Çizgi film izlemeyeniniz yoktur diye düşünerek sizlere sabahın erken saatlerinde kalkıp izlemeye değer bulduğunuz o filmlerin pek de izlenmeye değer olmadığını anlatmaya geldik. Gerçeklerle karşılaşmaya hazırsanız, bize anlatmak düşer.

Hayal ile gerçeği ayıramayacak yaşlardaydık. Kendi gerçeklerimiz ile bir dünya kurup ismine de ‘hayal dünyası’ demiştik. Ne de olsa gerçek ile aynı anlamı taşıyordu, ismi pek de mühim değildi. Ne vardı sahi bu dünyada? Yönetim kimin elindeydi?

Çizgi filmler dünyamıza teşrif ettiğinden beri maalesef ki yönetim çizgi karakterlerin elindedir. Peki neden ‘maalesef’? Gerçek dünyadan bilirsiniz iyi yöneticiler kadar kötü ve zorba yöneticilerde vardır(!) İyisine denk geldiyseniz şanslısınız ama zorbasına denk geldiyseniz durum pek de iç açıcı olmayabilir. Şimdi hayal dünyamıza geri dönelim ve size bir soru daha soralım. Sizce Temel Reis tiplemesi nasıl bir karakterdi?(İzlemeyeniniz yoktur). Hepinizin yüzündeki o gülümsemeyi görür gibiyiz. Hey gidi günler heeyy.

Sizi hayal kırıklığına uğratıp yüzünüzdeki gülümsemeyi alacağımız için çok üzgünüz. Hatırlarsanız Temel Reis sürekli elinde bir konserve kutusu taşırdı, işte o kutuda uyuşturucusunu saklıyordu. Evet, şaşkınız. Hayallerimizdeki gibi pek de masum değilmiş öyle değil mi? Bunun anlatacaklarımız arasından en masumu olduğunu belirtip Red Kit mevzusuna geçmek istiyoruz. Red Kit, dalton kardeşlerden ortanca olan ile ilişkiye giriyor ve öldürülmemek için kaçıyor. Bir çizgi film neden böyle bir şeyi konu alır, reytingleri arttırmak için mi? İzleyici kitlesinin henüz anlam veremeyecek yaşta olduğu bu olayların reytingleri arttıracağını düşünmek mümkün değildir.

Çizginin Ötesindeki Gerçekler

Beyin gözden gelen her uyarıcıyı kabul eder. Bu uyarıcılar size bugün faydasız belki de gereksiz gelebilir ancak zamanla yapbozun birer parçası gibi bir araya gelir ve acımasız gerçeklerin kucağına atar. Peki durum o kadar vahim mi? Biz anlatalım siz değerlendirin öyleyse.

Çizgi Filmlerin 'Çizgi Ötesi' Gerçekleri

Şiddet, tecavüz, ihanet, bağımlılık yapan maddeler kimi zaman bir çizgi filmin konu içeriği kimi zaman ise sonu olmuştur. Cedric çizgi filmi çoğumuzun günlük yazmaya başlamasına örnek(!) olmuştur. Hani Cedric Chen’e aşıktı, hatırladınız mı? Filmin sonunda Cedric, Chen’e tecavüz ediyor. Ne acı öyle değil mi? Henüz idrak edemediğimiz yaşta izlediğimiz bu film gibi çoğu film bu şekilde son bulmuştur.

  • Tom ve Jerry’nin filmde ilişkiye girdikten sonra tren raylarında oturarak intihar etmesi,
  • Heidi’nin çizgi filminin orjinalinde dedesi tarafından tecavüze uğraması,
  • Casper’ın eşcinsel olması,
  • Taş Devri’ndeki Vilma Çakmaktaş ve Beti Moloztaş’ın kocalarından gizli ilişki yaşaması ve filmin sonunda evlenmesi,
  • Bugs Bunny filminin sonunda Bugs Buny’nin, Duffy Duck’ı parçalara ayırarak öldürmesi,
  • Tweety filminin sonunda Tweety’nin Sylvester’ın kollarını ve bacaklarını kesmesi gibi birçok ürkütücü durum…
Çizgi Filmlerin 'Çizgi Ötesi' Gerçekleri

Peki biz neden bu sonları hatırlamıyoruz?

Öğrendiğimiz her bilgiyi bir önceki bilgiler ile ister istemez karşılaştırarak alıyoruz. Henüz 3-4 yaşlarında iken bu tür olaylara gerçek hayatta maruz kalmadığımız için o dönemlerde idrak edemeden izledik ve zamanla unuttuğumuzu sanıyoruz ama yanılıyoruz. Her bilgi zamanında gelen yeni bilgiler ile gün yüzüne çıkar. Hangimiz bir bıçağın elimizi kestiğini doğuştan biliyordu? Hiçbirimiz. Ya kendimiz tecrübe etmişizdir ya da başkalarının tecrübelerinden ders almışızdır. Bu bilgi bir köşede dursun ve aradan 10 yıl geçsin. Bir kavgaya karışmış olun, çok sinirlisiniz ne yaparsınız?  Eğer bilinçli bir birey değil iseniz ve bıçak ile birine zarar vermenin mümkün olduğunu 10 yıl önce öğrenmişseniz bu bilgiyi o an kullanmanız ne yazıkki mümkün.

Unutmayın hiçbir bilgi, hiçbir ayrıntı gereksiz değildir. Sadece zamanının gelmesini bekler. Bu bilgilerin sağlıklı bilgiler olmasını istiyorsak ne izlediğimizi, nelere maruz kaldığımızı bilmek durumundayız. Biz zarar görmezsek emin olalım ki çocuklarımız görecektir. Evet her bilgi gün yüzüne çıkmayı bekliyor ama unutmayın, bilgi her zaman fayda sağlamak için yoktur. Tıpkı bıçağın zararlı bir alet olduğunu düşünüp uzak duran ile bunu bir silah olarak kullanmak isteyenin bilgisi gibi.