ıslak mendillerle temizleyin.
  • Öksürürken ya da hapşururken ağız ve burnunuzu mendil veya kolunuzla kapatın.
  • Grip belirtileri gösteren kişilerle yakın temas kurmayın.
  • Et ve yumurtaları iyice pişirin.
  • Çiftlik hayvanlarıyla koruyucu önlem almadan temas kurmayın.

Virüse Yakalananlarda Hangi Belirtilere Rastlanıyor ?

Virüse yakalananlarda önce yüksek ateş başlıyor. Ardından kuru öksürük şikayetleri gözleniyor. Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor. Çin’de bazı hastaların hastanede uzun süreli tedavi altına alınması gerekmişti.

corona virüs

Ancak, şu an eldeki bilgiler sadece hastaneye kaldırılan ağır hastaların yaşadıklarıyla sınırlı. Virüse yakalanıp daha hafif bir şekilde atlatan olup olmadığı konusunda detaylı bir bilgi henüz yok.

Koronavirüsler orta derece soğuk algınlığından ölüme varacak semptomlara yol açabiliyor.

Edinburgh Üniversitesinden Profesör Mark Woolhouse, “Yeni bir koronavirüs bulduğumuzda, bulguların ne olduğunu görmek isteriz. Bu virüs daha çok soğuk algınlığı benzeri bulgulara yol açıyor ve bu da endişe verici ancak SARS kadar ciddi değil” diyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Ebola ve domuz gribi salgınlarında uluslararası acil durum ilan etmişti. Şu ana kadar yeni virüs için benzer bir karar alınmadı. Ancak, Dünya Sağlık Örgütü’nün virüsün ne kadar tehlikeli olduğu ve ne kadar hızlı yayıldığı konusundaki çalışmaları sürüyor.

Hangi Tüketilen Hayvanlardan Virüs Yayılıyor ?

Koronavirüsler, önce hayvandan insana bulaşıyor. Ancak virüsleri kitlesel bir salgın tehdidi haline getiren, mutasyona uğrayıp insandan insana bulaşmaya başlamaları. 2019-nCoV virüsünün ilk olarak Wuhan’daki bir balık pazarında ortaya çıkmış olabileceği üzerinde duruluyor.

Bazı deniz canlıları koronavirüs taşıyor olabilseler de pazarda tavuk, yarasa, tavşan, yılan gibi başka hayvanlar da bulunuyor ve bunlardan birinin virüsün kaynağı olması çok daha mümkün görünüyor. Virüsün kaynaklandığı belirlendiğinde sorunla baş etmek çok daha kolay olacak.

Türkiye İçin Risk Var Mı ?

Avrupa’da şimdiye kadar Corona virüsü belirtileri gösteren kişilere rastlanmadı. Ancak virüsün bulaşma olasılığına karşın çok sayıda ülke, sınır kontrollerini artırma kararı aldı.

Çin'de Başladı Tüm Dünyada Yayılıyor: Corona Virüs 3

Türkiye ve Almanya’da havalimanları virüsün yayılma ihtimaline karşı harekete geçti. Uçakta virüslü yolcunun tespit edilmesi durumunda ilk olarak yolcunun havalimanında özel kıyafetli ekipler tarafından alınarak karantina odasına götürüleceği, buradaki işlemlerin ardından da ilgili sağlık kurumlarına gönderileceği belirtildi. Diğer yandan THY’nin Çin’den İstanbul’a yaptığı seferlerde şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı bildirildi. Çin’den İstanbul’a THY’nin yanı sıra Çin Güney Havayolları (China Southern Airlines) ile Sichuan Airlines tarifeli sefer yapıyor.

Çin'de Başladı Tüm Dünyada Yayılıyor: Corona Virüs 4

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de herhangi bir koronavirüs riski bulunmadığını koronavirüsün ortaya çıktığı Wuhan kenti ile İstanbul arasındaki seferlerin durdurulduğunu açıkladı.